REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

historia pojazdu w aplikacji mObywatel, historia pojazdu mObywatel
Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.
rozwiń >

Można sprawdzić historię pojazdu w aplikacji mObywatel

REKLAMA

Historia pojazdu jest jedną z ciekawszych rządowych usług. Pozwala na sprawdzenie podstawowych informacji o pojeździe, jak i danych technicznych czy historii wizyt w stacjach kontroli pojazdów. Dostęp do tego typu informacji może stanowić cenną wskazówkę przedzakupową, ale także przydaje się nawet właścicielowi pojazdu. Sprawdza się chociażby w przypadku kolizji, gdy kierujący jadący bez dokumentów pojazdu, chce udowodnić fakt posiadania ważnej polisy OC.

REKLAMA

"Historia pojazdu" cieszy się potężnym zainteresowaniem. Każdego miesiąca korzysta z niej blisko 30 mln internautów. Dlatego minister cyfryzacji postanowił rozszerzyć jej zasięg. Teraz będzie dostępna nie tylko w dedykowanym serwisie historiapojazdu.gov.pl. Pojawi się także w rządowej aplikacji mObywatel. W aplikacji, z której korzysta już ponad 10 mln Polaków.

historia pojazdu w aplikacji mObywatel, historia pojazdu mObywatel

historia pojazdu w aplikacji mObywatel, historia pojazdu mObywatel

Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

gov.pl

Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Podstawa prawna

REKLAMA

Dostęp do historii pojazdu w aplikacji mObywatel wymagał zmian systemowych. Te zostały wykonane przez programistów. Powstała też wersja aplikacji dostosowana do nowej opcji. Zielone światło do wdrożenia usługi musiało jednak dość ze strony... przepisów. Musiał pojawić się akt wykonawczy, który pozwoli na jej uruchomienie i określi podstawowe zasady. Aktem tym stało się rozporządzenie ministra cyfryzacji z dnia 26 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu danych udostępnianych w postaci elektronicznej z centralnej ewidencji pojazdów.

Powyższy akt prawny wprowadził zmiany w rozporządzeniu ministra cyfryzacji z dnia 8 listopada 2017 r. w sprawie zakresu danych udostępnianych w postaci elektronicznej z centralnej ewidencji pojazdów. Par. 3 tego aktu uzyskał brzmienie "każdemu zainteresowanemu udostępnia się w systemie teleinformatycznym ewidencji (...) albo w aplikacji mObywatel w rozumieniu ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel (...) następujące dane o pojeździe".

Ważne

Podstawą do wydania obydwu rozporządzeń stał się natomiast art. 80cb ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Rozporządzenia mają jedynie określić zasady udostępniania danych.

Jakie dane pokazuje historia pojazdu?

W pierwszej kolejności usługa "Historia pojazdu" pozwala na podejrzenie czy pojazd posiada ważne badanie techniczne i polisę OC. Poza tym raport wskazuje na ostatnio zarejestrowany podczas przeglądu lub kontroli drogowej przebieg, ewentualnie informację mówiącą np. o tym, że wartość drogomierza była nieczytelna lub niekompletna. Dostępny jest też komunikat mówiący o tym, że pojazd widnieje lub nie w bazie jako kradziony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwsza część tabeli stanowi tak naprawdę wstęp dla ilości danych, które są udostępniane później. Bo pojawiają się m.in. dane techniczne wprowadzone do CEPiK na podstawie dowodu rejestracyjnego, informacje o normie emisji czy nawet wiadomość o dacie odbioru dowodu rejestracyjnego z urzędu. W raporcie widoczna jest także oś czasu. Na osi system wskazuje:

  • rok produkcji pojazdu,
  • datę pierwszej rejestracji,
  • datę poszczególnych badań technicznych i zarejestrowane w ich czas przebiegi (jeżeli w danym
  • roku rejestracja przebiegu była obowiązkowa),
  • zmiany właścicieli na przestrzeni lat,
  • informację czy właściciel był osobą fizyczną, czy firmą,
  • przebiegi zarejestrowane w czasie kontroli drogowych,
  • wystąpienie szkód istotnych.
historia pojazdu w aplikacji mObywatel, historia pojazdu mObywatel

historia pojazdu w aplikacji mObywatel, historia pojazdu mObywatel

Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

gov.pl

Jakie pojazdy można sprawdzić w bazie CEPiK przez usługę "Historia pojazdu"?

Pytanie to można rozumieć tak naprawdę na dwa sposoby. Może chodzi o pochodzenie auta lub o jego rodzaj. Dlatego odpowiedź najlepiej podzielić na dwa przykłady. A więc:

  • usługa "Historia pojazdu" dostępna w serwisie gov.pl lub aplikacji mObywatel pozwala na sprawdzenie danych auta zarejestrowanego w Polsce. To wymóg konieczny. Usługa "zaciąga" bowiem dane z CEPiK. W polskiej bazie nie ma samochodów, które są zarejestrowane w Belgii, Hiszpanii, Francji czy innym kraju. W przypadku aut sprowadzonych i zarejestrowanych w Polsce raport będzie dostępny tylko za okres występowania pojazdu w polskiej bazie. Pozostałe okresy nie zostaną wskazane.
  • usługa daje dostęp do bazy zawierającej pojazdy, ale także autobusu, pojazdu przeznaczonego do przewozu osób czy trolejbusu. W skrócie użytkownik aplikacji mObywatel będzie mógł wygenerować raport dla każdego pojazdu, którego dotyczy ustawowy obowiązek rejestracji.

Jakie dane są konieczne do sprawdzenia historii pojazdu?

Bez względu na fakt czy kierowca będzie chciał wygenerować raport na stronie historiapojazdu.gov.pl, czy w aplikacji mObywatel, ilość i rodzaj danych autoryzacyjnych jest dokładnie taki sam. Przed wygenerowaniem raportu usługa poprosi o podanie:

  • numeru rejestracyjnego,
  • numeru VIN albo numeru nadwozia, podwozia lub ramy,
  • daty pierwszej rejestracji.

W sytuacji, w której kierowca nie będzie posiadał kompletu informacji, wygenerowanie raportu dotyczącego pojazdu nie będzie możliwe.

Kto może sprawdzić historię pojazdu?

Historię danego pojazdu może sprawdzić tak naprawdę każda osoba, która posiada komplet powyższych danych. Może to być zatem polski obywatel, jak i mieszkaniec jednego z krajów poza naszymi granicami. Znaczenia nie mają również uwarunkowania wiekowe. Dostęp do usługi ma zarówno osoba pełnoletnia, jak i nieletnia. Skąd tak szeroki zasięg? Powód jest prosty. Raport udostępniany w ramach rządowej usługi "Historia pojazdu" nie zawiera żadnych danych osobowych, ani danych wrażliwych. Nie ma zatem sensu szczególne limitowanie dostępu do nich.

Od kiedy historia pojazdu będzie dostępna w aplikacji mObywatel?

Usługa pozwalająca na sprawdzenie historii pojazdu w aplikacji mObywatel powinna być dostępna już teraz. Rozporządzenie, które określiło zasady jej uruchomienia, weszło bowiem w życie z dniem 27 września 2023 roku. Jeżeli kierowca nie ma jeszcze dedykowanej zakładki w swojej aplikacji, może postarać się ją zaktualizować do nowszej wersji. Być może wtedy okienko dotyczące historii pojazdu pojawi się na pulpicie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA