REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak odsiarczyć akumulator?

Jakubowski Ryszard
Warto zadbać o swój akumulator. Fot. newspress
Warto zadbać o swój akumulator. Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Choć dziś akumulatory są łatwo dostępne, a ich ceny nie są wygórowane, to warto troszczyć się o ich stan, choćby tylko po to, aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas porannego uruchamiania silnika. Podpowiadamy, jak odsiarczyć akumulator?

Jak sprawdzić czy akumulator jest zasiarczony?

W procesie eksploatacji akumulatora następuje jego naturalne zużywanie się, wynikające z różnych reakcji chemicznych i fizycznych, jakie zachodzą w jego płytach i elektrolicie. Najgroźniejszym z nich jest zasiarczenie, czyli wytworzenie się kryształów siarczanu ołowiu, skutecznie zmniejszających czynną powierzchnię ołowianych płyt, tym samym znacznie zmniejszając jego pojemność elektryczną. Zjawisko to wywołane jest całkowitym lub bliskim całkowitego rozładowywaniem akumulatora np. podczas wielokrotnych bezskutecznych prób uruchamiania silnika lub pozostawianiem samochodu z włączonymi światłami na cały dzień. Zasiarczenie akumulatora skraca znacznie jego żywotność, w skrajnym przypadku nawet o 70 i więcej procent.

REKLAMA

Zobacz również: Jak wyjmować akumulator?

Odsiarczanie akumulatora. Sposób pierwszy

Zasiarczony akumulator nie nadaje się do dalszej eksploatacji i powinien zostać zastąpiony innym, sprawnym. Można go częściowo ratować przez tzw. odsiarczanie. Jest to proces długotrwały a skutki jego nie zawsze pewne.

REKLAMA

Są dwa sposoby odsiarczania. Pierwszy polega na zastąpieniu elektrolitu w akumulatorze wodą destylowaną, a następnie na naładowaniu go do objawów pełnego naładowania. Wówczas opróżnia się go z cieczy, która powstała z wody destylowanej, ponownie napełnia nową porcją wody destylowanej, ponownie ładuje do pełna, opróżnia, napełnia nową porcją wody itd. Cykl można powtarzać kilka razy. Po ostatnim opróżnieniu i osuszeniu akumulatora np. przez pozostawienie w ciepłym miejscu na dobę lub dłużej, z otwartymi otworami do dołu (nad kuwetą lub innym naczyniem kwasoodpornym) dla odsączenia resztek wody destylowanej, napełnia się go elektrolitem o właściwej gęstości (1,14 g/cm3) i ładuje do pełna.

W tym przypadku większego znaczenia nie ma gęstość elektrolitu wylewanego za pierwszym razem z cel. Odsiarczanie akumulatora ma bowiem za zadanie jego oczyszczenie. Stąd tak ważna jest wymiana elektrolitu w akumulatorze po każdym ładowaniu do pełna. Kolejnym kluczowym czynnikiem jest prąd ładowania. Dziś jednak prostownik dobiera go automatycznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: A Ty kiedy ostatnio sprawdzałeś akumulator?

Odsiarczanie akumulatora prostownikiem. Specjalnym prostownikiem!

REKLAMA

Innym, nieco szybszym sposobem odsiarczania akumulatora jest ładowanie go prądem pulsującym, z równoczesnym częściowym rozładowaniem. Najprostszym sposobem jest zbudowanie specjalnego prostownika jednopołówkowego (półokresowego). Do jego budowy potrzebny jest transformator o przekładni 230/11V i o wydajności uzwojenia wtórnego co najmniej 3 ampery oraz dioda prostownicza wytrzymująca napięcie 50V i prąd co najmniej 10 amperów.

O zmontowanie takiego prostownika warto poprosić kogoś posiadającego podstawową wiedzę elektroniczną lub elektrotechniczna. Po podłączeniu takiego prostownika do akumulatora należy do jego biegunów podłączyć typową żarówkę samochodową o niewielkiej mocy, rzędu 5 W, np. używaną w światłach pozycyjnych. Dzięki niej akumulator będzie rozładowywany w chwilach gdy prostownik nie będzie dostarczał napięcia, czyli dokładnie 50 razy na sekundę.

Ładowania akumulatorów samochodowych bez wątpienia jest procesem wymagającym. Tu jednak pojawia się już zaawansowana elektryka. Wysycanie akumulatora jest procesem wymagającym choć podstawowej wiedzy. Inaczej nie uda się naprawić akumulatora kwasowego.

Zobacz również: Co zrobić, gdy zapali się kontrolka braku ładowania akumulatora?

Jak odsiarczyć akumulator? Pamiętaj o kilku rzeczach

Akumulator przed rozpoczęciem odsiarczania powinien być całkowicie lub prawie całkowicie rozładowany. Mniej więcej po dobie takiego przerywanego ładowania, będzie on w pełni naładowany i częściowo odsiarczony. Dzięki temu będzie mógł służyć przez kolejne kilka miesięcy.

Należy pamiętać, że żadne odsiarczanie nie przywróci nawet 50% sprawności nowego akumulatora. Jest to zabieg doraźny, pozwalający jedynie przedłużyć o kilka miesięcy jego eksploatację, na dodatek z niepewnym rezultatem. Bywa, że bardzo mocno zasiarczony akumulator nie odzyska nawet 10% pierwotnej sprawności mimo wielokrotnie powtarzanego odsiarczania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA