Czy pracownicy osiągają przychód z tytułu dojazdów służbowym samochodem z pracy do domu i z domu do pracy?

REKLAMA
REKLAMA
Nasza spółka przekazuje samochody służbowe do użytkowania pracownikom, którzy wykonują obowiązki służbowe poza miejscem określonym w umowie jako miejsce pracy lub poza miejscami prowadzenia działalności przez spółkę. Używanie samochodów ma pomóc pracownikom realizować cele służbowe w sposób efektywny. Często pracownicy (przedstawiciele handlowi, osoby pełniące funkcje kierownicze lub samodzielni specjaliści) udają się bezpośrednio z miejsca zamieszkania, gdzie za naszą zgodą garażują lub parkują samochody, do miejsca wykonywania swoich obowiązków. Czy po stronie tych pracowników powstaje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń?
REKLAMA
Zobacz też: Czy należy doliczać ryczałt, gdy pracownik używa samochodu służbowego do celów prywatnych odpłatnie?
Nie, w sytuacji przedstawionej w pytaniu, po stronie Państwa pracowników nie powstaje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń.
REKLAMA
Przejazdy pracowników samochodem służbowym z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania pracy i w kierunku odwrotnym - o ile nie służą one osobistym celom pracowników lecz odbywają się w ramach realizacji zadań służbowych - nie stanowią nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu przepisu art. 12 ust. 1 updof. Zatem wartości tego świadczenia nie można zaliczyć do przychodu pracowników ze stosunku pracy. Oznacza to, że na Państwa spółce nie ciążą żadne obowiązki jako płatnika podatku dochodowego. Stanowisko to potwierdzają również organy podatkowe. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 grudnia 2014 r., sygn. IBPBII/1/415-774/14/BD, czytamy, że:
"Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, iż w wyżej powołanym zdarzeniu przyszłym przejazdy z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania zadań służbowych i z powrotem, przydzielonymi samochodami służbowymi - co, jak wynika z wniosku, zostało podyktowane charakterem pracy - nie będą stanowiły dla pracowników przychodu ze stosunku pracy, o ile przejazdy te będą odbywać się wyłącznie w celach służbowych. Przejazdy służbowym samochodem stanowią realizację celu służbowego, jakim jest: dbałość o powierzone mienie firmy, wyrażająca się w ustanowionych przez Spółkę zasadach parkowania samochodu służbowego w miejscu gwarantującym jego bezpieczeństwo; a także - z uwagi na charakter zadań służbowych - stała gotowość (mobilność) do wykonania obowiązków służbowych. (...) Zatem z tego tytułu na Spółce nie ciążą żadne obowiązki płatnika podatku dochodowego."
Zobacz też: Kiedy trzeba złożyć informację o pojazdach wykorzystywanych tylko na potrzeby firmy? PRZYKŁADY
PODSTAWA PRAWNA: art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251
REKLAMA
REKLAMA