REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie samochody mogą jeździć na E10? Opowieść o rządowej wyszukiwarce i lista modeli

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
jakie samochody mogą jeździć na E10, jakie samochody nie mogą jeździć na E10, paliwo E10, benzyna E10
Jakie samochody mogą jeździć na E10? Opowieść o rządowej wyszukiwarce i lista modeli
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2024 r. stacje benzynowe po cichu rozpoczną sprzedaż nowej benzyny E10. Z nią jest jednak pewien problem. Bo nie każdy silnik może być zasilany tym paliwem. Na usta ciśnie się zatem jedno pytanie. Jakie samochody mogą jeździć na E10? Kierowcy muszą to wiedzieć.

rozwiń >

Dokładnie 1 stycznia 2024 r. w Polsce rozpocznie się kolejna transformacja energetyczna. Tym razem na stacjach paliwowych. To od tego dnia z pistoletów przy dystrybutorach z oznaczeniem PB 95 stopniowo zacznie lecieć paliwo E10. Oznaczenie jest tajemnicze, zatem powoduje strach u kierowców. Słusznie?

REKLAMA

Czym jest paliwo E10?

REKLAMA

Paliwo E10 to klasyczna benzyna. Nadal jest bezołowiowa i nadal ma równe 95 oktanów. Co się zatem w nim zmieni? Producenci będą mieli obowiązek dodawać do paliwa większą ilość biokomponentów. Ta może sięgnąć nawet 10 proc. objętości każdego litra. Słowo "nawet" oznacza jednak, że 10 proc. to wartość graniczna. Faktycznie biokomponentów może być mniej.

Taki dodatek sprawia, że benzyna stanie się bardziej ekologiczna. Wygeneruje niższą emisję szkodliwych związków. Niesie jednak ze sobą pewne skutki uboczne dla kierowców. Bo podczas zasilania paliwem E10 nieznacznie mogą pogorszyć się możliwości pojazdu.

Jakie samochody mogą jeździć na E10?

Przyjmuje się, że w przypadku rynku europejskiego wszystkie samochody wyprodukowane od 1 stycznia 2010 roku powinny tolerować benzynę E10. W przypadku modeli produkowanych wcześniej powstaje zatem znak zapytania. Choć nie jest on tak duży, bo większość producentów deklaruje, że przygotowało swoje silniki do tego standardu napędu już dekadę wcześniej. Dla przykładu Citroeny i Peugeoty praktycznie w 100 proc. można tankować benzyną E10 już w przypadku, w którym opuściły fabrykę od 1 stycznia 2000 r.

Wyszukiwarka E10 za 156 tys. zł: wiarygodna czy nie?

REKLAMA

Rząd rozumiejąc wątpliwości kierowców, postanowił ułatwić im życie. Za 156 tys. zł stworzył wyszukiwarkę E10. Po wpisaniu nazwy producenta, modelu i roku, internetowa aplikacja wskazuje, które silniki w aucie mogą być zasilane paliwem E10, a które nie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyszukiwarka niestety nie zawsze działa dobrze. Zdarza się bowiem, że zaleca stosowanie paliwa E10 w dieslach i elektrykach, a w przypadku np. Poloneza, odsyła kierowcę do dealera. To u niego uzyska informację w sprawie tolerowania nowego napędu. U dealera Poloneza. Jasne...

Jakich aut nie można tankować paliwem E10?

Przygotowałem listę pojazdów i wersji, które z całą pewnością nie mogą być zasilane E10. I poniższa lista jasno pokazuje jednak, że nie mówimy o gratach, które już dawno stoją na złomie, a modelach, które do tej pory wpisują się na listę ulubieńców Polaków. To auta ze stajni Audi, Opla, Renault, Toyoty czy Volkswagena

  • Alfa Romeo 147 – silniki 1,6 TwinSpark, 2,0 TwinSpark, 3,2 V6
  • Alfa Romeo 156 I i II – silniki 1,6 TwinSpark, 1,8 TwinSpark, 2,0 TwinSpark, 2,5 V6, 2,0 JTS, 3,2 V6
  • Alfa Romeo 166 – silniki 2,0 TwinSpark, 2,0 V6, 2,5 V6, 3,0 V6, 3,2 V6
  • Audi A2 – silnik 1,6 FSI
  • Ausi A3 II – silniki 1,6 FSI (2004), 2,0 FSI (2004)
  • Audi A4 B6 – silniki 2,0 FSI (2003 – 2004) i inne modele wyposażone w spalinowe ogrzewanie postojowe
  • Audi A4 B7 – modele wyposażone w spalinowe ogrzewanie postojowe i produkowane do roku 2008
  • Chevrolet Aveo – silniki 1,2, 1,4, 1,4 16v, 1,6 16v
  • Chevrolet Lacetti – silniki 1,4 16v, 1,6 16v, 1,8 16v
  • Lexus GS I – silniki 3,0 i 4,0
  • Mazda 323 – silniki 1,3 16v, 1,5 16v, 1,6 16v, 1,8 16v, 2,0 16v
  • Opel Signum – silnik 2,2 Direct
  • Opel Vectra C – silnik 2,2 Direct
  • Renault Laguna II – silniki 2,0 Turbo
  • Renault Espace IV – silnik 2,0 Turbo
  • Renault Megane – silnik 2,0 IDE
  • Seat Altea – silnik 2,0 FSI
  • Skoda Felicia – silnik 1,3 OHV
  • Toyota Avensis I – silnik 2,0 1AZ-FSE z wtryskiem bezpośrednim
  • Toyota Avensis II – silnik 2,4 VVT-i 2AZ-FSE z wtryskiem bezpośrednim
  • Volkswagen Lupo – silnik 1,4 FSI (2001 – 2004)
  • Volkswagen Polo IV – silnik 1,4 FSI (2002 – 2006)
  • Volkswagen Golf IV – silnik 1,6 FSI
  • Volkswagen Bora – silnik 1,6 FSI
  • Volkswagen Golf V – silniki 1,4 FSI, 1,6 FSI, 2,0 FSI
  • Volkswagen Touran – silniki 1,6 FSI, 2,0 FSI

Jakie paliwo tankować zamiast E10?

Załóżmy, że silnik w samochodzie nie może pracować na benzynie E10. Ta stanie się jednak nowym standardem w Polsce po 1 stycznia 2024 r. Czy to oznacza, że kierowca pomimo wizji usterki jest na nie skazany? Całe szczęście nie. Choć to informacja połowicznie dobra. Na stacjach nadal będzie dostępna benzyna E5 tolerowana przez wszystkie jednostki napędowe. Ta będzie jednak występować wyłącznie w postaci droższego paliwa PB 98. Aby nie zniszczyć silnika, kierowca będzie musiał dopłacić.

Paliwo E10. Pytania i odpowiedzi

Pomijając powyższe kwestie, internauci mają często jeszcze kilka pytań dotyczących nowej benzyny E10. Postanowiłem zatem także i na nie odpowiedzieć.

  • Jaka jest różnica między benzyną E5 i E10? Różnica rozbija się wyłącznie o kwestię ilości dodatku biokomponentów. W przypadku E5 tych może być maksymalnie 5 proc. objętości. W przypadku E10 ich udział może wzrosnąć nawet do 10 proc.
  • Ile oktanów ma paliwo E10? Benzyna E10 jest klasyczną benzyną PB 95. To oznacza, że posiada 95 oktanów.
  • Czy można mieszać E5 i E10? W zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań w tym przypadku. Silnik w nowoczesnym aucie i tak kontroluje parametry paliwa i w zgodzie z nimi "projektuje" proces spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. Możliwość mieszania paliw E5 i E10 występuje przede wszystkim w autach, które E10 tolerują.
  • Czy E10 oznacza też diesla? Nie, udział biokomponentów w przypadku oleju napędowego jest określany przy pomocy oznaczenia zaczynającego się od litery B. Litera E jest zarezerwowana wyłącznie dla benzyny.
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

REKLAMA

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

REKLAMA

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

KGP: 117 251 interwencji, 487 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 117 251 interwencji. Byli wzywani do 487 wypadków drogowych.

REKLAMA