REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak powinny wyglądać prawidłowe oględziny samochodu? Część pierwsza

Robert Kuśpiel
Do dokładnych oględzin elementów lakierowanych musimy patrzeć na samochód na otwartej równej powierzchni przy bardzo dobrym oświetleniu; fot. Fotolia
Do dokładnych oględzin elementów lakierowanych musimy patrzeć na samochód na otwartej równej powierzchni przy bardzo dobrym oświetleniu; fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Błyszczący lakier, do tego piękne duże alufelgi, które sprawiają, że mamy ochotę kupić takie auto. Jednak liczą się również inne walory. Poniżej znajduje się zbiór porad, na co zwrócić uwagę przy pierwszych oględzinach auta.

Standardowo rozpoczynamy od sprawdzenia, jak wygląda auto z zewnątrz. Sprawdzamy lakier, blachy, ogumienie, zderzaki, szyby, gumowe uszczelki. Do dokładnych oględzin elementów lakierowanych musimy patrzeć na samochód na otwartej równej powierzchni przy bardzo dobrym oświetleniu. Należy skupić się na różnego rodzaju przebarwieniach oraz odcieniach lakieru. Jak rozpoznać, że część była lakierowana? - jest to widoczne, zazwyczaj różni się kolorem i odcieniem od pozostałych.

REKLAMA

Zobacz też: Czy warto kupować auto sprowadzone z Anglii? Ekspert radzi

Dodatkowo można wykorzystać urządzenie do sprawdzania grubości lakieru, które kupić można w internecie albo w sklepie motoryzacyjnym. Powłoka nakładana przez producenta wynosi przeważnie około 80-150 mikrometrów. Zbyt cienka warstwa oznacza, że auto było często polerowane - nie jest to zła oznaka. Jednak zbyt gruba warstwa, powyżej 300 mikrometrów (a nawet i 1000 mikrometrów) oznacza, że auto było kilkakrotnie malowane albo szpachlowane po stłuczce/wypadku. Trzeba także zwrócić uwagę na strukturę lakieru. Nie powinna być ona ani szorstka, ani zbyt gładka. Równie ważny jest stan blachy. Każda szczelina i łączenie muszą mieć taką samą szerokość. Jeśli jest inaczej, oznacza to, że dany element był wymieniany i na dodatek źle dobrany. Powinna nas interesować także korozja, często zauważamy ją w miejscach takich miejscach: nadkola, podszybia, dolne części drzwi i tylnej klapy, progi. Gdy widzimy pierwsze oznaki rdzy, nie należy definitywnie rezygnować z auta. Z drobnymi wykwitami możemy sobie poradzić.

Zobacz też: Ekspert radzi: jak przerobić auto z kierownicą po prawej stronie?

REKLAMA

Nie zaszkodzi spojrzeć, co znajduje się w bagażniku, na przykład czy podłoga nie była łączona, co oznacza, że auto było spawane z kilku egzemplarzy. Jednym z ostatnich ważnych sprawdzianów jest stan podłogi pod wycieraczkami. Nie może być powyginana. Następnie oceniamy ogumienie. Jeżeli opona jest zużyta nierównomiernie, świadczy to o problemie w zbieżności kół. Natomiast, jeśli zauważamy ząbkowanie oznacza to usterki zawieszenia. Nadszedł czas na zderzaki. Nie mogą być one porysowane, popękane, osmalone lub nierówno osadzone. Świadczy to, że samochód uległ wypadkowi lub jego obecny właściciel nie dba o niego jak należy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oryginalne, niewymieniane szyby to takie, które są wykonane w tym samym roku i pochodzą od tego samego producenta. Ich rok można sprawdzić patrząc na niewielki nadruk zwykle przy górnej krawędzi szyby, dwie cyfry to rok produkcji danej części (np. 02 to 2002). Normalne jest też, że szyba została wyprodukowana rok wcześniej niż auto: po prostu leżała w magazynie zanim nie trafiła na linię montażową. Jeśli szyba jest nowsza lub o wiele starsza niż auto to znaczy, że była wymieniana. Nie zaszkodzi też spojrzeć na uszczelki. Nie powinny być popękane, poszarpane i nosić śladów lakieru, a połączenia z wykorzystaniem ślub nie mogą zawierać śladów odkręcania. Muszą być także równomiernie pokryte lakierem. Oczywiście wszystko da się zamaskować. Auto po dachowaniu mogło mieć wymieniane wszystkie szyby.

Zobacz też: Na co zwrócić uwagę kupując auto pofirmowe? Ekspert radzi

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA