REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Od czego chroni ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie AC może chronić przed uszkodzeniem lub utratą pojazdu wskutek zdarzeń losowych. Fot. Fotolia
Ubezpieczenie AC może chronić przed uszkodzeniem lub utratą pojazdu wskutek zdarzeń losowych. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej) chroni posiadaczy pojazdów mechanicznych od roszczeń odszkodowawczych skierowanych do nich przez osoby trzecie. OC nie obejmuje jednak szkód własnych. Aby ubezpieczyć się od własnych szkód, trzeba wykupić dobrowolne ubezpieczenie autocasco.

AC a OC

W odróżnieniu od ubezpieczenia OC, ubezpieczenie autocasco jest dobrowolne. Różni jest również zakres ochrony. O ile ubezpieczenie OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej, chroni nas przed majątkowymi skutkami naszych działań i zaniechań, w związku z którymi osoby trzecie (inni uczestnicy ruchu) nabywają roszczenia odszkodowawcze.

REKLAMA

Innymi słowy zawierając umowę ubezpieczenia OC przenosimy na zakład ubezpieczeń ryzyko kompensowania szkód, za które ponosimy odpowiedzialność. W zakres takiego ubezpieczenia nie wchodzą jednak szkody własne.

Od takich szkód można się ubezpieczyć wykupując ubezpieczenie autocasco, które w wielkim skrócie będzie chronić nas przed majątkowymi skutkami finansowymi uszkodzenia, zniszczenia i kradzieży pojazdu mechanicznego, jakie mogłyby wystąpić w naszym majątku.

Zakres ochrony autocasco

REKLAMA

Zakres naszego ubezpieczenie będzie określony Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Standardowo ubezpieczenie AC powinno chronić przed skutkami zdarzeń, wynikających, z uszkodzenia pojazdu w związku z ruchem i postojem (związanych tak ze zderzeniem z innymi uczestnikami ruchu, jak również ze zwierzętami).

Oprócz tego ubezpieczenie AC może chronić przed uszkodzeniem lub utratą pojazdu wskutek zdarzeń losowych. Chodzi tutaj o zdarzenia związane z siłami natury, jak powodzie, zatopienia, pożar, czy też majątkowe skutki zjawisk atmosferycznych (huragany, trąby powietrzne, czy też opady gradu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach ubezpieczenia AC ochroną mogą być również objęte szkody powstałe w wyniku kradzieży samochodu, jak również przedmiotów znajdujących się na wyposażeniu pojazdu.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia określają nie tylko zakres ubezpieczenia, lecz również mogą definiować określone wyrażenia. Przykładowo mogą określać co rozumie się przez wyposażenie pojazdu, czy też włamanie.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia komunikacyjne

Wyłączenia odpowiedzialności

Tak jak w przypadku innych ubezpieczeń, także w przypadku ubezpieczeń AC w o.w.u. będzie można znaleźć przypadki, w których ubezpieczyciel wyłącza swoją odpowiedzialność. Uważna lektura ogólnych warunków może dać nam pewność, co do tego, że w przypadku, gdy szkoda będzie spowodowana przez nas umyślnie lub też wskutek rażącego niedbalstwa, zakład ubezpieczeń uniknie odpowiedzialności.

Zostawienie kluczyków w stacyjce, czy też niezamknięcie samochodu będzie uznane za rażące niedbalstwo. 

Zobacz serwis: Prawo na drodze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA