Odszkodowanie po wypadku w pracy lub choroby: ZUS czy NNW?
REKLAMA
REKLAMA
Więcej składek wypadkowych. To dobrze? Nie do końca...
Rok 2020 przyniósł 15-proc. wzrost wpłat składek wypadkowych. Czy to oznacza, że z tych narzędzi częściej korzystają pracodawcy i samozatrudnieni? Nie do końca. A powodów można upatrywać w charakterze tego ubezpieczenia. Pandemia pokazała, że realnym scenariuszem jest czasowa utrata możliwości wykonywania pracy - a przed tą nie jest w stanie uchronić ZUS-owskie ubezpieczenie.
REKLAMA
Czasowa utrata możliwości wykonywania pracy oznacza brak dochodów, a tę finansową dziurę trudno zasypać wyjątkowo niskimi w przypadku przedsiębiorców świadczeniami z ZUS-u. Właściciele firm i osoby prowadzące indywidualne działalności gospodarcze często opłacają składki ZUS w najniższym wymaganym wymiarze i to od niego po wypadku liczona jest wartość świadczenia - mówi Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.
Odszkodowanie po wypadku w pracy. Ile wynosi w ZUS?
Między pracownikiem a pracodawcą widać bardzo mocną rozbieżność. W przypadku choroby lub wypadku pracownik otrzymuje świadczenie w wysokości 80 lub 100 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Pracodawca lub samozatrudniony deklaruje wysokość składek - tym samym świadczenie to 80 lub 100 proc., ale zadeklarowanej podstawy wymiaru składek. W tym przypadku odszkodowanie nie jest w żaden sposób powiązane z przychodem.
Odszkodowanie po wypadku w pracy lub chorobie. Alternatywą jest NNW?
REKLAMA
Przedsiębiorcy wcale nie muszą zdawać się na świadczenie z ZUS-u. Aby zagwarantować sobie wyższe odszkodowanie po wypadku w pracy zawsze mogą zdecydować się na NNW. To zabezpieczy ich na wypadek powstania trwałego uszczerbku na zdrowiu, ewentualnie śmierci w czasie wykonywania obowiązków zawodowych, ale i po pracy. Ubezpieczenia tego typu są dostępne w opcji indywidualnej i grupowej.
Wybór zależy od potrzeb i obaw przedsiębiorcy w odniesieniu do wykonywanej przez niego pracy. W ubezpieczeniu klient decyduje przede wszystkim, czy otrzyma odszkodowanie, jeśli dozna tzw. poważnego urazu, np. utraty palca, ręki czy wzroku, czy w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu, np. złamania ręki lub nogi. W najwyższych wariantach polisa daje ubezpieczonej osobie dostęp do świadczeń sięgających nawet 200-500 tys. zł - dodaje Andrzej Paduszyński z Compensy.
Odszkodowanie po wypadku w pracy: co daje NNW?
- odszkodowanie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci,
- zwrot kosztu zakupu środków medycznych pomocniczych - takich jak protezy, urządzenia ortopedyczne,
- zwrot kosztów przystosowania mieszkania do potrzeb osób niepełnosprawnych,
- zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji,
- odszkodowanie po przebyciu choroby.
Odszkodowanie po wypadku w pracy: kto powinien o nim pamiętać?
Odszkodowanie po wypadku w pracy to kwestia, która może dotyczyć tak naprawdę każdego z przedsiębiorców. Bez względu na fakt czy wykonuje on prace związane z zawodami rzemieślniczymi czy np. jest kierowcą zawodowym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.