REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem samochodu na wakacje a prawo. O czym warto wiedzieć i o czym pamiętać?

Wynajem samochodu na wakacje a prawo, Wynajem samochodu na wakacje, zasady wynajmu samochodu na wakacje
Wynajem samochodu na wakacje a prawo. O czym warto wiedzieć i o czym pamiętać?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wynajem samochodu na wakacje to ciekawa i coraz chętniej wykorzystywana opcja. Wynajmujący powinien jednak znać obowiązujące prawo, swoje uprawnienia, ale także i obowiązki. W tym materiale publikujemy pełną listę.
rozwiń >

Wynajem auta na wakacje w Polsce

Społeczeństwo europejskie coraz mocniej idzie w kierunku używania samochodu, a nie kupowania go. Dlatego prywatni kierowcy coraz częściej chcą wynajmować auta. W takim przypadku bowiem płacą za jego użytkowanie tylko wtedy, gdy naprawdę potrzebują pojazdu. I model ten sprawdza się także w Polsce. Szczególnie w okresie wakacyjnym. Czy w naszym kraju da się wynająć samochód na urlopowy wyjazd? Pewnie, że tak. I oferta wypożyczalni jest szeroka. Tu jednak mogą pojawić się dwa ograniczenia.

REKLAMA

  • Pierwsze dotyczy faktu, że wypożyczalnie są często lokalizowane w większych ośrodkach miejskich. Głównie tam, gdzie znajdują się np. lotniska lub w miejscowościach wakacyjnych. W mniejszych miastach kierowca musi postawić na mniejszego operatora prywatnego, a nie sieciowego, który w naturalny sposób dysponuje mniejszym parkiem samochodowym. Warto sprawdzić zatem mapę punktów w okolicy.
  • Drugie dotyczy tego, że aby móc wynająć samochód odpowiedniej wielkości, warto wcześniej zainteresować się rezerwacją. W sezonie wakacyjnym część pojazdów w wypożyczalni może mieć zbyt krótkie luki postoju na parkingu, aby kierujący był w stanie pojechać autem na urlop.

Wynajem samochodu na wakacje to ciekawa opcja. Zwłaszcza że można wynająć np. większe auto osobowe, którym jednocześnie pojadą dwie rodziny. To często sposób na wspólne podróżowanie i minimalizowanie kosztów.

Czy autem z wypożyczalni można jechać za granicę?

W przypadku wynajmu samochodu nie powinno być problemu z wyjazdem autem za granicę. Tu jednak kluczowa jest informacja, którą należy przekazać w tym temacie operatorowi podczas ustalania warunków najmu. To ważne z uwagi na fakt, iż:

  • wyjazd za granicę może mieć wpływ na warunki finansowe. W końcu wiąże się często z dużym jednorazowym przebiegiem pojazdu. Fakt ten może mieć też wpływ na wysokość kaucji blokowanej na koncie wynajmującego. Poza tym w przypadku wyjazdu poza teren UE, może się wiązać z koniecznością wykupienia dodatkowej polisy ubezpieczeniowej przez wynajmującego.
  • tylko w takim przypadku wynajmujący otrzyma dokumenty pojazdu, a w tym dowód rejestracyjny i potwierdzenie opłacenia polisy OC. Bez tych dokumentów wyjazd za granicę możliwy nie będzie. Kierowca zatrzymany przez zagraniczną policję mógłby bowiem trafić do aresztu.

Warto pamiętać o tym, że wynajem samochodu jest typowym przykładem dobrowolnej umowy. Tu warunków nie określają przepisy, a strony umowy. Te mogą być zatem dowolne i powinny stanowić wynik ustaleń wynajmującego z podmiotem użyczającym auta.

Wynajem auta na wakacje za granicą

Na identycznej zasadzie jak polskie, działają wypożyczalnie za granicą. Tym bardziej że w przypadku wyboru usług dużej sieci, jej filia funkcjonuje również w naszym kraju. Generalnie zatem procedura wygląda w podobny sposób. Tu jednak mocniej niż w przypadku Polski warto zadbać o wcześniejszą rezerwację. Warto bowiem pamiętać o tym, że mówimy często o kurorcie wypoczynkowym. W jednym czasie większa ilość osób może zatem zdecydować się na wynajem pojazdu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

W przypadku wynajmu auta za granicą, jeszcze uważniej niż w Polsce należy skontrolować stan auta w czasie jego odbioru. Należy zwrócić uwagę na występowanie uszkodzeń i najlepiej sfotografować je. Tak, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności w czasie oddawania pojazdu.

Co jest konieczne do wynajęcia samochodu?

REKLAMA

Podstawę stanowi okazanie dowodu osobistego lub paszportu i oczywiście dokumentu prawa jazdy. Prawa jazdy kategorii odpowiadającej typowi wynajmowanego pojazdu. W przypadku wypożyczalni zagranicznych wymagane może być międzynarodowe prawo jazdy. Ten fakt warto zatem sprawdzić i w razie potrzeby wyrobić dokument jeszcze przed opuszczeniem kraju.

Na tym jednak nie koniec. Wypożyczalnia nie chce pożyczać tak wartościowego przedmiotu jak auto "w ciemno". Właśnie dlatego w zależności od wybranej sieci, operator może postawić warunki dodatkowe. Mowa o istnieniu:

  • kryterium wiekowego zarówno minimalnego, jak i maksymalnego.
  • kryterium związanego z doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów. Zazwyczaj krótsze niż rok jest dyskwalifikujące.
  • zabezpieczenia finansowego w postaci dostępu do karty kredytowej, ewentualnie dokonania blokady środków na koncie wynajmującego do momentu wygaśnięcia umowy, oddania pojazdu i sprawdzenia jego stanu przez pracownika wypożyczalni.

Wypożyczenie samochodu bez prawa jazdy

W polskich wypożyczalniach nie ma możliwości wypożyczenia samochodu osobie, która nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami właściwej kategorii. Skąd tak rygorystyczne przepisy? Kodeks wykroczeń wyraźnie wskazuje, że ktoś, kto użycza pojazd osobie bez prawa jazdy, popełnia wykroczenie. To w głos art. 96 ustawy Kodeks wykroczeń jest ścigane karą grzywny. Lakoniczny zapis oznacza mniej więcej tyle, że dyspozytor pojazdu, osoba, do której obowiązków należą jego czynności lub kierownik jednostki dysponującej pojazdem otrzymają mandat opiewający na kwotę od 20 do 5000 zł.

Wynajęty samochód a ewentualna szkoda. Kto pokrywa koszty?

REKLAMA

Samochody wynajmowane przez duże sieci często posiadają nie tylko obowiązkową polisę OC, ale także i AC. Ta chroni kierującego na wypadek ewentualnej szkody. Choć nie zawsze... Dlatego przed wynajęciem pojazdu warto dokładnie sprawdzić zakres gwarantowanego przez firmę wynajmującą ubezpieczenia. Gdy ten jest pełny, to ubezpieczyciel zapłaci za szkody po wypadku czy kradzieży wynajętego samochodu. W razie wątpliwości lub potrzeby, wynajmujący może zadbać np. o wykupienie tzw. OC w życiu prywatnym. To ochroni go na wypadek jakichkolwiek kosztów wynikających z odpowiedzialności cywilnej.

W razie wystąpienia szkody, ważne są jeszcze trzy aspekty. Pierwszym okazuje się jak najszybsze poinformowanie operatora o zdarzeniu drogowym. Należy wskazać co się stało, kto jest winny i czy auto jest zdatne do dalszej jazdy. Drugim fakt czy umowa najmu nie przewiduje w takim przypadku np. kary umownej. Ta zostanie ściągnięta z kaucji zablokowanej np. na koncie wynajmującego na czas trwania umowy. Trzecim brak zgłoszenia szkody. Ten może rodzić nawet odpowiedzialność odszkodowawczą. Nie należy zatem liczyć na to, że np. drobna szkoda parkingowa nie zostanie ujawniona przez firmę wynajmującą. Bo jeżeli zostanie, wynajmujący zapłaci za jej usunięcie w stu procentach z własnej kieszeni.

Ważne

UWAGA! Kierowca wynajętego samochodu nie może liczyć na żadną ochronę ubezpieczeniową np. w przypadku prowadzenia pod wpływem alkoholu. To wyłącza odpowiedzialność ubezpieczyciela i daje mu prawo do regresu. Z roszczeniem z pewnością wystąpi również firma wynajmująca. To samo dotyczy np. umyślnego uszkodzenia pojazdu.

Szkoda w wynajętym aucie. Jak ją zgłosić?

W razie np. kolizji, należy zadbać o bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia, ustalić sprawcę i ewentualnie wezwać na miejsce policję. Dopiero wtedy wynajmujący powinien skontaktować się z infolinią firmy, która użyczyła pojazd, ewentualnie osobą wyznaczoną jako opiekun klienta. Nie warto zwlekać z telefonem zbyt długo. W umowie najmu może się bowiem pojawić zapis mówiący o przekazaniu takiej informacji i zgłoszeniu szkody z AC np. w ciągu 12 czy 24 godzin.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

REKLAMA

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

REKLAMA