REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kradzież na Game Boya. Kilka sekund i auto jest złodzieja

Kradzież na Game Boya. Kilka sekund i auto jest złodzieja
Kradzież na Game Boya. Kilka sekund i auto jest złodzieja
Polsat

REKLAMA

REKLAMA

Kradzież na Game Boya, czyli nowy i nieinwazyjny sposób kradzieży nowych aut. Kilka sekund – tyle czasu potrzebuje urządzenie żeby otworzyć auto.

Kradzież na Game Boya: na czym polega?

Kradzież na Game Boya została dokładnie opisana przez reportera polsatowskiego programu "Raport" Leszka Dawidowicza. Na czym polega? Złodziej podchodzi z urządzeniem przypominającym Game Boya do auta wyposażonym w system bezkluczykowy, urządzenie odczytuje sygnały wysyłane przez auto, dekoduje je, a następnie oblicza kod, który pozwala na dostęp do kabiny pasażerskiej. Po kilku sekundach auto otwiera się po naciśnięciu przycisku Y na Game Boyu, złodziej wsiada za kierownicę, odpala je przy pomocy przycisku i odjeżdża.

REKLAMA

Co ważne, raz złamany kod zapisuje się w Game Boyu. To oznacza, że samochód staje się niejako złodzieja. Ten może go dowolną ilość razy otwierać, zamykać i odpalać.

Kradzież na Game Boya: Polsat pokazał mechanizm procederu

Reporter polsatowskiego programu "Raport" Leszek Dawidowicz rozpracował metodę kradzieży na Game Boya po wyjeździe do Bułgarii, gdzie poznał producenta sprzętu. Game Boy do kradzieży jest produkowany tylko w Bułgarii i kosztuje 20 tys. euro. Urządzenie mogą kupić przede wszystkim złodzieje, którzy pozostają w połączeniu z grupami przestępczymi. Dostęp do producenta nie jest zatem taki łatwy. Czemu kradzieże na Game Boya stają się coraz bardziej popularne w Polsce? Bo przedstawiciele producenta zdradzili, że do naszego kraju trafiło już ponad 50 urządzeń.

Gameboy: Kia, Hyundai, Nissan i Toyota

REKLAMA

Na jakie samochody działa kradzież na Game Boya? To przede wszystkim marki japońskie i koreańskie. A więc wszelkiego rodzaju Kie, Hyundaie, Mitsubishi, Nissany, Infiniti czy Toyoty. W filmie zaprezentowanym w ramach programu "Raport" w Polsacie bułgarski producent otwierał przede wszystkim te modele, które w przypadku systemu bezkluczykowego są wyposażone w przycisk na klamce – przycisk po naciśnięciu którego wzbudzana jest praca systemu i wysyłane jest żądanie otworzenia drzwi. Choć równie dobrze sygnałem tym może być dotknięcie lub pociągnięcie klamki.

W przypadku dostępu do marek japońskich i koreańskich tak naprawdę chodzi o zabezpieczenie stworzone przez firmę Texas Instruments. Kradzież na Game Boya polega na złamaniu systemu szyfrowania DST80 – na temat jego luk powstało wiele opracowań. Co ciekawe, był on nawet stosowany w Tesli model S, ale tylko w roczniku 2018.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bułgarski Game Boy: jak zabezpieczyć auto?

Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą na Game Boya? To niezwykle trudne zadanie. Kierowca musi się pogodzić z tym, że złodziej w ciągu kilku sekund uzyska dostęp do kabiny pasażerskiej. Z tym nic się zrobić nie da. Zabezpieczać się można ograniczając możliwość rozruchu lub ruszenia z miejsca. Pomocne może być stosowanie dodatkowych blokad zapłonu sterowanych elektronicznie. Urządzenia takie są dostępne w sieci. Chodzi o to, że gdy złodziej napotka problem z rozruchem z uwagi na istnienie takiego zabezpieczenia, z kradzieży może zrezygnować. Poszuka bowiem auta, które da się bez problemu odpalić po otwarciu jego kabiny pasażerskiej.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

REKLAMA

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

REKLAMA

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA