REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używane: Nissan Micra K13 (2010 - 2016) - opinie i typowe usterki

Używane: Nissan Micra K13 (2010 - 2016) - opinie i typowe usterki
Używane: Nissan Micra K13 (2010 - 2016) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Nissan

REKLAMA

REKLAMA

Japończycy starali się stworzyć modną Micrę K13. Niestety coś podczas prac projektowych poszło nie tak… Na szczęście braki stylistyczne są jedynymi, na które narzekać mogą właściciele Nissanów.

Nissan Micra K13 wszedł do sprzedaży w pierwszej połowie roku 2010 - zaraz po oficjalnej prezentacji w Europie podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. Podstawą do prac nad modelem stała się platforma Type-V - czyli dokładnie ta sama, która pojawiła się w poprzedniku. Jeżeli chodzi o stylizację, projektanci otrzymali dość proste założenia. Mieli zbudować pojazd, który nie będzie miał… płci! Z drugiej strony nadwozie hatchbacka powinno być i stylowe, i eleganckie. Jak skończyły się zabiegi? Skutek jest - delikatnie mówiąc - przeciętny. Nadwozie jest obłe, ale mało wyraziste. Czerpie kształt z poprzednika, ale uzupełnia go potężną porcją nudy.

REKLAMA

Używane: Nissan Micra K13 - oszczędność masy była priorytetem

Gdyby kierowca nie mógł np. skonfigurować Micry K13 z groszkowym kolorem nadwozia, śmiem twierdzić że ten samochód stałby się przezroczysty w dużym mieście! A to spora wada we współczesnym segmencie B. Po nadwoziu nie widać specjalnego zaawansowania. Najważniejsze rozwiązania są jednak niewidoczne. Projektanci mocno pracowali nad oporami powietrza. Ich priorytetem stała się też oszczędność masy. Bazowa wersja używanego Nissana Micry K13 waży nieco ponad 900 kilogramów. A to zasługa m.in. lekkich paneli, które zostały wstawione w okolicach dachu.

Używane: Nissan Micra K13 (2010 - 2016) - opinie i typowe usterki

Używane: Nissan Micra K13 (2010 - 2016) - opinie i typowe usterki

Materiały prasowe Nissan

Nudne nadwozie zwiastuje jeszcze nudniejszą kabinę pasażerską. We wnętrzu Micry panuje wszechobecna czerń. Nie najlepiej prezentuje się też konsola centralna. Ta składa się w dużej mierze z gładkiego i twardego plastiku, który gdzieniegdzie został poprzecinany serią niewielkich i ograniczających ergonomię przycisków odpowiedzialnych np. za sterowanie nawiewami. Co ciekawe, w topowych wersjach pojawia się m.in. nawigacja satelitarna i kolorowy ekran. Używany Nissan Micra K13 ma krótką i po prostu ciasną kabinę pasażerską - fotele mają wysokie siedziska. Bagażnik? Kufer mieści od 265 do 1132 litrów.

Zobacz również: Test Nissan Micra 1.2 12V 80 KM Tekna: do miasta jak znalazł!

Używane: Nissan Micra K13 - ma tylko 3 cylindry

REKLAMA

Nissan Micra K13 otrzymał do napędu silnik benzynowy nowego typu. Jednostka o oznaczeniu HR12DE ma 1.2-litra pojemności, ale dysponuje tylko 3 cylindrami. Moc? Ta sięga 80 koni mechanicznych i sprawia, że hatchback osiąga pierwszą setkę w niespełna 14 sekund. Motor ma akceptowalną kulturę pracy, a do tego powinien być oszczędny. Oficjalne dane producenta wskazują, że średnie spalanie benzyniaka nie powinno przekroczyć 5 litrów paliwa na każde sto kilometrów. W rok po premierze do oferty dołączył doładowany wariant 1.2 DIG-S. W jego przypadku oznaczenie silnika to HR12DDR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mocniejszy wariant ma 98 koni mechanicznych. Skok nie jest znaczący, ale znaczące są różnice technologiczne. O ile jednostka 1.2 12v korzysta z wtrysku wielopunktowego typu MPI, o tyle tu standardem stał się wtrysk bezpośredni. Poza tym pojawił się kompresor, a dodatkowo jednostka pracuje w cyklu Millera. Skutek? Wszystkie zabiegi złożone w całość gwarantują zdaniem Nissana jeszcze niższe spalanie - tu średnio wynosi ono tylko 4,3 litra. Bardzo ważne jest to, że obydwie wersje benzyniaka charakteryzują się wysokim wskaźnikiem trwałości. Regularnie serwisowane praktycznie nie mają słabych punktów czy charakterystycznych usterek. Rozrząd w ich przypadku jest napędzany za pomocą trwałego łańcucha.

Nissan Micra K13

Używane: Nissan Micra K13 (2010 - 2016) - opinie i typowe usterki

Nissan

Używane: Nissan Micra K13 - dane techniczne producenta:

Silnik Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie w l na 100 km
1.2 R3 HR12DE 80 KM 110 Nm 13,7 s. 170 km/h 5,0
1.2 R3 HR12DDR 98 KM 147 Nm 11,3 s. 183 km/h 4,3

Zobacz również: Używany Nissan Micra III: pasuje do szpilek

Używany Nissan Micra K13 to przedstawiciel segmentu B. A to oznacza, że inżynierowie nie stosowali wyrafinowanych rozwiązań w kwestii konstrukcji zawieszenia. Przednie resorowanie opiera się na kolumnach McPhersona. Tył z kolei pracuje za sprawą belki skrętnej. Micra stawia na komfort, przy czym dość głośno tłumi nierówności. Układ zawieszenia jest trwały. Jeżeli jednak auto jeździ po nawierzchniach niskiej jakości, po pokonaniu przeszło 100 tysięcy kilometrów mogą zacząć stukać np. łączniki stabilizatora. Te są na szczęście bardzo tanie w wymianie.

Używane: Nissan Micra K13 - awarie nie będą częste!

REKLAMA

Jak na razie ciężko znaleźć informacje dotyczące zasadniczych awarii występujących w używanym Nissanie Micra K13. Po części dlatego, że auto nigdy nie stało się hitem sprzedaży w Europie, a po części dlatego, że jest konstrukcją stosunkowo prostą. Przyszłościowo zawodzić mogą przede wszystkim dwa elementy. Podstawowym jest oczywiście układ elektryczny - mogą zdarzyć się drobne zwarcia, które spowodują np. niesprawność jednej z lamp. Poza tym punktem zapalnym może się stać skrzynia CVT - jeżeli w taką auto było wyposażone. Uszkadza się w niej np. sterowanie, a wtedy naprawa usterki robi się droga.

Używany Nissan Micra K13 ma już dekadę. A to oznacza, że ceny używanych modeli dość mocno stopniały. Za egzemplarz z drugiej ręki ciężko zapłacić mniej niż 14 tysięcy złotych. Za tą kwotę kupujący otrzyma albo auto z importu z niepewną historią, albo model z polskiego salonu, dużym przebiegiem i pewnie poflotową historią (tak, Nissany były chętnie kupowane przez firmy!). Podczas zakupu Micry K13 lepiej założyć budżet na poziomie jakiś 16 tysięcy złotych, przy czym samochody z końca produkcji mogą być wycenione przez obecnych właścicieli nawet na 34 tysiące złotych.

Używane: Nissan Micra K13 (2010 - 2016) - opinie i typowe usterki

Używane: Nissan Micra K13 (2010 - 2016) - opinie i typowe usterki

Materiały prasowe Nissan

Używane: Nissan Micra K13 - podsumowanie:

Używany Nissan Micra K13 z całą pewnością nie jest autem ładnym, z całą pewnością nie ma też ciekawego wnętrza. Wszystko jednak wskazuje na to, że to właściwie jedyne zmartwienia, które są postawione przed właścicielami hatchbacków segmentu B z Japonii w czasie eksploatacji. To trwałe auta, które poza regularnym serwisem raczej nie wymagają większych ingerencji mechanika. A to oznacza, że marka powróciła do korzeni - znowu wyprodukowała Micrę, która choć nie do końca ładna, okazuje się naprawdę trwała.

Zobacz również: Nissan Micra inspiracją dla czeskiego projektanta sztuki użytkowej

Używane: Nissan Micra K13 - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 10 zł
  • filtr powietrza - od 14 zł
  • filtr kabinowy - od 15 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 505 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 296 zł
  • tarcza hamulcowa przód - od 97 zł
  • klocki hamulcowe (komplet na oś) - od 43 zł
  • szczęki hamulcowe - od 77 zł
  • bęben hamulcowy - od 176 zł
  • łącznik stabilizatora - od 43 zł
  • końcówka drążka kierowniczego - od 36 zł
  • amortyzator - od 94 zł
  • sprzęgło komplet - od 347 zł

Używane: Nissan Micra K13 (2010 - 2016) - opinie i typowe usterki
Nissan
Używane: Nissan Micra K13 (2010 - 2016) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Nissan
Używane: Nissan Micra K13 (2010 - 2016) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Nissan
Używane: Nissan Micra K13 (2010 - 2016) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Nissan
Używane: Nissan Micra K13 (2010 - 2016) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Nissan
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA