REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kradzież samochodu na wakacjach za granicą a AC. Co z odszkodowaniem?

Kradzież samochodu na wakacjach za granicą, kradzież samochodu za granicą, ubezpieczenie AC, ubezpieczenie autocasco, kradzież samochodu na wakacjach za granicą a AC
Kradzież samochodu na wakacjach za granicą a AC. Co z odszkodowaniem?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kradzież samochodu na wakacjach za granicą. AC pomoże kierowcy? To wszystko zależy w dużej mierze od oferty, którą wybrał kierujący podczas kupowania polisy dla swojego auta. Gdzie za granicą obowiązuje AC i o czym pamiętać wybierając polisę?
rozwiń >

Kradzieże samochodów za granicą. Zdarzają się!

REKLAMA

Czas wakacyjnych wyjazdów się zaczął. A Polacy w ostatnich latach podróżują własnymi autami nie tylko po kraju, ale i za granicę. Tu pojawia się zatem ważne pytanie. Czy podczas takiego urlopu możliwa jest kradzież pojazdu? Jak najbardziej. Z ostatnich dostępnych danych Eurostatu wynika, że w latach 2015 – 2020 złodzieje kradli na terytorium UE średnio 540,4 tys. pojazdów każdego roku. Szczególnie wysokie ryzyko dotyczy Włoch i Szwecji. I takie wskazanie może stanowić spore zaskoczenie.

REKLAMA

Dane Eurostatu wyraźnie pokazują, że problem kradzieży samochodów w krajach europejskich wbrew pozorom jak najbardziej istnieje. Z pewnością podczas pobytu za granicą nie zaszkodzi ostrożność, np. parkowanie tylko w bezpiecznych, oświetlonych i monitorowanych miejscach oraz niezostawianie w widocznych miejscach wartościowych przedmiotów – mówi Damian Andruszkiewicz, odpowiedzialny za ubezpieczenia komunikacyjne w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Czy każde AC chroni przed kradzieżą?

REKLAMA

Kierowcy ukradli samochód podczas wyjazdu zagranicznego. Aby dowiedzieć się, czy może liczyć na odszkodowanie, musi najpierw odpowiedzieć na dwa pytania. Pierwsze dotyczy tego czy ma wykupione dla auta ubezpieczenie AC. Drugie odnosi się do zakresu działania polisy. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że AC to dobrowolna polisa, której zakres ustala na podstawie dostępnych opcji ubezpieczający. Chroni zatem wyłącznie przed przypadkami, które zostały zapisane w OWU. A pojawia się tam również lista wykluczeń...

Przykład sytuacji, która może oznaczać problem z wypłatą odszkodowania, dotyczy chociażby kradzieży polegającej na wysadzeniu kierowcy z jadącego pojazdu. Identycznie mogą skończyć się przypadki, w których pojazd zostanie skradziony, bo kierowca nie włączył na noc alarmu i nie zablokował zamków. A przecież na wakacjach może się zdarzyć więcej przykrych sytuacji, niż tylko kradzież. Realny jest pożar czy zalanie wodą. Przed wyjazdem zagranicznym warto zatem zajrzeć do OWU polisy i ewentualnie rozszerzyć jej zakres.

Gdzie autocasco nie działa podczas wyjazdu za granicę?

Co do zasady ubezpieczenie AC działa we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a do tego w Andorze, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Szwajcarii, Norwegii, Serbii czy na Islandii. Czy są kraje, które spod ochrony ubezpieczeniowej autocasco są wyjmowane? Jak najbardziej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tylko w kilku krajach ubezpieczenie na wypadek kradzieży nie obowiązuje. W dość popularnej wśród polskich turystów Albanii, na Białorusi, w Mołdawii, Rosji oraz Ukrainie. Te kraje są powszechnie uznawane przez ubezpieczycieli za niebezpieczne, bo ryzyko utraty pojazdu w wyniku działania złodziei jest w nich wysokie – dodaje Damian Andruszkiewicz z Compensy.

Objęcie ubezpieczeniem AC w krajach wyłączonych z pewnością wymaga dopłaty. Tyle że z uwagi na wysokie ryzyko ubezpieczeniowe, dopłata może mieć znaczącą wartość. Kierowca nie zdecyduje się na dokupienie dodatkowego zakresu ubezpieczenia? Bierze zatem ryzyko na siebie...

