REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oszustwa przy zakupie auta używanego. Uważaj na te metody!

Oszustwa przy zakupie auta używanego. Uważaj na te metody!
Oszustwa przy zakupie auta używanego. Uważaj na te metody!
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oszustwa przy zakupie auta używanego, czyli dziś zajmiemy się pięcioma najpopularniejszymi praktykami, które stosują nieuczciwi sprzedający.

Oszustwa przy zakupie auta używanego. Sprawdzono milion raportów!

Oszustwa przy zakupie auta używanego to lista, która została stworzona przez specjalistów carVertical. Oparli oni swoje wnioski na badaniach samochodów używanych wykonanych między kwietniem 2020 roku a kwietniem 2021 roku. W sumie analizie podlegało aż milion raportów pochodzących z takich krajów jak Chorwacja, Czechy, Bułgaria, Węgry, Estonia, Finlandia, Francja, Belgia, Niemcy, Włochy, Łotwa, Litwa, Polska, Ukraina, Szwecja, Słowenia czy Słowacja.

REKLAMA

Oszustwa przy zakupie auta używanego

Oszustwa przy zakupie auta używanego

Oszustwa przy zakupie auta używanego. Uważaj na te metody!

Materiały prasowe CarVertical

Grzech nr 1: sprzedaż powypadkowego samochodu

Jednym z pierwszych grzechów kierowców jest sprzedaż powypadkowego samochodu. Badanie carVertical jasno stwierdziło, że aż 31 proc. pojazdów - dla których raport był przygotowany - nosiło ślady powypadkowej przeszłości. Jak się ustrzec zakupu samochodu powypadkowego? Warto przyjrzeć się szerokości odstępów między panelami nadwozia - mogą być nawet dość duże, ale powinny być równe. Rozbieżności mogą świadczyć albo o nieprofesjonalnie wykonanej naprawie, albo poważnej kolizji.

Grzech nr 2: cofnięty licznik

REKLAMA

Choć pojawiły się kary za fałszowanie przebiegów, w tej kwestii nadal sprzedający samochody używane mają spore pole do popisu. Dowód? 16,7 proc. pojazdów badanych przez carVertical miało zmieniony przebieg przed wystawieniem ogłoszenia. Czemu sprzedający ryzykują? Bo korekta licznika jest bardzo tania, a może podnieść wartość sprzedawanego samochodu używanego nawet o jedną czwartą - szczególnie w przypadku modeli popularnych na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić czy samochód używany ma cofnięty licznik? Należy skontrolować stan zużycia wnętrza. Warto przyjrzeć się stopniowi wytarcia tapicerki fotela, obicia kierownicy czy gałki zmiany biegów. To tu ukrywają się sygnały mówiące o tym, że przebieg samochodu mógł być cofnięty.

Grzech nr 3: kradziony samochód

Mimo wszystko nadal zdarza się, że na rynku wtórnym pojawiają się samochody kradzione. Wykrycie oszustwa oznacza konsekwencje dla sprzedającego, ale i... kupującego. Ten traci bowiem auto, a jednocześnie odpowiada karnie za paserstwo. Jak sprawdzić czy samochód nie jest kradziony? Można starać się weryfikować go w bazie CEPiK, ewentualnie poprosić o pomoc wyspecjalizowaną firmę sprawdzającą pojazdy przed zakupem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Grzech nr 4: była taksówka lub auto z wypożyczalni

Zakup samochodu używanego oznacza sporą inwestycję. Kierowca chciałby zatem znać dokładną historię egzemplarza. Czego nie chciałby tam znaleźć? Adnotacji że pojazd był taksówką lub jeździł w wypożyczalni - to może bowiem oznaczać wysoki stopień zużycia. Sprzedający często zatajają zatem informację o tych dwóch faktach. W carVertical około dwóch tysięcy samochodów w ostatnim roku zostało zidentyfikowanych jako dawne taksówki lub samochody z wypożyczalni. Czasami można je zidentyfikować, na przykład na podstawie koloru lakieru, ale oszuści mogą nawet przemalować pojazd.

Grzech nr 5: zbyt niska cena samochodu

Nic tak nie działa na wyobraźnię kupujących jak... niska cena. To jednak często ślepa uliczka, która oznacza dla nabywcy auto uszkodzone lub z poważnymi usterkami - a ich usunięcie może stanowić koszt, który po dopisaniu do wartości zakupu pozwoliłbym na zakup egzemplarza zdecydowanie bardziej zadbanego. Dlatego właśnie niska cena powinna budzić wątpliwości i stanowić podstawę do uważniejszego przyjrzenia się autu.

Oszustwa przy zakupie auta używanego - podsumowanie:

Realia rynku samochodów używanych są takie, że kupujący zawsze szuka okazji, a sprzedający chce się pozbyć auta. Gdy te dwie tendencje spotykają się, tworzą pole do popisu dla nadużyć. W tej perspektywie na szczęście nabywcy nie pozostają bezbronni. Mogą bowiem korzystać z raportów z historii samochodów online, ewentualnie poprosić o pomoc firmy wyspecjalizowane w kontroli aut z drugiej ręki. To pomoże w zakupie dobrego egzemplarza, który zapewni bezawaryjną jazdę.

Źródło: Materiały prasowe carVertical

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA