REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Vectra A: wymiana termostatu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
Opel Vectra A wymiana termostatu
Opel Vectra A wymiana termostatu

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzony termostat ma negatywny wpływ na wydajność układu chłodzenia. Poniżej znajduje się opis wymiany termostatu w samochodzie Opel Vectra A.

Termostat odpowiedzialny jest za otwarcie dużego obiegu układu chłodzenia jeśli silnik jest odpowiednio nagrzany. Uszkodzony termostat objawia się na dwa sposoby. Jeśli jest zamknięty to temperatura silnika jest zbyt wysoka. Można to bardzo łatwo sprawdzić, jeżeli chłodnica jest zimna w wskaźnik temperatury osiągnął już czerwone pole to możemy być pewni, że termostat się nie otwiera.

REKLAMA

Drugi przypadek to nie zamykanie się termostatu kiedy jest zimny silnik. Silnik pozostaje niedogrzany i temperatura cieczy chłodzącej rośnie bardzo powoli. Odczuwalne jest to również poprzez zmniejszenie intensywności ogrzewania wewnątrz auta.

Zobacz też: Opel Vectra A: wymiana pompy paliwa

Zalecamy kupić oryginalny termostat lub droższy zamiennik, lepszej firmy. Tańsze odmiany zazwyczaj nie posłużą nam długo.

REKLAMA

Zaczynamy od silników OHC 1.8, 2.0 oraz 1.6 C16NZ i NZ2. Podstawiamy puste naczynie pod króciec znajdujący się przy termostacie. Luzujemy opaskę zaciskową i zdejmujemy gumowy przewód z obudowy. Zbieramy wypływającą ciecz do pustego pojemnika i odkręcamy obudowę termostatu. W tych silnikach termostat tworzy jedną część razem z obudową i nie wymienia się go oddzielnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przechodzimy do montażu. Przykręcamy nowy termostat wraz z obudową pamiętając o użyciu nowej uszczelki. Śruby dokręcamy momentem 15Nm. W przypadku braku klucza dynamometrycznego wykonujemy to na wyczucie jednak niezbyt mocno. Na końcu podłączamy gumowy przewód i zabezpieczamy ko opaską zaciskową. Sprawdzamy poziom płynu chłodniczego w zbiorniczku i uruchamiamy silnik.

Koleją grupą będą silnik 1.7. Zaczniemy od jednostki 1.7D. Pierwszy krok pozostaje taki sam, podkładamy puste naczynie pod obudowę termostatu. Następnie odkręcamy pokrywę termostatu od obudowy i odkładamy ją na bok, nie ma konieczności odłączania gumowego przewodu. W tym momencie możemy wyjąć termostat razem z gumowym pierścieniem.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: wymiana termostatu

Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Wkładamy termostat razem z nowym pierścieniem gumowym. Należy zwrócić szczególną uwagę, żeby strzałka znajdująca się nad nim była skierowana do dołu. Teraz przykręcamy pokrywę termostatu momentem 15Nm. W przypadku braku klucza dynamometrycznego, dokręcamy na wyczucie.

REKLAMA

W silniku 1.7TD wymiana przebiega w podobny sposób. Podstawiamy puste naczynie pod obudowę termostatu. Luzujemy opaskę zaciskową z przewodu na pokrywie termostatu i ściągamy go. Odkręcamy pokrywę termostatu i możemy wyjąć uszkodzony termostat.

Przed montażem czyścimy dokładnie miejsce styku pokrywy oraz obudowy. Instalujemy termostat w taki sposób, żeby otwór znajdujący się pomiędzy dwoma mocowaniami znalazł się na górze.

Dokręcamy pokrywę termostatu używając nowej uszczelki. W tym silniku moment dokręcania jest 2 razy większy niż w pozostałych – 30Nm. Pozostaje nam podłączyć przewód gumowy i zabezpieczyć go opaską. Na koniec sprawdzamy poziom płynu chłodniczego.

Zobacz też: Volkswagen Golf MK II: wymiana termostatu

Kolejna grupa silników to jednostki OHC 1.4 i 1.6. Tutaj czeka nas znacznie więcej pracy. Czynność tą najlepiej wykonywać z osobą mającą pewne doświadczenie w mechanice. Operacja ta wiąże się z zdemontowaniem paska rozrządu. Już na samym początku należy spuścić całą ciecz chłodzącą. Najpierw odkręcamy korek ze zbiorniczka wyrównawczego. Jeśli silnik jest rozgrzany to należy to zrobić bardzo ostrożnie, żeby uniknąć poparzenia. Teraz podstawiamy puste naczynie pod chłodnicę i luzujemy opaskę zaciskową na dolnym przewodzie. Ściągamy przewód i czekamy aż spłynie cała ciecz. Na końcu ponownie zakładamy i zabezpieczamy przewód.

Następny krok to demontaż paska rozrządu. Odłączamy przewód masowy od akumulatora i demontujemy filtr powietrza razem z przewodem dolotowym. Kolejny krok to zdjęcie paska klinowego lub wieloklinowego. Opis demontażu został przedstawiony w oddzielnym poradniku. Teraz odpinamy klamry mocujące górną osłonę paska zębatego i demontujemy całkowicie osłonę.

W tym momencie musimy ustawić tłok pierwszego cylindra w górnym położeniu zwrotnym. Dźwignia zmiany biegów musi być w położeniu neutralnym dodatkowo zaciągamy hamulec ręczny. Zaczynamy obracać wałem korbowym. W tym celu będzie nam potrzebny klucz nasadowy, który założymy na środkową śrubę koła pasowego. Obracamy go zgodnie z ruchem wskazówek zegara do momentu aż nacięcie na kole pasowym wału będzie na wysokości ostrza zamocowanego na pokrywie przedniej.

Dodatkowo znak na kole zębatym wałka rozrządu musi pokryć się ze znakiem znajdującym się na osłonie. Jeżeli będzie potrzebna delikatna korekta to należy wykonać jeden obrót wałem zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nie należy obracać wałka rozrządu za śrubę mocującą, możemy doprowadzić do zbyt dużego przeciążenia paska zębatego.

Zobacz też: Jak sprawdzić termostat?

Teraz luzujemy śruby mocujące pompę cieczy chłodzącej. Jeśli w naszym silniku nie ma automatycznego napinacza (modele do maja 1990 r.) to należy obrócić pompę cieczy chłodzącej w taki sposób, żeby poluzować pasek zębaty. Na pompie znajduje się specjalny sześciokąt służący do obracania ją. Z uwagi na bardzo słabą dostępność dla ręki i klucza płaskiego można wymontować alternator. Kiedy pasek będzie odpowiednio luźny należy go zdjąć.

W modelach wyposażonych w automatyczny napinacz należy odciągnąć do boku napinacz i zdjąć pasek. Po zdjęciu paska nie należy poruszać wałem korbowym i wałkiem rozrządu.

Kolejny krok to odkręcenie obudowy termostatu. Sam termostat umiejscowiony jest z boku bezpośrednio przy głowicy, poniżej koła zębatego wałka rozrządu. Wyjmujemy go i przystępujemy do montażu nowego. Instalujemy go używając nowej uszczelki. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe ułożenie. Rowek w termostacie musi wejść w nacięcie na głowicy.

Zobacz też: Wysokie spalanie? A może to termostat?

Przykręcamy obudowę termostatu oraz pozostałe zdemontowane elementy. W tym momencie należy założyć pasek rozrządu. Wykonujemy wszystkie czynności w odwrotnej kolejności. Pamiętajmy o odpowiednim wyregulowaniu naciągu paska. Osoby bez pewnego doświadczenia mogą mieć z tą czynnością duży problem. W serwisach stosowane są specjalne narzędzia do regulacji naciągu. Na końcu należy napełnić cały układ płynem chłodniczym i odpowietrzyć go.

Uruchamiamy silnik i ustawiamy obroty na około 3500 obr/min i czekamy aż otworzy się termostat. Rozpoznajemy to poprzez dotyk dolnego przewodu chłodnicy (powinien być gorący). Pozostaje sprawdzić poziom płynu i ewentualnie uzupełniamy do odpowiedniego poziomu.

Na końcu pozostają nam wszystkie silniki szesnasto zaworowe. Odkręcamy korek od zbiorniczka wyrównawczego i podstawiamy puste naczynie pod obudowę termostatu. Odłączamy gumowy przewód od obudowy termostatu i spuszczamy niewielką ilość płynu chłodzącego. Teraz odkręcamy górną część obudowy i zdejmujemy ją razem z termostatem. Odkręcamy termostat z mocowania i wyjmujemy jednocześnie dociskając go za pomocą szczypiec.

Przechodzimy do montażu. Pierwszy krok to dokładne wyczyszczenie powierzchni styku. Następnie wkładamy nową uszczelkę i instalujemy termostat w jego mocowaniu. Dokręcamy obudowę termostatu i podłączamy gumowy przewód. Zabezpieczamy go za pomocą opaski. Na końcu pozostaje nam sprawdzić poziom płynu chłodzącego i uzupełnić ewentualne braki.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje 2025. Czerwiec i sierpień to najtragiczniejsze miesiące na drogach – sprawdź dlaczego

Latem rośnie liczba wypadków drogowych. Jazda na zderzaku, zajeżdżanie drogi i pośpiech to wciąż najczęstsze błędy kierowców. Kampania społeczna "Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie" przypomina, jak ich unikać i dlaczego warto jeździć z głową.