AC krótkoterminowe to dobry pomysł?

Co mają zrobić kierowcy, którzy nie wykupili dla swojego samochodu polisy AC? Nie są wcale w kropce. Bo dziś nie brakuje ofert tzw. krótkoterminowego autocasco. Właściciel pojazdu wykupuje polisę o wybranym przez siebie zakresie na czas np. wyjazdu, a więc 5, 7, 14 czy 20 dni. AC krótkoterminowe może mieć identyczny zakres, jak klasyczne AC. Może dotyczyć odszkodowania w przypadku kradzieży, pożaru czy zalania, ale także zawierać świadczenie w postaci samochodu zastępczego czy pokrycia kosztów powrotu do domu.

Warto dokładnie przeczytać OWU przed zawarciem umowy, ale także kierować się zakresem ochrony, a nie wyłącznie dyktatem ceny podczas konfigurowania polisy. Bo zasada w tym przypadku jest jedna – im niższa jest cena, tym mocniej kierowca musi iść na ustępstwa w kwestii ochrony ubezpieczeniowej.

Co zrobić w przypadku kradzieży auta na zagranicznych wakacjach?

W sytuacji, w której samochód został skradziony podczas wakacyjnego wyjazdu za granicę, należy zrobić dwie rzeczy. Pierwszą jest zgłoszenie kradzieży miejscowej policji. Najlepiej współpracować z nią w możliwie szerokim zakresie. To sprawi, że być może auto uda się odzyskać. Decydujące tu są często raczej godziny, niż dni. Drugą jest skontaktowanie się z ubezpieczycielem – wystarczy kontakt przez infolinię, ewentualnie złożenie internetowego zgłoszenia. Często na drugą formalność na mocy OWU kierowca otrzymuje zaledwie kilkanaście godzin. Nie należy zatem zwlekać.

Ważne

Warto też zadbać o uzyskanie raportu policyjnego. Najlepiej jeszcze przed opuszczeniem wakacyjnej miejscowości. Ten będzie niezbędny podczas dochodzenia odszkodowania. A po powrocie do kraju kierowca może mieć problem z jego zdobyciem.

Trzeba pamiętać, że auto w momencie szkody powinno być zamknięte i zabezpieczone systemem antykradzieżowym, jeśli taki posiada. Drogocenne przedmioty takie jak telefon, portfel, torebka, należy schować w niewidocznym miejscu. Dowód rejestracyjny najlepiej mieć przy sobie, ponieważ w razie kradzieży, należy go udostępnić ubezpieczycielowi. Jeśli np. zgubimy kluczyk, trzeba o tym poinformować zakład ubezpieczeń. A jeżeli alarm nie działa, pojazd powinien zostać na parkingu strzeżonym do momentu naprawy. Z ubezpieczeniowego punktu widzenia takie kwestie są bardzo istotne i warto o nich pamiętać, aby proces ubiegania się o odszkodowanie przebiegał bez utrudnień – podsumowuje Damian Andruszkiewicz z Compensy.

Kradzież auta za granicą. Na co może liczyć kierowca?

W tym punkcie warto powrócić do akapitu drugiego. Bo zakres ochrony tak naprawdę mocno zależy od rodzaju wykupionego AC. Kierowcy może przysługiwać zarówno samochód zastępczy, jak i opłacony hotel czy powrót do domu samolotem. Konkretne warunki pomocy są dokładnie opisane w OWU i zależą w głównej mierze właśnie od rodzaju posiadanego autocasco.

Oczywistą oczywistością jest także odszkodowanie. Po złożeniu wniosku o wypłatę, towarzystwo ubezpieczeniowe analizuje okoliczności kradzieży i podejmuje decyzję o wypłacie pieniędzy. Jej wysokość ustala się w odniesieniu do wartości rynkowej pojazdu w dniu zawarcia umowy AC.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

REKLAMA

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

REKLAMA

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

Noga z gazu. Posypią się mandaty. Policja szykuje akcję na weekend

Mazowiecka policja ogłosiła, że w najbliższą sobotę na drogach Mazowsza przeprowadzi akcję "Kaskadowy pomiar prędkości". W ramach tej inicjatywy policjanci będą korzystać zarówno z oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

REKLAMA