REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

historia pojazdu w aplikacji mObywatel, historia pojazdu mObywatel
historia pojazdu w aplikacji mObywatel, historia pojazdu mObywatel
Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.
rozwiń >

Można sprawdzić historię pojazdu w aplikacji mObywatel

REKLAMA

Historia pojazdu jest jedną z ciekawszych rządowych usług. Pozwala na sprawdzenie podstawowych informacji o pojeździe, jak i danych technicznych czy historii wizyt w stacjach kontroli pojazdów. Dostęp do tego typu informacji może stanowić cenną wskazówkę przedzakupową, ale także przydaje się nawet właścicielowi pojazdu. Sprawdza się chociażby w przypadku kolizji, gdy kierujący jadący bez dokumentów pojazdu, chce udowodnić fakt posiadania ważnej polisy OC.

REKLAMA

"Historia pojazdu" cieszy się potężnym zainteresowaniem. Każdego miesiąca korzysta z niej blisko 30 mln internautów. Dlatego minister cyfryzacji postanowił rozszerzyć jej zasięg. Teraz będzie dostępna nie tylko w dedykowanym serwisie historiapojazdu.gov.pl. Pojawi się także w rządowej aplikacji mObywatel. W aplikacji, z której korzysta już ponad 10 mln Polaków.

historia pojazdu w aplikacji mObywatel, historia pojazdu mObywatel

historia pojazdu w aplikacji mObywatel, historia pojazdu mObywatel

Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

gov.pl

Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Podstawa prawna

REKLAMA

Dostęp do historii pojazdu w aplikacji mObywatel wymagał zmian systemowych. Te zostały wykonane przez programistów. Powstała też wersja aplikacji dostosowana do nowej opcji. Zielone światło do wdrożenia usługi musiało jednak dość ze strony... przepisów. Musiał pojawić się akt wykonawczy, który pozwoli na jej uruchomienie i określi podstawowe zasady. Aktem tym stało się rozporządzenie ministra cyfryzacji z dnia 26 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu danych udostępnianych w postaci elektronicznej z centralnej ewidencji pojazdów.

Powyższy akt prawny wprowadził zmiany w rozporządzeniu ministra cyfryzacji z dnia 8 listopada 2017 r. w sprawie zakresu danych udostępnianych w postaci elektronicznej z centralnej ewidencji pojazdów. Par. 3 tego aktu uzyskał brzmienie "każdemu zainteresowanemu udostępnia się w systemie teleinformatycznym ewidencji (...) albo w aplikacji mObywatel w rozumieniu ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel (...) następujące dane o pojeździe".

Ważne

Podstawą do wydania obydwu rozporządzeń stał się natomiast art. 80cb ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Rozporządzenia mają jedynie określić zasady udostępniania danych.

Jakie dane pokazuje historia pojazdu?

W pierwszej kolejności usługa "Historia pojazdu" pozwala na podejrzenie czy pojazd posiada ważne badanie techniczne i polisę OC. Poza tym raport wskazuje na ostatnio zarejestrowany podczas przeglądu lub kontroli drogowej przebieg, ewentualnie informację mówiącą np. o tym, że wartość drogomierza była nieczytelna lub niekompletna. Dostępny jest też komunikat mówiący o tym, że pojazd widnieje lub nie w bazie jako kradziony.

Pierwsza część tabeli stanowi tak naprawdę wstęp dla ilości danych, które są udostępniane później. Bo pojawiają się m.in. dane techniczne wprowadzone do CEPiK na podstawie dowodu rejestracyjnego, informacje o normie emisji czy nawet wiadomość o dacie odbioru dowodu rejestracyjnego z urzędu. W raporcie widoczna jest także oś czasu. Na osi system wskazuje:

  • rok produkcji pojazdu,
  • datę pierwszej rejestracji,
  • datę poszczególnych badań technicznych i zarejestrowane w ich czas przebiegi (jeżeli w danym
  • roku rejestracja przebiegu była obowiązkowa),
  • zmiany właścicieli na przestrzeni lat,
  • informację czy właściciel był osobą fizyczną, czy firmą,
  • przebiegi zarejestrowane w czasie kontroli drogowych,
  • wystąpienie szkód istotnych.
historia pojazdu w aplikacji mObywatel, historia pojazdu mObywatel

historia pojazdu w aplikacji mObywatel, historia pojazdu mObywatel

Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

gov.pl

Jakie pojazdy można sprawdzić w bazie CEPiK przez usługę "Historia pojazdu"?

Pytanie to można rozumieć tak naprawdę na dwa sposoby. Może chodzi o pochodzenie auta lub o jego rodzaj. Dlatego odpowiedź najlepiej podzielić na dwa przykłady. A więc:

  • usługa "Historia pojazdu" dostępna w serwisie gov.pl lub aplikacji mObywatel pozwala na sprawdzenie danych auta zarejestrowanego w Polsce. To wymóg konieczny. Usługa "zaciąga" bowiem dane z CEPiK. W polskiej bazie nie ma samochodów, które są zarejestrowane w Belgii, Hiszpanii, Francji czy innym kraju. W przypadku aut sprowadzonych i zarejestrowanych w Polsce raport będzie dostępny tylko za okres występowania pojazdu w polskiej bazie. Pozostałe okresy nie zostaną wskazane.
  • usługa daje dostęp do bazy zawierającej pojazdy, ale także autobusu, pojazdu przeznaczonego do przewozu osób czy trolejbusu. W skrócie użytkownik aplikacji mObywatel będzie mógł wygenerować raport dla każdego pojazdu, którego dotyczy ustawowy obowiązek rejestracji.

Jakie dane są konieczne do sprawdzenia historii pojazdu?

Bez względu na fakt czy kierowca będzie chciał wygenerować raport na stronie historiapojazdu.gov.pl, czy w aplikacji mObywatel, ilość i rodzaj danych autoryzacyjnych jest dokładnie taki sam. Przed wygenerowaniem raportu usługa poprosi o podanie:

  • numeru rejestracyjnego,
  • numeru VIN albo numeru nadwozia, podwozia lub ramy,
  • daty pierwszej rejestracji.

W sytuacji, w której kierowca nie będzie posiadał kompletu informacji, wygenerowanie raportu dotyczącego pojazdu nie będzie możliwe.

Kto może sprawdzić historię pojazdu?

Historię danego pojazdu może sprawdzić tak naprawdę każda osoba, która posiada komplet powyższych danych. Może to być zatem polski obywatel, jak i mieszkaniec jednego z krajów poza naszymi granicami. Znaczenia nie mają również uwarunkowania wiekowe. Dostęp do usługi ma zarówno osoba pełnoletnia, jak i nieletnia. Skąd tak szeroki zasięg? Powód jest prosty. Raport udostępniany w ramach rządowej usługi "Historia pojazdu" nie zawiera żadnych danych osobowych, ani danych wrażliwych. Nie ma zatem sensu szczególne limitowanie dostępu do nich.

Od kiedy historia pojazdu będzie dostępna w aplikacji mObywatel?

Usługa pozwalająca na sprawdzenie historii pojazdu w aplikacji mObywatel powinna być dostępna już teraz. Rozporządzenie, które określiło zasady jej uruchomienia, weszło bowiem w życie z dniem 27 września 2023 roku. Jeżeli kierowca nie ma jeszcze dedykowanej zakładki w swojej aplikacji, może postarać się ją zaktualizować do nowszej wersji. Być może wtedy okienko dotyczące historii pojazdu pojawi się na pulpicie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    REKLAMA

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    REKLAMA

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    REKLAMA