REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Vectra A: wymiana pompy paliwa

Robert Kuśpiel
Opel Vectra A wymiana pompy paliwa
Opel Vectra A wymiana pompy paliwa

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana pompy paliwa nie jest skomplikowana. W poradniku tym pokażemy jak wymienić pompę paliwa w układzie wtrysku benzyny Motronic i Multec w Oplu Vectra A.

Uszkodzona pompa paliwa może skutecznie unieruchomić nasze auto. Jak się okazuje, wymiana nie jest trudna i bez problemu sobie z nią poradzimy. Zaczynamy od układu Motronic ML4.1, M2.5, M2.7. na początku należy zlokalizować pompę paliwa. Znajduje się ona pod podłogą obok zbiornika paliwa. Przed rozpoczęciem wymiany należy zapewnić sobie odpowiednie warunki pracy. Pomieszczenie musi być dostatecznie wentylowane. Wymogiem koniecznym jest brak jakiegokolwiek źródła ognia. Opary benzyny są trujące i łatwopalne.

REKLAMA

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: wymiana pompy paliwa w silniku benzynowym

REKLAMA

Pierwszy krok to odłączenie przewodu masowego od akumulatora. Następnie podnosimy samochód lub wjeżdżamy nim na kanał. W ostateczności można skorzystać z tradycyjnego lewarka z podstawkami. Taki zestaw ustawiamy pod tylną część samochodu. Niezależnie od wybranego rozwiązania zachowujemy szczególną ostrożność. Teraz oznaczamy dokładnie wszystkie przewody elektryczne przy pompie. W ten sposób unikniemy pomyłki podczas montażu.

Do dalszej pracy będą nam potrzebne specjalne zaciski na elastyczne wężyki. Można zastosować praktycznie wszystko co zapobiegnie wyciekom paliwa. Zakładamy zaciski na przewód zasilający i powrotny. Zdejmujemy obydwa przewody i wycieramy wyciekające paliwo za pomocą szmatki. Następnie odkręcamy opaski zaciskowe i zdejmujemy przewody paliwowe z pompy. Pozostaje nam wykręcić śruby mocujące i zdemontować pompę paliwa z samochodu.

ML4.1 (C20E), M2.5 (C20XE) M2.7 (C20LET)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przechodzimy do montażu. Na początku montujemy nową pompę paliwa i delikatnie ją przykręcamy. Należy zwrócić szczególną uwagę na gumową osłonę. Powinna ona sięgać aż do osadzenia na korpusie. Teraz podłączamy przewody paliwowe w taki sam sposób jak były zamocowane na starej pompie. Zdejmujemy zaciski i podpinamy przewody elektryczne w odpowiedniej kolejności.

Zobacz też: Opel Astra H/Zafira B: wymiana pompy paliwa

REKLAMA

Następnie podłączamy przewód masy do akumulatora i przekręcamy kluczyk na zapłon. Czekamy aż zagasną wszystkie kontrolki i uruchamiamy silnika. Kontrolujemy dokładnie wszystkie połączenia czy nie ma wycieków paliwa. Jeśli nie stwierdzamy nieprawidłowości to opuszczamy samochód i udajemy się na jazdę próbną.

Przechodzimy do układu Multec i Motronic M1.5. Zasady pracy i bezpieczeństwa pozostają bez zmian. Wymagane jest wentylowane pomieszczenie pozbawione źródeł ognia. W tych układach pompa paliwa znajduje się pod tylnym fotelem, w zbiorniku paliwa. Najlepszym rozwiązaniem będzie opróżnienie baku tak, żeby była jak najmniejsza ilość paliwa. Jeżeli nosimy się z zamiarem wymiany pompy wystarczy nie tankować. Początek jest taki sam jak w poprzednich układach – odłączamy przewód masowy od akumulatora. Teraz podnosimy siedzisko tylnego fotela i odwijamy dywanik przy widocznym wycięciu.

W podłodze znajduje się plastikowa pokrywa, którą należy wyjąć. Następnie odpinamy złącze przewodów przy zbiorniku paliwa.  Warto mieć przy sobie kilka szmat, paliwo w całym obwodzie jest pod ciśnieniem i może dojść do wytryśnięcia podczas odłączania przewodu zasilającego. Teraz odkręcamy opaskę zaciskową, w przypadku problemów można ją przeciąć i zastąpić opaską śrubową.

W tym momencie odkręcamy śruby mocujące i wyjmujemy pompę paliwa. Podczas wykonywania tej czynność będzie wypływać pewna ilość paliwa. Najlepiej podstawić pod pompę puste naczynie. Rozlane paliwo wycieramy za pomocą szmatek.

Przechodzimy do montażu. Najpierw wkładamy do zbiornika paliwa pompę razem z gumową osłoną, sitkiem, przewodem elastycznym i elektrycznym.

Zobacz też: Volkswagen Golf IV/Bora: kontrola pompy paliwa

Kolejny krok to wkręcenie śrub mocujących. Pamiętajmy o użyciu nowych podkładek. Teraz podłączamy przewód paliwowy i elektryczny. Montujemy je w taki sam sposób jak na starej pompie. Zakładamy opaskę zabezpieczającą i skręcamy ją. Następnie podłączamy przewód masowy akumulatora i przekręcamy kluczyk na zapłon. Po zniknięciu wszystkich kontrolek uruchamiamy silnik. Sprawdzamy czy nie ma wycieków i czy silnik pracuje prawidłowo.

Jeśli nie mamy zastrzeżeń to wyłączamy silnik  i zakładamy plastikową osłonę pompy. Na końcu osadzamy fotel na swoje miejsce.

W przypadku uszkodzenia pompy zalecamy zakup nowej nie są one drogie. Za około 200 złotych można zakupić pompę dobrej firmy. Odradzamy zakup używanych z racji na wiek auta. Może być tak, że używana będzie w znacznie gorszym stanie od naszej obecnej. Paliwo, które zebraliśmy podczas wykonywania tej pracy oddajemy do najbliższego punktu utylizacji.

Zobacz też: Jak wymienić pompę paliwa w Oplu Omega 2.5 TD?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA