REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjazd samochodem służbowym na wakacje

Subskrybuj nas na Youtube
Wyjazd samochodem służbowym na wakacje
Wyjazd samochodem służbowym na wakacje

REKLAMA

REKLAMA

Czy można wyjechać samochodem służbowym na wakacje? Badania wskazują że 86% pracodawców na to zezwala, ale czy w związku z takim wyjazdem powstają dodatkowe obowiązki dla pracownika? Kto może prowadzić pojazd, a co w przypadku gdy zdarzy się stłuczka?

Czy można wyjechać samochodem służbowym na wakacje?

Samochód służbowy to nie tylko narzędzie pracy, ale też pożądany benefit pozapłacowy, z którego można korzystać w celach prywatnych, np. podczas urlopu. Szacuje się, że zezwala na to aż 86% pracodawców*. Z kolei 36% pracodawców pozwala bez ograniczeń używać firmowego auta w ten sposób, natomiast 64% kieruje się zasadą ograniczonego zaufania i wprowadza limity na korzystanie ze służbowego pojazdu**. Zasady jazdy „po godzinach” są przeważnie precyzyjnie określone w dokumencie zwanym polityką flotową firmy.

REKLAMA

Zobacz też: Czy można zaliczać w całości do kosztów wydatki na samochód służbowy, który pracownik parkuje w miejscu zamieszkania?

– Każdy pracodawca indywidualnie ustala zasady prywatnego korzystania przez pracowników z aut firmowych. Z punktu widzenia pracownika ważne jest, żeby już w momencie odbierania kluczyków wiedział, co może, a czego nie może robić z samochodem. Ta wiedza na pewno przyda mu się przed wyjazdem na wakacje, bo polityka flotowa firmy zawiera szczegółowe informacje dotyczące m.in. możliwości podróżowania za granicę, zasad pokrywania kosztów eksploatacji czy ubezpieczenia auta – mówi Dorota Sutor – Dyrektor Marketingu Grupy Masterlease.

Na czym najczęściej zależy pracodawcom i na co pozwalają swojej zmotoryzowanej kadrze?

Zobacz też: Czy pracodawca ma prawo monitorować samochód służbowy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjazd samochodem służbowym na wakacje za granicę

REKLAMA

Zazwyczaj pracodawcy pozwalają na wyjazdy zagraniczne. O ile w Polsce do prywatnych podróży służbowym autem nie potrzeba odrębnego zezwolenia właściciela pojazdu, to za granicą taki dokument może okazać się niezbędny podczas rutynowej kontroli policji. Szczególnie wtedy, gdy firmowe auto jest przedmiotem leasingu, bo to leasingodawca, a nie kierujący, wpisany jest w dowodzie rejestracyjnym.

– Jeśli pracownik planuje wyjazd za granicę, powinien zgłosić ten fakt przełożonemu i podać pełną informację, przez jakie kraje będzie podróżował. Wtedy pracodawca zwraca się do leasingodawcy z prośbą o wydanie stosownego upoważnienia. A jeśli pracownik wybiera się do krajów, w których niezbędna jest zielona karta, powinien również poprosić o jej wydanie – wyjaśnia Dorota Sutor z Grupy Masterlease.

Zobacz też: Konsekwencje niezłożenia informacji podatkowej na temat auta służbowego

Ograniczenia w kosztach paliwa

Pracodawcy, chcąc ograniczyć wydatki na tankowanie auta w celach podróży prywatnych, wprowadzają też w tym zakresie pewne ograniczenia. Mogą prowadzić szczegółową ewidencję wyjazdów i określać limit paliwowy z podziałem na podróże służbowe i prywatne. Dlatego warto obliczyć, ile będzie kosztowało paliwo na podróż, którą planujemy i sprawdzić, czy mieścimy się w dopuszczalnej granicy. Jeśli nie, to resztę dopłacimy z własnej kieszeni.

Zobacz też: Aktualizacja informacji podatkowej o samochodzie służbowym: jak to zrobić?

Kto może prowadzić samochód służbowy podczas wyjazdu na wakacje?

W użytkowaniu każdego auta służbowego pojawiają się ograniczenia dotyczące prowadzącego samochód. Jeśli nawet zatrudniony może korzystać z pojazdu w celach prywatnych, nie znaczy to, że może on odstąpić je każdemu w dowolnym momencie. Przedsiębiorcy, podpisując z pracownikiem umowę, bardzo często zastrzegają, że tylko on może być kierowcą. Wówczas niezależnie, czy jest to członek rodziny czy kolega, któremu pożyczyło się auto na weekend, przy nieprzestrzeganiu tego zakazu można narazić się na odebranie prawa do użytkowania służbowego auta, a nawet otrzymać wypowiedzenie. Zdarza się jednak, że firmy już w umowie zezwalają pracownikowi na udostępnienie auta np. żonie, jednak w razie kolizji oboje odpowiadają za szkody na rzecz firmy.

Zobacz też: Czy należy doliczać ryczałt, gdy pracownik używa samochodu służbowego do celów prywatnych odpłatnie?

Wyjazd samochodem służbowym na wakacje – w razie wypadku

Koszty ubezpieczenia służbowego samochodu najczęściej pokrywa pracodawca, wykupując polisy OC i AC, które pokrywają wszystkie szkody, nawet te powstałe z winy pracownika.

– Z naszego doświadczenia wynika, że przedsiębiorcy, wybierając samochody dla swojej kadry, interesują się ofertami leasingowymi, które zawierają pełną obsługę floty, włącznie z ubezpieczeniem, serwisem i euro assistance, a nawet możliwość skorzystania z samochodów zastępczych w razie awarii. Dzięki temu zdejmują z głów swoich i pracowników obowiązki związane użytkowaniem i ubezpieczeniem floty – wyjaśnia Dorota Sutor z Grupy Masterlease.

Firma może jednak obciążyć pracownika kosztami, których nie pokrywa ubezpieczyciel, np. z powodu niedostarczenia dokumentów wymaganych do likwidacji szkód, ucieczki z miejsca wypadku czy też prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających. Pracownik może zostać obciążony opłatami za naprawę samochodu również w sytuacji, gdy uległ on uszkodzeniu ewidentnie z winy kierowcy. Wyjeżdżając na wakacje należy też pamiętać, że w umowach autocasco zazwyczaj nie mieści się ochrona pozostawionego w samochodzie dobytku – np. elektroniki czy portfela. Warto też pamiętać, że firma leasingowa po stłuczce spowodowanej przez klienta, może naliczyć mu karę umowną ustaloną przy podpisywaniu umowy. Jest to związane z uruchomieniem procesu likwidacji szkody związanej z ubezpieczeniem AC.

Zobacz też: Czy pracownicy osiągają przychód z tytułu dojazdów służbowym samochodem z pracy do domu i z domu do pracy?

Użytkowanie służbowego samochodu w celach prywatnych to dziś dość powszechna praktyka. Taki dodatkowy bonus jest bardzo atrakcyjny, bo pozwala cieszyć się często dobrej klasy autem, a przy tym zaoszczędzić. Jadąc na urlop należy jednak pamiętać nie tylko o ekonomii, ale przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek i trzymać się ustalonych z pracodawcą zasad, żeby w pełni cieszyć się wymarzonym urlopem.

Źródło: Materiały Grupy Masterlease
 

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

KGP: 110 856 interwencji, 350 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 856 interwencji. Byli wzywani do 350 wypadków drogowych.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy 4 razy droższe niż dla seniora. Jest na to pewien sprawdzony sposób

Młodzi kierowcy muszą więcej płacić za OC. W I kwartale 2025 roku średnia cena OC dla 19-latka wyniosła aż 2 619 zł, podczas gdy 61-latek zapłacił za to samo ubezpieczenie zaledwie 578 zł. To prawie czterokrotna różnica! Jak pokazuje najnowsze badanie Rankomat.pl, ponad połowa Polaków (55%) uważa, że młodzi kierowcy płacą za dużo. Tylko 23% badanych uznaje taką politykę firm ubezpieczeniowych za uzasadnioną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na tańsze OC dla młodych kierowców jest rejestracja pojazdu wraz z osobą posiadającą wypracowane zniżki, np. z rodzicem.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu? [Porady eksperta]

Zakup samochodu to poważna decyzja finansowa, wymagająca dokładnej analizy dostępnych opcji. Polacy chętnie wybierają auta z drugiej ręki – w bazie CARFAX, liczącej 23 mln używanych samochodów w Polsce, pojazdy pozostające własnością pierwszego właściciela stanowią 16 proc. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Kładki dla zwierząt – zielona moda czy tykająca bomba nad głowami kierowców?

Kładki dla zwierząt to ważny krok w kierunku ekologii i już obowiązkowy element infrastruktury. Ale, gdy nikt się nimi odpowiednio nie zajmie, mogą stanowić zagrożenie dla kierowców. Dlaczego? Jak to zmienić?

Ceny benzyny 95 spadną poniżej 6 zł za litr [Prognozy]

Gwałtowna obniżka cen ropy najprawdopodobniej przełoży się w przyszłym tygodniu na spadek cen benzyny 95 poniżej 6 zł za litr i diesla z ceną w okolicach 6 zł.

W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

REKLAMA

Amerykańskie cła odbiją się na polskim przemyśle motoryzacyjnym

Jak to możliwe skoro w Polsce nie produkuje się samochodów, które trafiają na amerykański rynek? Ale wartość wytwarzanych w Polsce komponentów montowanych w tych pojazdach szacowana jest nawet na 350 mln euro rocznie. O tym, co nas czeka w branży w rozmowie z PAP mówi prezes PZPM, Jakub Faryś.

Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

REKLAMA