REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można jeździć z napisem policja na samochodzie?

Czy można jeździć z napisem policja na samochodzie, napis policja na samochodzie kara, czy napis policja na samochodzie jest legalny
Czy można jeździć z napisem policja na samochodzie?
Piotr Wróbel
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Czy można jeździć z napisem policja na samochodzie? To pytanie, które coraz częściej pojawia się w rzeczywistości medialnej. Poszukajmy zatem odpowiedzi na nie. O tą na szczęście nie trudno. Podstawa prawna jest bowiem łatwo dostępna.

Czy można jeździć samochodem z napisem policja?

REKLAMA

Wyobraźmy sobie, że kierujący posiada np. srebrną Kię Sportage. I zapatrzył się na radiowozy polskich służb porządkowych. Tak mu się spodobała ich stylizacja, że postanowił uzupełnić linię boczną prywatnego auta napisem "Policja". Czy to jest legalne? Ze stuprocentową pewnością można powiedzieć, że nie. Podstawę do takiego twierdzenia daje art. 1 ust. 1a ustawy o policji. Stwierdza on bowiem wyraźnie, że "nazwa "Policja" przysługuje wyłącznie formacji, o której mowa w ust. 1".

REKLAMA

Mowa zatem o umundurowanej i uzbrojonej formacji służącej społeczeństwu i przeznaczonej do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Nikt inny nazwy tej używać nie może. Bez względu na fakt czy jest kierowcą prywatnym, czy pochodzi z innej instytucji państwowej. Obowiązuje bezwzględny zakaz.

Czy samochód może być wyposażony w sygnały świetlne?

Bardzo podobnie jest w sytuacji, w której np. poza napisem policja, pojazd został wyposażony w lampy błyskowe. Tu również obowiązuje bezwzględny zakaz. Powód? Na przeszkodzie staje art. 66 ust. 4 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ten wyraźnie stwierdza, że "zabrania się umieszczania w pojeździe lub na nim urządzeń stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego, wysyłających sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie".

Warto jednak pamiętać o tym, że sygnały świetlne i dźwiękowe są spotykane w większym katalogu pojazdów. Prawo do ich stosowania mają wszystkie pojazdy uprzywilejowane, a więc również pojazdy strażackie, karetki, pojazdy straży miejskiej czy należące do innych służb państwowych.

Co grozi za napis policja na samochodzie?

Kara jest pewnikiem. Jej wysokość w dużej mierze zależy już jednak od interpretacji konkretnej sytuacji przez funkcjonariusza. A możliwości jest co najmniej kilka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Kierujący może zostać ukarany za kierowanie pojazdem, który nie jest dopuszczony do ruchu. Art. 91 par. 2 ustawy Kodeks wykroczeń przewiduje w tym przypadku grzywnę wynoszącą od 1500 do 5000 zł.
  • Kierujący może zostać ukarany za zakłócanie porządku publicznego. W takim przypadku podstawą do wypisania mandatu stanie się art. 51 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń. Grzywna będzie wynosiła od 20 do 5000 zł.

Pomijając mandat, pewnik jest jeszcze jeden. W ramach środka karnego kierujący straci dowód rejestracyjny, a funkcjonariusze wycofają pojazd z ruchu. To oznacza, że z miejsca kontroli drogowej będzie on mógł odjechać wyłącznie na lawecie. Nie ma możliwości, aby pojechał na kołach.

Napis policja w obcym języku na samochodzie. Legalny czy nie?

W tym przypadku przypomnieć się może jeden z ostatnich kazusów z Lublina. 33-latek został zatrzymany, bo jeździł srebrnym Volkswagenem Pasatem z napisem "Polizei". Pojazd był też wyposażony w charakterystyczne malowanie, a nawet miał sygnały świetlne. Właściciel był dumny z efektu modyfikacji? Być może i tak. Policjanci nie podzielali jednak jego optymizmu. Wycofali pojazd z ruchu i skierowali sprawę o ukaranie do sądu. I sędzia podjął decyzję o karze. Kierujący dostał 1000 zł grzywny.

Przykład

Kierowca tłumaczył, że w Szwecji, gdzie auto jest zarejestrowane, zdobył potwierdzenie dopuszczenia do ruchu. To na mocy konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym miało załatwić sprawę także i w Polsce. Ale nie załatwiło jak widać...

Podsumowując, na samochodzie prywatnym nie może się pojawić napis policja w żadnej formie i żadnym języku. Tym bardziej jeżeli miałoby mu towarzyszyć charakterystyczne malowanie czy jeszcze gorzej sygnały błyskowe. Kierowcy zawsze powinni o tym pamiętać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

Nissan Qashqai 2024. Lifting japońskiego hitu sprzedaży stawia na nowości technologiczne

Trzecia generacja Nissana Qashqaia po 3 latach obecności rynkowej otrzymuje delikatny lifting. Zmiany stylistyczne? To początek. Bo tu ważniejsza jest technologia. Auto dostanie m.in. nową kamerę 360 stopni 3D, asystenta głosowego Google czy możliwość zdalnych płatności Google Pay.

Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

REKLAMA

Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

REKLAMA

Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

REKLAMA