Czy stanowi przychód odszkodowanie AC otrzymane za zniszczony samochód, który został wycofany z działalności gospodarczej?

REKLAMA
REKLAMA
Otrzymane odszkodowanie nie stanowi dla Pana przychodu z działalności gospodarczej. Kwota odszkodowania korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) updof. Jest tak, ponieważ zniszczony samochód nie stanowi już składnika majątku związanego z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą.
REKLAMA
Przychodem z działalności gospodarczej są m.in. otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 14 ust. 2 pkt 12 updof). Z pytania
wynika, że otrzymane odszkodowanie dotyczy samochodu, który jakiś czas temu został wycofany z działalności. W związku z tym nie powstanie u Pana przychód na podstawie przywołanego przepisu.
Zobacz też: Czy należy doliczać ryczałt, gdy pracownik używa samochodu służbowego do celów prywatnych odpłatnie?
REKLAMA
W przedstawionym przypadku nie znajdzie również zastosowania art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) updof w zw. z art. 10 ust. 2 pkt 3 updof. Z przepisów tych wynika, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia środków trwałych także wtedy, gdy środki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności a dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat. A zatem odpłatne zbycie w ww. okresie środków trwałych wycofanych z działalności gospodarczej skutkuje powstaniem przychodu z działalności gospodarczej.
W opisanym stanie faktycznym samochód nie został jednak odpłatnie przez Pana zbyty, lecz całkowicie zniszczony na skutek wypadku. Równocześnie otrzymanego przez Pana odszkodowania z ubezpieczenia AC nie można utożsamiać z zapłatą. Mimo że przed wypadkiem samochód przestał być elementem majątku trwałego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, to z uwagi na fakt, iż otrzymana przez Pana kwota odszkodowania nie stanowi zapłaty za zbycie samochodu, nie powstanie przychód z działalności gospodarczej na podstawie przywołanych przepisów.
REKLAMA
Otrzymana kwota będzie stanowiła dla Pana przychód zwolniony z pdof na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) updof. Wynika z niego, że z podatku są zwolnione kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem odszkodowań za szkody dotyczące składnika majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej. W opisanym stanie faktycznym zniszczony samochód, za który otrzymał Pan odszkodowanie, nie jest już składnikiem związanym z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą, dlatego kwota uzyskana od ubezpieczyciela korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) updof. Zdanie to podzielają organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30 października 2012 r., sygn. IBPBI/1/415-927/12/AP, czytamy, że:
Jak wynika z treści złożonego wniosku, Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystywał samochód osobowy, który stanowił środek trwały w tej działalności. Jednakże w czerwcu 2012 r. samochód ten został wycofany z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej działalności gospodarczej i nie był już wykorzystywany w tej działalności. W lipcu 2012 r. ww. samochód został skradziony. Pojazd podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu AC, w związku z tym zostało przyznane odszkodowanie z tytułu kradzieży tego pojazdu.
Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż jeżeli w istocie przedmiotowy samochód w momencie jego kradzieży nie był środkiem trwałym, ani innym składnikiem majątku Wnioskodawcy funkcjonalnie związanym z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą i nie był wykorzystywany w tej działalności, to wypłacone odszkodowanie nie będzie stanowić przychodu z tej działalności, a w konsekwencji będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania określonego w art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
PODSTAWA PRAWNA: art. 10 ust. 2 pkt 3, art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) i pkt 12, art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251
REKLAMA
REKLAMA