REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzymanie sprzęgła na światłach: czy to błąd?

Trzymanie sprzęgła na światłach: czy to błąd?
Trzymanie sprzęgła na światłach: czy to błąd?
Volkswagen Up!

REKLAMA

REKLAMA

Trzymanie sprzęgła na światłach to popularne zjawisko na polskich drogach. Kierowcy chcą być zawsze gotowi do ruszenia z miejsca. Czy to błąd?

Sprzęgło: jego środowiskiem nie jest... miasto!

Duże natężenie ruchu sprawia, że jazda w mieście może być sporym wyzwaniem. Powód? Każdy gdzieś się spieszy, każdy chce jak najszybciej dotrzeć do celu i wreszcie nikt nie chce być uznany za zawalidrogę. W codziennych warunkach oznacza to chociażby trzymanie sprzęgła na światłach. W ten sposób przez cały cykl czerwonego sygnału kierowca ma zapięty bieg i jest gotowy do ruszenia zaraz po tym, jak na sygnalizatorze pojawi się światło pomarańczowe. I choć zjawisko jest niezwykle popularne, warto zastanowić się nad tym czy jest korzystne dla sprzęgła, skrzyni biegów i silnika. Opowiemy o tym w dalszej części tekstu.

REKLAMA

Trzymanie sprzęgła na światłach. Dobre czy złe?

Generalna zasada jest taka, że z mechanicznego punktu widzenia najlepiej używać sprzęgła jak najmniej. Powód? Długotrwałe trzymanie sprzęgła na światłach prowadzi do przyspieszonego zużycia takich elementów jak łożysko wyciskowe, docisk sprzęgła czy tarcza sprzęgła. Wynika to z działania podwyższonego ciśnienia. Oczywiście nie jest to najbardziej zabójcze zachowanie z punktu widzenia sprzęgła. Mimo wszystko ma znaczenie szczególnie w przypadku pojazdów, które 90 proc. eksploatacji spędzają w ruchu miejskim i często poruszają się w warunkach zakorkowanych ulic.

Trzymanie sprzęgła na światłach, a są też inne błędy

REKLAMA

Trzymanie sprzęgła na światłach bez wątpienia jest błędem. Na szczęście są przewinienia, które w dużo większym stopniu przyczyniają się do przyspieszonego zużycia elementów układu rozłączającego silnik ze skrzynią biegów. Przykład? Najgorszym zachowaniem zdecydowanie jest jazda na półsprzęgle z jednocześnie mocno wciśniętym pedałem gazu, ewentualnie dodanie gazu i szybkie puszczenie sprzęgła. To błędy, które szczególnie w aucie używanym szybko zaczną powodować szarpanie w czasie ruszania czy problem z wbiciem pierwszego lub wstecznego biegu.

W razie wykrycia objawów zużycia sprzęgła, kierowca powinien udać się do mechanika w celu diagnozy i naprawy. Powód? Zużyte sprzęgło z czasem odmówi posłuszeństwa - zacznie się ślizgać lub uniemożliwi zmianę przełożenia. Poza tym może się też odbić na stanie skrzyni biegów.

Ile kosztuje wymiana sprzęgła?

Trzymanie sprzęgła na światłach i inne przewinienia mogą oznaczać przyspieszoną usterkę układu rozłączającego silnik i układ przeniesienia napędu. Jak duże są koszty naprawy? To zależy od stopnia skomplikowania układu. Proste sprzęgło w wolnossącym silniku benzynowym potrafi kosztować jakieś 500 złotych. Zaawansowane posiadające koło dwumasowe może zostać wycenione na 2,5 - 3,5 tys. złotych. A do kwoty tej doliczyć trzeba jeszcze robociznę mechanika - to minimum 500 złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak używać sprzęgła?

Jak używać sprzęgła? Najlepiej jak najrzadziej! Można je wcisnąć podczas rozruchu silnika oraz podczas zmiany biegu. Nie należy wciskać sprzęgła na postoju czy w czasie toczenia się pojazdu przed światłami oraz jazdy na luzie. Warto też opanować np. zasadę hamowania silnikiem oraz unikać dynamicznych startów spod świateł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA