REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Vectra A: demontaż chłodnicy

Robert Kuśpiel
Opel Vectra A demontaż chłodnicy
Opel Vectra A demontaż chłodnicy

REKLAMA

REKLAMA

Demontaż chłodnicy nie jest skomplikowany i bez problemu możemy wykonać to sami. W poradniku tym pokażemy jak zdemontować chłodnicę w Oplu Vectra A.

Demontaż chłodnicy nie jest skomplikowany i bez problemu możemy wykonać to sami. W poradniku tym pokażemy jak zdemontować chłodnicę w Oplu Vectra A.

REKLAMA

Nie ma potrzeby oddawania auta do warsztatu w celu wymiany chłodnicy. Cała operacja jest łatwa do wykonania. Nie potrzeba również wielu skomplikowanych narzędzi.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: demontaż chłodnicy

REKLAMA

Pierwszy krok to spuszczenie płynu chłodniczego. Najpierw odkręcamy korek ze zbiorniczka wyrównawczego. Jeśli silnik jest rozgrzany to należy to zrobić bardzo ostrożnie, żeby uniknąć poparzenia. Teraz podstawiamy puste naczynie pod chłodnicę i luzujemy opaskę zaciskową na dolnym przewodzie. Ściągamy przewód i czekamy aż spłynie cała ciecz.

Kolejny krok to odłączenie od chłodnicy górnego gumowego przewodu oraz przewodu prowadzącego do zbiorniczka wyrównawczego. Każdy z nich zamocowany jest za pomocą opasek zaciskowych, które należy wcześniej poluzować. Jeżeli nasze auto jest wyposażone w automatyczną skrzynie biegów to należy poluzować opaski zaciskowe i zdemontować przewody olejowe od chłodnicy. Pamiętajmy o zabezpieczeniu ich za pomocą czystych szmatek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz odłączamy przewód elektryczny od wentylatora i wyjmujemy klamry mocujące za pomocą śrubokręta. W tym momencie możemy wyjąć całą chłodnicę. Chwytamy ja i wyciągamy do góry. Chłodnica zamocowana jest na dole na gumowych podporach.

Zobacz też: Na co zwrócić uwagę podczas instalacji nowej chłodnicy powietrza?

REKLAMA

Przechodzimy do montażu. Jeśli montujemy nową chłodnicę to należy pamiętać o przełożeniu wentylatora i wyłącznika termicznego. Elementy te instalujemy w taki sam sposób jak na starej chłodnicy. Przed włożeniem nowej chłodnicy sprawdzamy w jakim stanie są dolne tulejki gumowe. Zdarza się, że są popękane lub uszkodzone przez co chłodnica nie może zostać solidnie zamocowana.

Wkładamy chłodnicę razem z wentylatorem w gumowe podpory. Ustawiamy ją odpowiednio i wciskamy w tulejki. Podłączamy przewody elektryczne do wyłącznika termicznego oraz wentylatora. Jeśli mamy automatyczną skrzynię biegów to podłączamy przewody olejowe i zabezpieczamy je za pomocą opasek zaciskowych. Teraz podłączamy przewody gumowe do chłodnicy i zabezpieczamy je opaskami.

Pozostaje nam napełnienie całego układu nowym płynem chłodniczym. Nie polecamy używać wcześniej zlanego. Nowa chłodnica wymaga zdecydowanie świeżego płynu. W silniku 1.7 układ odpowietrza się samoczynnie.

Zobacz też: Czy warto czyścić chłodnicę powietrza?

Uruchamiamy silnik i ustawiamy obroty na około 3500 obr/min i czekamy, aż otworzy się termostat. Rozpoznajemy to poprzez dotyk dolnego przewodu chłodnicy (powinien być gorący). Na koniec sprawdzamy poziom płynu i ewentualnie uzupełniamy do odpowiedniego poziomu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

REKLAMA

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

REKLAMA