REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik 1.6 16v Nissan: używany Qashqai i benzyniak. Opinie

Silnik 1.6 16v Nissan: Qashqai, Note, ale też… Renault!
Silnik 1.6 16v Nissan: Qashqai, Note, ale też… Renault!

REKLAMA

REKLAMA

Silnik 1.6 16v Nissana cieszy się dobrą opinią wśród kierowców? Sprawdźmy czy używany Qashqai 1.6 16v to dobry wybór.

Silnik 1.6 16v Nissan: Qashqai, Note, ale też… Renault!

Silnik 1.6 16v Nissana o oznaczeniu HR16DE zadebiutował w roku 2002 i był wynikiem pracy japońskich inżynierów. Przez pierwsze dwa lata produkcji trafiał pod maskę dziwacznego modelu Cube. Później jego horyzonty zostały zdecydowanie rozszerzone. Zaczął był montowany w modelu Note, Tiida, a w roku 2006 zadebiutował pod maską niezwykle popularnego crossovera Qashqaia. W tym ostatnim występowały dwie wersje mocy: 114 i 117 konie mechaniczne.

REKLAMA

Warto zwrócić uwagę na fakt, że silnik 1.6 16v Nissana jest też znany spod maski samochodów Renault. Na mocy aliansu trafił do Francji, gdzie zmieniło się jego oznaczenie. Renault nazywa motor H4M. I to nie jest kwestia podobnych technologii modułowych, a użycia dokładnie tej samej jednostki.

Silnik HR16DE:

  • wersja A: 114 KM, 156 Nm
  • wersja B: 117 KM, 158 Nm

Silnik 1.6 16v Nissan: opinie o benzyniaku są…

Silnik HR16DE ma 1598 cm3 pojemności, 4 cylindry, 16 zaworów i wielopunktowy wtrysk paliwa. To wolnossąca konstrukcja, która dla poprawy osiągów zyskała system zmiennych faz rozrządu. Sam rozrząd? Ten jest napędzany za pomocą bezobsługowego łańcucha. Za co silnik 1.6 16v Nissana był chwalony? Opinie kierowców wskazują na jego wysoką kulturę pracy, a do tego bezawaryjność. Słabe strony? To zdecydowanie spalanie. Nissan Qashqai 1.6 16v potrafi spalić w cyklu miejskim przy dynamicznej jeździe nawet 10 litrów paliwa.

Silnik HR16DE a LPG?

Czy silnik HR16DE nadaje się do montażu LPG? Jak najbardziej. To wolnossąca konstrukcja z wielopunktowym wtryskiem. Baza jest zatem idealna. Zanim jednak kierowca zacznie liczyć oszczędności płynące z instalacji gazu, powinien zdać sobie sprawę z jednego faktu. Silnik 1.6 16v Nissana ma mechaniczną regulację luzu zaworowego. I ta powinna być świętością szczególnie przy LPG. W przeciwnym razie może dojść do przedwczesnego wypalenia gniazd zaworowych. Qashqai 1.6 benzyna może zatem stanowić wybór dla kierowców ceniących LPG, jednak pod dwoma warunkami. Po pierwsze najlepiej, aby używany Nissan Qashqai nie miał wcześniej założonej instalacji - kierowca nie będzie wiedział ile pokonało na niej auto i jak było serwisowane. Po drugie instalacja gazu do Nissana Qashqaia to też obowiązki. Z serwisowaniem na czele!

Silnik HR16DE, H4M w Renault E-Tech

Na koniec drobna ciekawostka. Silnik 1.6 16v Nissana jest konstrukcją na tyle sprawdzoną, że jego produkcja odbywa się do... dziś! Bo choć motor od drugiej generacji nie jest montowany pod maską Qashqaia, stał się częścią hybryd Renault. Wersja korzystająca z cyklu Atkinsona jest wykorzystywana do budowy układów napędowych Renault E-Tech. A to stanowi tylko pewność trwałej bazy technologicznej, w którą został wyposażony Nissan Qashqai 1.6 benzyna. Opinie mogą być zatem głównie pozytywne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

REKLAMA