KGP: 121 594 interwencji, 527 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 121 594 interwencji. Byli wzywani do 527 wypadków drogowych.

Badanie techniczne pojazdu w 2025 roku – nowe kary, podwyżki i zmiany. Sprawdź, co się zmieni

Rząd szykuje rewolucję w badaniach technicznych pojazdów. Choć ceny formalnie się nie zmieniły, kierowcy muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami: za spóźnienie zapłacisz nawet trzykrotność standardowej stawki, a diagnosta może elektronicznie zatrzymać Ci dowód rejestracyjny. Na horyzoncie natomiast pojawiają się wysokie podwyżki cen badań technicznych. Sprawdzamy, ile kosztuje przegląd techniczny w 2025 roku i jakie zmiany są planowane.

Auto dla seniora: hybryda czy benzyna? Sprawdź, jak zaoszczędzić nawet 35 tys. zł

Samochody hybrydowe reklamowane są jako oszczędne, ciche i przyjazne środowisku. Wydają się idealne dla kierowców 50+, którzy szukają wygodnego i ekonomicznego auta na co dzień. Ale uwaga: mimo niższej akcyzy i korzyści dla producentów, to klient – często senior – musi dopłacić nawet 10 tysięcy złotych. Sprawdzamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

REKLAMA

Uwaga! Zaoszczędź nawet 1000 zł na paliwie rocznie – wystarczy 1 klik w Google Maps

Czy wiesz, że możesz oszczędzać paliwo bez zmiany stylu jazdy, samochodu ani stacji benzynowej? Wystarczy jedno kliknięcie w aplikacji Google Maps. Tryb oszczędzania paliwa, czyli tzw. eco routing, to niedoceniana funkcja, która w Polsce działa już od dłuższego czasu. Dzięki niej możesz zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 7%, co w praktyce oznacza nawet 1000 zł rocznie mniej za tankowanie.

Gigantyczne kary dla firm przewozowych podczas kontroli granicznych. Jak ich uniknąć

Kontrole na granicach mają Niemcy, Włochy, Austria, Holandia czy Szwecja. Państwa te przywróciły je głównie z obawy przed nielegalną imigracją. Co sprawdza się na granicach? Co trzeba wiedzieć, aby nie narazić się na gigantyczne kary? Najbardziej zagrożeni są przewoźnicy.

Drogie OC? Będzie jeszcze drożej. Nawet 1000 zł za polisę

Składki OC w 2025 roku nadal rosną, a to dopiero początek. Wzrost kosztów napraw, inflacja oraz większa liczba szkód sprawiają, że kierowcy muszą liczyć się z kolejnymi podwyżkami. Sprawdź, kto zapłaci najwięcej i jak ograniczyć koszt obowiązkowego ubezpieczenia.

Bat na pijanych kierowców! 2500 zł mandatu i przepadek auta za jazdę po alkoholu

Chociaż nowe przepisy działają od marca 2024 roku, nadal wielu kierowców ryzykuje jazdę pod wpływem alkoholu. To poważny błąd – w 2025 roku sądy nie mają litości. Wystarczy 1,5 promila, by stracić samochód albo zapłacić jego równowartość. Dowiedz się, co grozi za jazdę po alkoholu w 2025 roku, w tym mandat w wysokości co najmniej 2500 zł i wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów. Sprawdź, jak nowe przepisy uderzają w nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Samochód elektryczny: czy jest sposób na wydłużenie żywotności baterii takiego auta

Sceptycy elektromobilności często wskazują na ograniczony zasięg aut elektrycznych oraz obawy dotyczące trwałości ich akumulatorów. Kluczową rolę w dobrym funkcjonowaniu baterii odgrywa sposób, w jaki kierowcy użytkują swoje pojazdy.

Zielony Ład w transporcie drogowym. Komisja Europejska podtrzymuje nierealne warunki. Biopaliwa nie są "zielone"? Clean Industrial Deal czy Green Industrial Fail?

Transformacja komercyjnego transportu drogowego stała się jednym z najważniejszych wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu. Choć elektromobilność pozostaje jednym z filarów unijnej strategii klimatycznej w ramach pakietu Clean Industrial Deal, w kontekście transportu ciężkiego skala wyzwań jest ogromna. Barierą są nie tylko koszty pojazdów i brak megawatowej infrastruktury do ładowania, ale także kwestia dostępności energii odnawialnej. Dlatego też podczas międzynarodowego Kongresu Paliwowego 2025, zorganizowanego przez POPHiN pod koniec marca w Warszawie, przedstawiciele branży, w tym Grupa Eurowag, apelowali o większy pragmatyzm i elastyczność opartą na zasadzie neutralności technologicznej.

REKLAMA