Od czego chroni ubezpieczenie AC?
REKLAMA
REKLAMA
AC a OC
W odróżnieniu od ubezpieczenia OC, ubezpieczenie autocasco jest dobrowolne. Różni jest również zakres ochrony. O ile ubezpieczenie OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej, chroni nas przed majątkowymi skutkami naszych działań i zaniechań, w związku z którymi osoby trzecie (inni uczestnicy ruchu) nabywają roszczenia odszkodowawcze.
REKLAMA
Innymi słowy zawierając umowę ubezpieczenia OC przenosimy na zakład ubezpieczeń ryzyko kompensowania szkód, za które ponosimy odpowiedzialność. W zakres takiego ubezpieczenia nie wchodzą jednak szkody własne.
Od takich szkód można się ubezpieczyć wykupując ubezpieczenie autocasco, które w wielkim skrócie będzie chronić nas przed majątkowymi skutkami finansowymi uszkodzenia, zniszczenia i kradzieży pojazdu mechanicznego, jakie mogłyby wystąpić w naszym majątku.
Zakres ochrony autocasco
REKLAMA
Zakres naszego ubezpieczenie będzie określony Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Standardowo ubezpieczenie AC powinno chronić przed skutkami zdarzeń, wynikających, z uszkodzenia pojazdu w związku z ruchem i postojem (związanych tak ze zderzeniem z innymi uczestnikami ruchu, jak również ze zwierzętami).
Oprócz tego ubezpieczenie AC może chronić przed uszkodzeniem lub utratą pojazdu wskutek zdarzeń losowych. Chodzi tutaj o zdarzenia związane z siłami natury, jak powodzie, zatopienia, pożar, czy też majątkowe skutki zjawisk atmosferycznych (huragany, trąby powietrzne, czy też opady gradu).
W ramach ubezpieczenia AC ochroną mogą być również objęte szkody powstałe w wyniku kradzieży samochodu, jak również przedmiotów znajdujących się na wyposażeniu pojazdu.
Ogólne Warunki Ubezpieczenia określają nie tylko zakres ubezpieczenia, lecz również mogą definiować określone wyrażenia. Przykładowo mogą określać co rozumie się przez wyposażenie pojazdu, czy też włamanie.
Zobacz serwis: Ubezpieczenia komunikacyjne
Wyłączenia odpowiedzialności
Tak jak w przypadku innych ubezpieczeń, także w przypadku ubezpieczeń AC w o.w.u. będzie można znaleźć przypadki, w których ubezpieczyciel wyłącza swoją odpowiedzialność. Uważna lektura ogólnych warunków może dać nam pewność, co do tego, że w przypadku, gdy szkoda będzie spowodowana przez nas umyślnie lub też wskutek rażącego niedbalstwa, zakład ubezpieczeń uniknie odpowiedzialności.
Zostawienie kluczyków w stacyjce, czy też niezamknięcie samochodu będzie uznane za rażące niedbalstwo.
Zobacz serwis: Prawo na drodze
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.