REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik 1.6 FSI Volkswagen - awarie, problemy, opinie

Silnik 1.6 FSI Volkswagen - awarie, problemy, opinie
Silnik 1.6 FSI Volkswagen - awarie, problemy, opinie
Materiały prasowe Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

W roku 2001 Niemcy poszli drogą innowacji. Zaprezentowali wolnossący silnik 1.6 FSI, który miał zastąpić 8-zaworową jednostkę 1.6 MPI. Ten plan niestety nie udał się…

Volkswagen pod koniec lat dziewięćdziesiątych dysponował bazą sprawdzonych jednostek napędowych. Niestety miały one zasadniczą wadę - konkretnie były przestarzałe. Dominujący w segmencie C motor 1.6 8v okazywał się przeciętnie dynamiczny i stosunkowo paliwożerny. Niemcy postanowili zmienić tą sytuację. A pierwszą z serii innowacji pokazali już w roku 2001. Mowa o jednostce 1.6 FSI dysponującej bezpośrednim wtryskiem paliwa. Benzyniak początkowo trafił pod maskę Golfa IV, Bory i Audi A2. Z czasem gama modelowa została rozszerzona o takie modele jak Golf V, Jetta V, Eos, Touran I, Passat B6, Audi A3 II czy Skoda Octavia II.

REKLAMA

Silnik 1.6 FSI - 20 proc. paliwa mniej, 15 proc. mocy więcej

REKLAMA

Nowoczesna technologia dostarczania benzyny do komory spalania przyniosła trzy zalety. Nawet o 15 - 20 proc. obniżyła wyniki spalania, a do tego pozwoliła na wygenerowanie 110 lub 155 koni mechanicznych z pojemności 1598 cm3 oraz mocno poprawiła kulturę pracy jednostki napędowej. 4-cylindrowa konstrukcja posiada żeliwny blok i aluminiową głowicę. Do tego pompa wysokiego ciśnienia generuje 110 barów, a redukcja gazów wydechowych osiągnęła wskaźnik na poziomie 35 proc. w stosunku do silnika 1.6 MPI.

Niemcy stworzyli w sumie cztery wersje benzyniaka 1.6 FSI. Model o oznaczeniu BAD montowany na początku produkcji dysponuje mocą 110 KM i posiada pasek rozrządu. Modele BAG, BLF i BLP mają 115 KM i łańcuch rozrządu. Wady? Z polskiego punktu widzenia silnik miał jedną zasadniczą - technologia bezpośredniego wtrysku mocno utrudniła montaż instalacji LPG. Dekadę temu do silnika FSI dało się zamontować wyłącznie instalację dotryskującą benzynę - co obniżało oszczędności. Dodatkowo montaż układu kosztował jakieś 5 - 6 tysięcy złotych.

Zobacz również: Wtrysk bezpośredni a instalacja LPG - jak to połączyć?

1.6 FSI vs. 1.6 MPI - dane techniczne producenta:

  • Volkswagen Golf IV
Model Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Spalanie miasto/średnio/trasa w l na 100 km
Golf IV 1.6 FSI 110 KM 155 Nm 10,6 s. 194 km/h 7,9/6,2/5,2
Golf IV 1.6 MPI 101 KM 145 Nm 10,9 s. 188 km/h 8,9/7,4/5,5
  • Audi A3 II
Model Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Spalanie miasto/średnio/trasa w l na 100 km
A3 1.6 FSI 115 KM 155 Nm 11,1 s. 196 km/h 8,8/6,6/5,3
A3 1.6 MPI 102 KM 148 Nm 12,1 s. 185 km/h 9,5/6,9/5,4

Z punktu widzenia zaleceń serwisowych producenta silnik 1.6 FSI nie jest mocno problematyczny. Wymaga wymiany 4,7 litra oleju raz na rok lub co 15 tysięcy kilometrów, filtra paliwa co 60 tysięcy kilometrów i ewentualnie paska rozrządu co 90 tysięcy kilometrów. Czy to przekonało kierowców? Niestety nie. Benzyniak 1.6 FSI nigdy nie zdobył popularności w gamie Volkswagena, Skody czy Audi. Kierowcy patrzyli na nowoczesną technologię wtryskową podejrzliwie i nadal decydowali się przede wszystkim na motor 1.6 MPI. Skutek? Już w roku 2008 Niemcu skapitulowali i wycofali benzyniaka ze sprzedaży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Silnik 1.6 FSI - nie jest to konstrukcja trwała…

Wpływ na decyzję o zakończeniu produkcji silnika 1.6 FSI miało jednak nie tylko słabe zainteresowanie ze strony kierowców. Motor zaczął borykać się z coraz poważniejszymi problemami. Inżynierowie z Wolfsburga najwyraźniej uznali, że kolejne modyfikacje nie usuną niesprawności. Pierwszy problem? Ten dotyczy przypadków rozciągnięcia łańcucha rozrządu. Zawodzi napinacz, ewentualnie nastawnik faz rozrządu. Jeżeli kierowca zdecyduje się na wymianę łańcucha poza ASO, cena naprawy sięgnie co najmniej 1500 złotych.

Zobacz również: Volkswagen Golf IV – legenda trwa

Przy przebiegu na poziomie 120 - 150 tysięcy kilometrów może się okazać, że silnik 1.6 FSI straci moc i będzie nierówno pracował na niskich obrotach. A te objawy mogą oznaczać nagromadzenie się nagaru na zaworach dolotowych. Czemu sadza oblepia elementy silnika? To po części wynika ze specyfiki bezpośredniego wtrysku. Mieszanka paliwowa podawana bezpośrednio w cylindrze w przeciwieństwie do technologii MPI nie obmywa po drodze dolotu i zaworów. W ten sposób osad nagromadza się i uniemożliwia prawidłową pracę silnika.

Silnik 1.6 FSI - mechaniczne usunięcie nagaru? Będzie drogo!

REKLAMA

Metody na usunięcie niesprawności są dwie. Po pierwsze można zdecydować się na bezingerencyjne zastosowanie środka chemicznego. Sposób ten nie jest dokładny i nie pozwala na usunięcie wszystkich zebranych w dolocie złogów. Drugim ze sposobów jest mechaniczne czyszczenie. Do tego konieczny jest jednak demontaż głowicy i wykonanie np. planowania czy wymiany uszczelki. Szeroki zakres prac sprawia, że mechaniczne usuwanie nagaru jest po prostu drogie. Koszt wykonania procedury mogę sięgnąć nawet 2000 złotych.

Silnik 1.6 FSI ma też serię problemów na tle elektronicznym. Kierowcy mówią o ciągłym świeceniu się kontrolki „check engine” - sytuacja jest na tyle permanentna, że osoby dłużej eksploatujące auto przestają zwracać na nią uwagę. Z czego to może wynikać? Zdaniem specjalistów winne sytuacji może być np. stosowanie benzyny PB95. Zbyt niska wartość oktanowa sprawia, że zaczynają hałasować zawory, a układ sterujący może otrzymywać nieprawidłowe odczyty z czujników. Volkswagen rekomenduje tankowanie aut z silnikiem 1.6 FSI benzyną PB98.

Zobacz również: Nagar w silniku z bezpośrednim wtryskiem paliwa - przyczyny

Kłopoty ze sterowaniem mogą też wynikać z awarii czujnika tlenków azotu. Usunięcie problemu w tym przypadku nie jest trudne. Wystarczy wymienić sondę. Niestety wykonanie procedury nie jest takie tanie, bo część jest naprawdę droga. W przypadku starszej wersji silnika o mocy 110 koni mechanicznych cena sięga 1000 złotych. Mocniejszy wariant winduje cenę czujnika tlenków azotu do 2000 złotych.

Silnik 1.6 FSI - podsumowanie:

Silnik 1.6 FSI stanowił ważny sygnał dla rynku. Pokazał, że Volkswagen - posądzany na przełomie wieków o technologiczne skostnienie - także potrafi wyprzedzić konkurentów i wybiec w przyszłość. Z drugiej strony nigdy nie odniósł sukcesu. Powód? Po części zadecydowała o tym niechęć kierowców, a po części ułomność pierwszych układów bezpośredniego wtrysku montowanych w benzyniakach.

Silnik 1.6 FSI - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 10 zł
  • filtr powietrza - od 18 zł
  • filtr paliwa - od 17 zł
  • zestaw paska rozrządu - od 133 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 237 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 200 zł
  • sprzęgło komplet - od 250 zł
  • pompa wtryskowa - od 991 zł
  • zawór EGR - od 362 zł
  • świeca zapłonowa - od 10 zł
  • cewka zapłonowa - od 91 zł
  • sonda lambda - od 143 zł

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA