REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łożysko oporowe sprzęgła - jak działa i do czego służy?

Łożysko oporowe sprzęgła - jak działa i do czego służy?
Łożysko oporowe sprzęgła - jak działa i do czego służy?

REKLAMA

REKLAMA

Wciskasz pedał sprzęgła i pojawia się dziwny dźwięk? To może oznaczać, że w twoim aucie awarii uległo łożysko oporowe sprzęgła. Sprawdź na ile to poważna usterka.

Na rynku motoryzacyjnym stosuje się dwie nazwy tego elementu. Nazywa się go łożyskiem oporowym sprzęgła, ewentualnie łożyskiem wyciskowym sprzęgła. Jego rola jest niezwykle ważna. To ono znajduje się centralnie na osi sprzęgła oraz naciska na sprężynę talerzową i sprawia, że istnieje możliwość odłączenie przekazywania napędu z silnika do skrzyni biegów. Starowanie pracą łożyska odbywa się na kilka sposobów. Najprostsza metoda jest oparta o linkę i łapę sprzęgła. W bardziej skomplikowanej pojawia się system hydrauliczny współpracujący z wysprzęglikiem. Najnowsze układy zawierają wysprzęglik centralny zintegrowany z łożyskiem oporowym.

REKLAMA

Łożysko oporowe sprzęgła podlega dużym obciążeniom!

REKLAMA

Łożysko pracuje za każdym razem, gdy kierowca wciska pedał sprzęgła. Podlega zatem dużym przeciążeniom i... naturalnemu zużyciu. Z czasem stopień wyeksploatowania staje się wysoki, a element zaczyna dawać sygnały mówiące o konieczności jego wymiany. Jakie są symptomy awarii łożyska oporowego sprzęgła? Na listę wpisać można przede wszystkim dziwne dźwięki dochodzące z okolicy skrzynie biegów bezpośrednio po zmianie przełożenia. Czasami będzie to krótki pisk, czasami szum, a czasami przytłumione terkotanie. Zdarza się, że objawem awarii łożyska jest też utrudniona zmiana przełożeń lub skokowa praca pedału sprzęgła.

Czas życia łożyska oporowego jest ograniczony. To część, która prędzej czy później zatrze się. Czy to jednak oznacza, że należy z miejsca jechać do mechanika na wymianę? Zużyte łożysko może być eksploatowane dalej przede wszystkim w jednym przypadku. Mowa o scenariuszu, w którym elementy sprzęgła nadal wykazują wysoką sprawność - choć teoretycznie czas życia sprzęgła i łożyska powinien być podobny. Fakt ten ma potężne znaczenie, bo żeby całkowicie pozbyć się problemu, nie wystarczy sama wymiana łożyska oporowego. Kierowca powinien zlecić również montaż nowych elementów sprzęgła, a w tym tarczy czy docisku. A skoro te nie są jeszcze zużyte, procedura nie ma żadnego sensu.

Łożysko oporowe sprzęgła - niska cena, problematyczna wymiana

REKLAMA

Z drugiej strony jeżeli sprzęgło zużyje się wcześniej niż łożysko, obydwie wymiany warto połączyć. I powód ku temu jest bardzo prozaiczny. W stosunku do sprzęgieł koszt nowego łożyska oporowego jest naprawdę mało wygórowany. Dla przykładu część stosowana w Volkswagenie Golfie IV z silnikiem 1.6 8v kosztuje już 17 złotych. Nawet w przypadku nowocześniejszych konstrukcji ceny na ogół nie przekraczają 200 - 300 złotych, a dodatkowo dotyczą głównie przypadków, w których łożysko jest zintegrowane z wysprzęglikiem. Wymiana sprawnego łożyska wraz z niesprawnymi elementami sprzęgła jest o tyle uzasadniona, że pozwoli kierowcy zaoszczędzić w przyszłości. Za jakiś czas łożysko i tak zaczęłoby dawać objawy awarii. A wtedy konieczne byłoby ponowne rozebranie skrzyni.

Ile kosztuje wymiana łożyska oporowego sprzęgła? Koszt jest praktycznie identyczny jak w przypadku np. wymiany sprzęgła. Jako że konieczny jest demontaż skrzyni biegów, praca warsztatu na ogół jest wyceniana na około 500 złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Szkolenia redukujące punkty karne. W 10 dni WORD-y zredukowały 34 tys. punktów

    Polscy kierowcy pokochali szkolenia. Właściwie to jeden typ szkolenia. Mowa oczywiście o kursach redukujących 6 punktów karnych. Te wróciły do WORD-ów i stały się hitem. Jak informuje RMF FM, w 10 dni na szkoleniu pojawiło się blisko 6 tys. kierowców.

    Prawo jazdy plus, czyli darmowe prawo jazdy dla uczniów. Kto, co i dlaczego?

    Polacy uwielbiają słowo "darmowy". Jeszcze mocniej kochają je jednak politycy, zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej. PiS przedstawiło zatem swój kolejny pomysł. A tym jest darmowe prawo jazdy dla uczniów. Na czym polega program prawo jazdy plus?

    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    REKLAMA

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    REKLAMA

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA