REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie czynności przy zakupie samochodu?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Przy zakupie samochodu fakt ten należy zgłosić do właściwego urzędu.
Przy zakupie samochodu fakt ten należy zgłosić do właściwego urzędu.

REKLAMA

REKLAMA

Zakup samochodu nie ogranicza się jedynie do podpisania stosownej umowy ze sprzedający i zapłaty ceny. O fakcie zbycia lub nabycia samochodu należy również powiadomić właściwy organ w odpowiednim czasie. Warto również pamiętać o tym, co dzieje się z polisą OC.

Zakup samochodu będzie wymagał od nas oprócz samego podpisania umowy sprzedaży, zapłaty ceny i odebrania pojazdu, także szeregu czynności. Należy pamiętać o tym, że fakt nabycia pojazdu należy zgłosić właściwemu organowi administracji publicznej. Dodatkową kwestią, jaka niemal zawsze pojawia się przy zakupie samochodu krajowego jest sprawa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

REKLAMA

Zgłoszenie do organu

Zgodnie z art. 78 Prawa o ruchu drogowym w razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego, właściciel pojazdu zarejestrowanego będzie obowiązany, w terminie nieprzekraczającym 30 dni, powiadomić o tym fakcie starostę. Do takiego powiadomienia należy dołączyć dowody świadczące o przejściu prawa własności (np. umowa sprzedaży), jak również dokumenty samochodu (dowód rejestracyjny, karta pojazdu). Oprócz tego należy dołączyć umowę ubezpieczenia OC oraz tablice rejestracyjne. Ostatnią rzeczą będzie dowód tożsamości nowego właściciela.

Dowód rejestracyjny i karta pojazdu powinny być przekazane przez sprzedającemu kupującemu przy przeniesieniu własności (art. 78 ust. 1).

Zobacz również: Jakie są formalności przy zakupie używanego auta?

Co z OC?

REKLAMA

Inną kwestią, którą będzie musiał się zająć nowy właściciel będzie sprawa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Zgodnie z art. 31 ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach OC w przypadku zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Tym samym, nowy właściciel samochodu, stanie się podmiotem praw i obowiązków umowy ubezpieczenia OC, która została zawarta przez poprzedniego właściciela. Dokumenty potwierdzające zawarcie umowy ubezpieczenia OC powinny być wydane kupującemu przez zbywcę w momencie zawarcia umowy sprzedaży.

Przy zawarciu umowy sprzedaży samochodu zbywca powinien przekazać nabywcy dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeżeli była wydana (art. 78 prawa o ruchu drogowym), jak również dokumenty potwierdzające fakt zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (art. 32 ustawy o obowiązkowym ubezpieczeniu OC). W sytuacji, gdy nowy właściciel nie chce korzystać z wiążącej go umowy ubezpieczenia, może ją wypowiedzieć w terminie 30 dni od nabycia pojazdu.

Zobacz również: Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu? Poradnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

    1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

    Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

    Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

    Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

    Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    REKLAMA

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydajną flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    REKLAMA