REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem samochodu na wakacje a prawo. O czym warto wiedzieć i o czym pamiętać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wynajem samochodu na wakacje a prawo, Wynajem samochodu na wakacje, zasady wynajmu samochodu na wakacje
Wynajem samochodu na wakacje a prawo. O czym warto wiedzieć i o czym pamiętać?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wynajem samochodu na wakacje to ciekawa i coraz chętniej wykorzystywana opcja. Wynajmujący powinien jednak znać obowiązujące prawo, swoje uprawnienia, ale także i obowiązki. W tym materiale publikujemy pełną listę.

rozwiń >

Wynajem auta na wakacje w Polsce

Społeczeństwo europejskie coraz mocniej idzie w kierunku używania samochodu, a nie kupowania go. Dlatego prywatni kierowcy coraz częściej chcą wynajmować auta. W takim przypadku bowiem płacą za jego użytkowanie tylko wtedy, gdy naprawdę potrzebują pojazdu. I model ten sprawdza się także w Polsce. Szczególnie w okresie wakacyjnym. Czy w naszym kraju da się wynająć samochód na urlopowy wyjazd? Pewnie, że tak. I oferta wypożyczalni jest szeroka. Tu jednak mogą pojawić się dwa ograniczenia.

REKLAMA

  • Pierwsze dotyczy faktu, że wypożyczalnie są często lokalizowane w większych ośrodkach miejskich. Głównie tam, gdzie znajdują się np. lotniska lub w miejscowościach wakacyjnych. W mniejszych miastach kierowca musi postawić na mniejszego operatora prywatnego, a nie sieciowego, który w naturalny sposób dysponuje mniejszym parkiem samochodowym. Warto sprawdzić zatem mapę punktów w okolicy.
  • Drugie dotyczy tego, że aby móc wynająć samochód odpowiedniej wielkości, warto wcześniej zainteresować się rezerwacją. W sezonie wakacyjnym część pojazdów w wypożyczalni może mieć zbyt krótkie luki postoju na parkingu, aby kierujący był w stanie pojechać autem na urlop.

Wynajem samochodu na wakacje to ciekawa opcja. Zwłaszcza że można wynająć np. większe auto osobowe, którym jednocześnie pojadą dwie rodziny. To często sposób na wspólne podróżowanie i minimalizowanie kosztów.

Czy autem z wypożyczalni można jechać za granicę?

W przypadku wynajmu samochodu nie powinno być problemu z wyjazdem autem za granicę. Tu jednak kluczowa jest informacja, którą należy przekazać w tym temacie operatorowi podczas ustalania warunków najmu. To ważne z uwagi na fakt, iż:

  • wyjazd za granicę może mieć wpływ na warunki finansowe. W końcu wiąże się często z dużym jednorazowym przebiegiem pojazdu. Fakt ten może mieć też wpływ na wysokość kaucji blokowanej na koncie wynajmującego. Poza tym w przypadku wyjazdu poza teren UE, może się wiązać z koniecznością wykupienia dodatkowej polisy ubezpieczeniowej przez wynajmującego.
  • tylko w takim przypadku wynajmujący otrzyma dokumenty pojazdu, a w tym dowód rejestracyjny i potwierdzenie opłacenia polisy OC. Bez tych dokumentów wyjazd za granicę możliwy nie będzie. Kierowca zatrzymany przez zagraniczną policję mógłby bowiem trafić do aresztu.

Warto pamiętać o tym, że wynajem samochodu jest typowym przykładem dobrowolnej umowy. Tu warunków nie określają przepisy, a strony umowy. Te mogą być zatem dowolne i powinny stanowić wynik ustaleń wynajmującego z podmiotem użyczającym auta.

Wynajem auta na wakacje za granicą

Na identycznej zasadzie jak polskie, działają wypożyczalnie za granicą. Tym bardziej że w przypadku wyboru usług dużej sieci, jej filia funkcjonuje również w naszym kraju. Generalnie zatem procedura wygląda w podobny sposób. Tu jednak mocniej niż w przypadku Polski warto zadbać o wcześniejszą rezerwację. Warto bowiem pamiętać o tym, że mówimy często o kurorcie wypoczynkowym. W jednym czasie większa ilość osób może zatem zdecydować się na wynajem pojazdu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

W przypadku wynajmu auta za granicą, jeszcze uważniej niż w Polsce należy skontrolować stan auta w czasie jego odbioru. Należy zwrócić uwagę na występowanie uszkodzeń i najlepiej sfotografować je. Tak, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności w czasie oddawania pojazdu.

Co jest konieczne do wynajęcia samochodu?

