REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzymanie sprzęgła na światłach: czy to błąd?

Trzymanie sprzęgła na światłach: czy to błąd?
Trzymanie sprzęgła na światłach: czy to błąd?
Volkswagen Up!

REKLAMA

REKLAMA

Trzymanie sprzęgła na światłach to popularne zjawisko na polskich drogach. Kierowcy chcą być zawsze gotowi do ruszenia z miejsca. Czy to błąd?

Sprzęgło: jego środowiskiem nie jest... miasto!

Duże natężenie ruchu sprawia, że jazda w mieście może być sporym wyzwaniem. Powód? Każdy gdzieś się spieszy, każdy chce jak najszybciej dotrzeć do celu i wreszcie nikt nie chce być uznany za zawalidrogę. W codziennych warunkach oznacza to chociażby trzymanie sprzęgła na światłach. W ten sposób przez cały cykl czerwonego sygnału kierowca ma zapięty bieg i jest gotowy do ruszenia zaraz po tym, jak na sygnalizatorze pojawi się światło pomarańczowe. I choć zjawisko jest niezwykle popularne, warto zastanowić się nad tym czy jest korzystne dla sprzęgła, skrzyni biegów i silnika. Opowiemy o tym w dalszej części tekstu.

REKLAMA

Trzymanie sprzęgła na światłach. Dobre czy złe?

Generalna zasada jest taka, że z mechanicznego punktu widzenia najlepiej używać sprzęgła jak najmniej. Powód? Długotrwałe trzymanie sprzęgła na światłach prowadzi do przyspieszonego zużycia takich elementów jak łożysko wyciskowe, docisk sprzęgła czy tarcza sprzęgła. Wynika to z działania podwyższonego ciśnienia. Oczywiście nie jest to najbardziej zabójcze zachowanie z punktu widzenia sprzęgła. Mimo wszystko ma znaczenie szczególnie w przypadku pojazdów, które 90 proc. eksploatacji spędzają w ruchu miejskim i często poruszają się w warunkach zakorkowanych ulic.

Trzymanie sprzęgła na światłach, a są też inne błędy

REKLAMA

Trzymanie sprzęgła na światłach bez wątpienia jest błędem. Na szczęście są przewinienia, które w dużo większym stopniu przyczyniają się do przyspieszonego zużycia elementów układu rozłączającego silnik ze skrzynią biegów. Przykład? Najgorszym zachowaniem zdecydowanie jest jazda na półsprzęgle z jednocześnie mocno wciśniętym pedałem gazu, ewentualnie dodanie gazu i szybkie puszczenie sprzęgła. To błędy, które szczególnie w aucie używanym szybko zaczną powodować szarpanie w czasie ruszania czy problem z wbiciem pierwszego lub wstecznego biegu.

W razie wykrycia objawów zużycia sprzęgła, kierowca powinien udać się do mechanika w celu diagnozy i naprawy. Powód? Zużyte sprzęgło z czasem odmówi posłuszeństwa - zacznie się ślizgać lub uniemożliwi zmianę przełożenia. Poza tym może się też odbić na stanie skrzyni biegów.

Ile kosztuje wymiana sprzęgła?

Trzymanie sprzęgła na światłach i inne przewinienia mogą oznaczać przyspieszoną usterkę układu rozłączającego silnik i układ przeniesienia napędu. Jak duże są koszty naprawy? To zależy od stopnia skomplikowania układu. Proste sprzęgło w wolnossącym silniku benzynowym potrafi kosztować jakieś 500 złotych. Zaawansowane posiadające koło dwumasowe może zostać wycenione na 2,5 - 3,5 tys. złotych. A do kwoty tej doliczyć trzeba jeszcze robociznę mechanika - to minimum 500 złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak używać sprzęgła?

Jak używać sprzęgła? Najlepiej jak najrzadziej! Można je wcisnąć podczas rozruchu silnika oraz podczas zmiany biegu. Nie należy wciskać sprzęgła na postoju czy w czasie toczenia się pojazdu przed światłami oraz jazdy na luzie. Warto też opanować np. zasadę hamowania silnikiem oraz unikać dynamicznych startów spod świateł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

REKLAMA

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapewnił, że osoby łamiące sądowy zakaz będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany.

Badanie techniczne pojazdu 2025 r. Ile wynosi?

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru, przyczepy lub samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Ile wynosi badanie techniczne pojazdu w 2025 r.?

REKLAMA