REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ratować zerwane gwinty?

Jakubowski Ryszard

REKLAMA

REKLAMA

Nadmiar siły, zastosowany przy dokręcaniu śruby lub nakrętki, oraz nieumiejętne ich odkręcanie może zaowocować zniszczeniem gwintu. Co zrobić, by naprawić usterkę?

Zerwany gwint: co zrobić?

REKLAMA

W przypadku śrub mocujących różne elementy ratowanie zerwanych gwintów nie ma sensu. Wymienia się taką śrubę razem z nakrętką na inną i problem przestaje istnieć. Gorzej, gdy zerwie się gwint w bloku silnika, obudowie skrzyni biegów lub innej istotnej i drogiej części. Jeżeli jest on w otworze nieprzelotowym, czyli ślepo zakończonym, a średnica współpracującej z nim śruby nie jest krytyczna, można próbować przegwintować go na większy „rozmiar” z typoszeregu. Tak więc zerwany gwint M 5 można przegwintować na M 6, M 6 na M 8, M 8 na M 10 itd. Ocenę czy jest to czynność, która nie przyniesie strat, należy powierzyć komuś doświadczonemu w naprawach pojazdów lub zaprzyjaźnionemu ślusarzowi.

REKLAMA

Nie wolno gwintować otworów przelotowych, takich jak służące do dolewania lub zlewania oleju ze skrzyni biegów, otworów do sprawdzania poziomu oleju w skrzyniach biegów i mechanizmach różnicowych (są takie w starszych modelach samochodów), otworów do spuszczania oleju z silnika itp. Powstające podczas gwintowania opiłki po przedostaniu się do wnętrza mogą spowodować poważne uszkodzenia.

Zobacz również: Jak sprawdzić poziom oleju w silniku i skrzyni biegów?

Zerwany gwint: jak naprawić?

Śruby i nakrętki, których nie można niczym zastąpić, np. z uwagi na ich specyficzny kształt lub zastosowanie (kontrola poziomu oleju, korki spustowe itp.) można ratować dwojako. Czasem u mechaników można zdobyć tzw śruby i nakrętki nadwymiarowe, których średnica części gwintowanej jest nieco większa, niż w normalnej śrubie. Tak więc gwint nadwymiarowej śruby M – 5 może mieć 5,5 mm, M – 6 – prawie 7 mm itd. Nakrętki nadwymiarowe z kolei mają mniejszą średnicę gwintowanego otworu. Zarówno śruby jak i nakrętki nadwymiarowe mają ten sam skok gwintu co normalne, można więc je więc stosować bez obaw. Wkręcając je trzeba robić to bardzo starannie, z wyczuciem, próbując trafić na resztki zerwanego gwintu. Najlepiej wkręcać je ręcznie, bez kluczy i innych narzędzi, aby czuć pod palcami, czy gwinty śruby i otworu trafiły na siebie. Jeżeli nie trafią, śruba nadwymiarowa może usunąć resztki zerwanego gwintu, powiększając tym samym otwór, a wówczas naprawa może być bardzo kosztowna. Przekonawszy się, że zwoje (nitki) gwintów trafiają na siebie, można dokończyć dokręcanie właściwym narzędziem. Należy robić to jednak z wielkim wyczuciem. Taka regeneracja gwintów nie jest dopuszczalna tam, gdzie śruba pracuje pod dużym obciążeniem, np. mocując poduszki, na których spoczywa silnik.

Zestawy narzędzi do gwintowania można kupić w każdym porządnym sklepie z narzędziami.

Zobacz również: Jak dbać o sprzęgło?

Zerwany gwint: jak odkręcić?

Innym sposobem ratowania zerwanych gwintów, zwłaszcza w korkach spustowych oleju, jest okręcenie resztek gwintu kilkoma warstwami taśmy teflonowej, stosowanej w uszczelnianiu instalacji gazowych i w hydraulice. Należy przy tym stosować grubszą z dostępnych taśm. Na gwint typowy, czyli prawoskrętny, należy nawijać ją w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Trzeba eksperymentalnie dobrać ilość warstw taśmy teflonowej, tak aby śruba wkręcała się w otwór z wyraźnie wyczuwalnym oporem. Po jej wykręceniu trzeba zmienić taśmę na nową. Stara nie nadaje się do ponownego użytku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    UE wprowadza normę Euro 7. Surowsze warunki homologacji samochodów i silników

    Rada Unii Europejskiej przyjęła 25 września 2023 r. swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego homologacji pojazdów (w tym samochodów) i silników. Chodzi o wprowadzenie normy Euro 7. Celem projektu jest obniżenie emisji substancji zanieczyszczających powietrze w transporcie drogowym.

    Czy jest możliwe odebranie samochodu za przekroczenie prędkości?

    Czy policjant może zabrać kierowcy samochód za przekroczenie prędkości? Może! Tyle że na razie policjant, ale nie w Polsce. Pójście w tym kierunku w naszym kraju jest jednak możliwe. Trzeba oczywiście na to jeszcze nieco poczekać.

    Prawo jazdy kat. B+. Rodzaj pojazdów, zakres uprawnień

    UE chce majstrować przy prawie jazdy. Nowy pomysł polega na podzieleniu obecnej kategorii B na kategorię B i B+. Stopniowanie uprawnień ma być sposobem na poprawę bezpieczeństwa. Tyle że pomysł wcale bezpiecznie nie brzmi. Sprawdźcie szczegóły.

    Przełomowy projekt Polaka ma szansę pojawić się na ścieżkach rowerowych na całym świecie!

    Uczestnicy ruchu drogowego cieszą się z innowacji, która ma potencjał zmienić ich codzienne podróże i uczynić je bardziej bezpiecznymi. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby jest BikeWatch. Urządzenie to jest skierowane głównie do włodarzy gmin, którzy przekształcają przestrzeń publiczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu korzystających z niej mieszkańców. Oficjalna premiera BikeWatch odbyła się 21 września 2023 r. 

    REKLAMA

    Ile kosztuje kurs redukujący 6 punktów karnych?

    Kurs redukujący 6 punktów karnych powrócił. Kierowcy rzucili się do ośrodków ruchu drogowego w całym kraju, ale zszokowała ich jedna rzecz. Cena szkolenia wzrosła 3-krotnie. WORD-y chyba postanowiły odbić sobie chude lata.

    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    REKLAMA

    Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

    Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

    Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

    Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

    REKLAMA