REKLAMA

Podstawę stanowi okazanie dowodu osobistego lub paszportu i oczywiście dokumentu prawa jazdy. Prawa jazdy kategorii odpowiadającej typowi wynajmowanego pojazdu. W przypadku wypożyczalni zagranicznych wymagane może być międzynarodowe prawo jazdy. Ten fakt warto zatem sprawdzić i w razie potrzeby wyrobić dokument jeszcze przed opuszczeniem kraju.

Na tym jednak nie koniec. Wypożyczalnia nie chce pożyczać tak wartościowego przedmiotu jak auto "w ciemno". Właśnie dlatego w zależności od wybranej sieci, operator może postawić warunki dodatkowe. Mowa o istnieniu:

  • kryterium wiekowego zarówno minimalnego, jak i maksymalnego.
  • kryterium związanego z doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów. Zazwyczaj krótsze niż rok jest dyskwalifikujące.
  • zabezpieczenia finansowego w postaci dostępu do karty kredytowej, ewentualnie dokonania blokady środków na koncie wynajmującego do momentu wygaśnięcia umowy, oddania pojazdu i sprawdzenia jego stanu przez pracownika wypożyczalni.

Wypożyczenie samochodu bez prawa jazdy

W polskich wypożyczalniach nie ma możliwości wypożyczenia samochodu osobie, która nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami właściwej kategorii. Skąd tak rygorystyczne przepisy? Kodeks wykroczeń wyraźnie wskazuje, że ktoś, kto użycza pojazd osobie bez prawa jazdy, popełnia wykroczenie. To w głos art. 96 ustawy Kodeks wykroczeń jest ścigane karą grzywny. Lakoniczny zapis oznacza mniej więcej tyle, że dyspozytor pojazdu, osoba, do której obowiązków należą jego czynności lub kierownik jednostki dysponującej pojazdem otrzymają mandat opiewający na kwotę od 20 do 5000 zł.

Wynajęty samochód a ewentualna szkoda. Kto pokrywa koszty?

REKLAMA

Samochody wynajmowane przez duże sieci często posiadają nie tylko obowiązkową polisę OC, ale także i AC. Ta chroni kierującego na wypadek ewentualnej szkody. Choć nie zawsze... Dlatego przed wynajęciem pojazdu warto dokładnie sprawdzić zakres gwarantowanego przez firmę wynajmującą ubezpieczenia. Gdy ten jest pełny, to ubezpieczyciel zapłaci za szkody po wypadku czy kradzieży wynajętego samochodu. W razie wątpliwości lub potrzeby, wynajmujący może zadbać np. o wykupienie tzw. OC w życiu prywatnym. To ochroni go na wypadek jakichkolwiek kosztów wynikających z odpowiedzialności cywilnej.

W razie wystąpienia szkody, ważne są jeszcze trzy aspekty. Pierwszym okazuje się jak najszybsze poinformowanie operatora o zdarzeniu drogowym. Należy wskazać co się stało, kto jest winny i czy auto jest zdatne do dalszej jazdy. Drugim fakt czy umowa najmu nie przewiduje w takim przypadku np. kary umownej. Ta zostanie ściągnięta z kaucji zablokowanej np. na koncie wynajmującego na czas trwania umowy. Trzecim brak zgłoszenia szkody. Ten może rodzić nawet odpowiedzialność odszkodowawczą. Nie należy zatem liczyć na to, że np. drobna szkoda parkingowa nie zostanie ujawniona przez firmę wynajmującą. Bo jeżeli zostanie, wynajmujący zapłaci za jej usunięcie w stu procentach z własnej kieszeni.

Ważne

UWAGA! Kierowca wynajętego samochodu nie może liczyć na żadną ochronę ubezpieczeniową np. w przypadku prowadzenia pod wpływem alkoholu. To wyłącza odpowiedzialność ubezpieczyciela i daje mu prawo do regresu. Z roszczeniem z pewnością wystąpi również firma wynajmująca. To samo dotyczy np. umyślnego uszkodzenia pojazdu.

Szkoda w wynajętym aucie. Jak ją zgłosić?

W razie np. kolizji, należy zadbać o bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia, ustalić sprawcę i ewentualnie wezwać na miejsce policję. Dopiero wtedy wynajmujący powinien skontaktować się z infolinią firmy, która użyczyła pojazd, ewentualnie osobą wyznaczoną jako opiekun klienta. Nie warto zwlekać z telefonem zbyt długo. W umowie najmu może się bowiem pojawić zapis mówiący o przekazaniu takiej informacji i zgłoszeniu szkody z AC np. w ciągu 12 czy 24 godzin.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

REKLAMA

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

REKLAMA

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

REKLAMA