REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto kupić roczne auto z salonu? Auto z poprzedniego rocznika – czy to się opłaca?

Max Trela
Czy warto kupić nowe roczne auto? Auto z poprzedniego rocznika – czy to się opłaca?Fot. Ford
Czy warto kupić nowe roczne auto? Auto z poprzedniego rocznika – czy to się opłaca?Fot. Ford

REKLAMA

REKLAMA

Ci, którzy są zainteresowani zakupem nowego auta, powinni zadać sobie jedno ważne pytanie. Czy koniecznie musi być ono wyprodukowane w tym roku? W salonach często zostają tzw. „ostatnie sztuki” z poprzedniego rocznika i warto dokładnie przejrzeć taką ofertę. Sprzedawcy w takich przypadkach są najczęściej nadzwyczaj elastyczni! Czy to się opłaca? Co oferują producenci?

Najbardziej popularną formą zachęty do zakupu aut z ubiegłego roku, jaką stosują firmy samochodowe, są obniżki ceny. W przypadku małych samochodów rabaty zaczynają się zwykle od kwoty dwóch tysięcy i potrafią sięgać nierzadko powyżej pięciu tysięcy złotych. Decydując się natomiast na auto klasy kompaktowej lub wyższej, upust cenowy może już wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy.

REKLAMA

Oprócz mniejszej ceny samochody wyprodukowane w zeszłym roku często oferują jeszcze dodatkowe pakiety wyposażeniowe, które też kosztują mniej niż w przypadku aut z obecnego rocznika. Czasami jest to tylko jeden element dodatkowego wyposażenia, na przykład alarm albo czujniki parkowania.

Zobacz też: Jakie auto kupić za 10 tysięcy złotych?

REKLAMA

Promocje związane z zakupem aut z poprzedniego rocznika mogą dotyczyć także takich akcesoriów, jak ogumienie. Można również kupić auto z bardzo przystępnym cenowo pełnym zakresem ubezpieczenia określonym procentem od wartości zakupionego pojazdu. Warianty z upustem cenowym, dodatkowym wyposażeniem i promocyjnym ubezpieczeniem mogą być do wyboru przy zakupie danego modelu, ale są i takie oferty, gdzie klient może skorzystać ze wszystkich trzech naraz.

Promocje na auta z poprzedniego rocznika mogą jednak dotyczyć tylko wybranych wersji silnikowych i wyposażeniowych. Innym ograniczeniem może być określona liczba samochodów biorących udział w promocji poprzedniego rocznika produkcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie stać cię? A może raty...

Chętnym na samochody wyprodukowane w ubiegłym roku firmy kuszą również różnymi formami finansowania.

Przykładem może być kredyt 50/50 na 12 miesięcy bez odsetek i prowizji bankowej. Wpłata własna wynosi 50 proc. wartości pojazdu, a drugą połowę płacimy po upływie roku.

Zobacz też: Czy warto kupić auto poleasingowe?

Zakup auta w systemie 50/25/25 rozłożonym na dwa lata polega na tym, że najpierw wpłacamy połowę wartości auta. Pozostała do spłaty druga połowa rozłożona jest na dwie równe raty. Pierwszą płacimy po roku, a drugą po dwóch latach od daty zakupu auta.

REKLAMA

Jeszcze inną formą może być kredyt z obniżonym oprocentowaniem określonym minimalnym wkładem własnym, na przykład 30 proc. wartości pojazdu i różnym do wyboru okresem kredytowania, np. od 24 do 60 miesięcy. Niektóre firmy oferują nawet trzyletni kredyt o nominalnej stopie oprocentowania w skali rocznej 0 proc. przy określonej wpłacie własnej.

W przypadku leasingu możliwe jest otrzymanie kilku pierwszych darmowych rat. Istnieje przy tym również możliwość wyboru różnych okresów leasingu z różnymi minimalnymi wpłatami wstępnymi. Na przykład jeśli decydujemy się na leasingować auto przez 36 miesięcy, musimy wpłacić na początku 30 proc. jego wartości.

Przy wyborze leasingu na 48 lub 60 miesięcy wpłata wstępna wynosi już 20 proc. wartości auta. Atrakcyjne formy finansowania zakupu aut z poprzedniego rocznika często występują również w połączeniu z upustami cenowymi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA