Jak odliczać VAT od rat leasingowych i eksploatacji samochodu osobowego używanego w sposób „mieszany"
REKLAMA
REKLAMA
Jak odliczać VAT od rat leasingowych i eksploatacji samochodu osobowego używanego w sposób „mieszany"?
W przypadku samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu i wykorzystywanych zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie (użytek „mieszany"), podatnik ma prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego:
REKLAMA
- od rat leasingowych (art. 86a ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT),
- od usług napraw lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów (art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT).
Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi: ^^^^ Zgodnie z nowymi regulacjami podatnikowi przysługiwać będzie ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przeznaczonymi do użytku „mieszanego". Ograniczenie to będzie miało zastosowanie niezależnie od tego, czy wydatki będą dotyczyć pojazdu samochodowego stanowiącego własność podatnika (co do zasady w sensie cywilistycznym) czy też użytkowanego na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu (operacyjnego) lub innej umowy o podobnym charakterze.
Zobacz też: Jak odliczać VAT od samochodów wyleasingowanych przed 1 kwietnia 2014 r
Do 30 czerwca 2015 r. podatnik nie może natomiast odliczać VAT naliczonego od wydatków na paliwo do samochodów osobowych wykorzystywanych zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie. Zakaz odliczania VAT od paliwa wynika z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. nowelizującej ustawę o VAT. Przepis ten stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika do dnia 30 czerwca 2015 r. paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych.
Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w cytowanej wyżej broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r.:
(...) jeżeli nabywane paliwo przeznaczone jest do napędu pojazdów samochodowych wykorzy- MF stywanych do celów „mieszanych" (czyli do działalności gospodarczej i do celów prywatnych) wówczas wysokość odliczenia podatku będzie uzależniona od rodzaju pojazdu samochodowego, tj.:
1) do dnia 30 czerwca 2015 r. stosuje się całkowity zakaz odliczenia podatku od nabywanych paliw wykorzystywanych do napędu: - samochodów osobowych (...)
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 86a ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
- art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
REKLAMA
REKLAMA