Opony zimowe – nowe czy używane?
REKLAMA
REKLAMA
Opony pełnią bardzo ważną funkcje w samochodzie. Odpowiednio niekonserwowane, zbytnio wystawione na czynniki zewnętrze lub przetrzymywane w niesprzyjających warunkach tracą swoje właściwości, na czym może ucierpieć nasze bezpieczeństwo. Przed zakupem należy znać podstawowe ich parametry, czyli: rozmiar, klasa i indeks prędkości. Dodatkowo opona powinna posiadać symbol M+S. Oznacza to, że ogumienie jest przystosowane do jazdy zarówno po śniegu jak i po błocie pośniegowym. Kierowcy głównie patrzą na ich cenę. Jednak nie można stawiać tego kryterium na pierwszym miejscu, bo najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo.
REKLAMA
Zobacz też: Opony zimowe starczą na cały rok?
Co wybrać?
Obecnie ceny opon nieco poszły w górę o 5-10% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Komplet nowych „zimówek” zakupić można za około 3000 złotych. Jeśli chodzi o używane to cena waha się od około 400-1000zł. Według fachowców najlepiej jest zainwestować w nowe opony. Posiadają one gwarancję. Jednak zwrócić trzeba uwagę na ich wiek. Według ustalonych norm opony zalicza się do nowych, jeżeli wyszły od producenta nie wcześniej niż 3 lata wcześniej.
Zobacz też: Opony deszczowe - co to jest?
Nowe opony
Nowe ogumienie dzieli się na trzy klasy pod względem finansowym. Pierwsza z nich to klasa ekonomiczna. Jest opcją najtańszą, skierowana do tych co mało jeżdżą. Druga to klasa średnia. Wyróżnia je wysoka odporność na zużycie bieżnika. To idealne rozwiązanie dla samochodów rodzinnych. Najwyższą i najdroższą klasą jest klasa Premium. Posiada ona bardzo dobre właściwości jezdne. Skierowana jest głównie dla posiadaczy aut o dużych pojemnościach silnika, ceniących dynamiczną jazdę.
Zobacz też: Czy warto kupić opony w internecie? Jakie pułapki na nas czyhają?
Używane ,,zimówki"
Kierowcy jednak szukają oszczędności i coraz częściej decydują się na dużo tańszą alternatywę – opony używane. Jednak czy to dobry wybór? W Polsce zdecydowana większość właścicieli samochodów kupuje ogumienie nowe, bo około 60%. Pozostała część wybrała tą drugą opcje. Jak już mamy kupować opony używane to w szczególności trzeba zwrócić uwagę na datę produkcji i wielkość bieżnika. Najlepiej jakby nie miały więcej niż 3-4 lata użytkowania, gdyż wiek opony ma wpływ na twardość gumy, a im starsze tym posiadają gorsze właściwości jezdne. Głębokość bieżnika powinna być nie mniejsza niż 5 mm. Trzeba również sprawdzić ogólny stan wizualny opony. Zużycie bieżnika musi być równomierne na całej szerokości ogumienia.
Zobacz też: Jak zużycie wpływa na pracę opony, jak zmieniają się właściwości opon z wiekiem?
Podsumowanie
Kierowca, który planuje zakup ,,zimówek” powinien pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, a dopiero później cena. Wybór musi być odpowiednio przemyślany, gdyż wiadomo, że zimą panują znacznie grosze i trudniejsze warunki niż latem. Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań zanim zakupi się opony zarówno te używane jak i nowe, by ich zakup był udany i dobrze służył.
Źródło: Materiały prasowe Allegro
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.