REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Monitoring uchroni auto firmowe przed złodziejem?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Flota Auto Biznes
FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.
Halszka Gwiżdż
Tomasz Czarnecki
Monitoring auta firmowego sposobem na złodzieja?
Monitoring auta firmowego sposobem na złodzieja?

REKLAMA

REKLAMA

Monitoring GPS jest przez niektórych fleet managerów lubiany ze względu na większą szansę na odzyskanie auta po kradzieży.

Według danych polskiej policji, w 2010 roku ukradziono ponad 16 000 aut. Dużo? To „tylko” przeciętnie około 44 pojazdy dziennie. Ale i tak mniej niż w 2009 roku, o 4,8%. A teraz nieco bardziej optymistycznie: w 22,4% przypadkach ustalono podejrzanych. Danych o liczbie skazanych i odzyskanych samochodów - brak. Najczęściej ofiarą złodziei padał Volkswagen Passat oraz między innymi Volkswagen Golf, Polo, SEAT Leon i Ibiza, Audi A4, A6, 80, Škoda Octavia, Toyota Corolla, Honda Civic, a nawet Fiat 126p. Żeby zakończyć te statystyczne dywagacje - pojazdy znikały z ulicy, drogi (7495 aut), parkingów (6785), parkingów przy centrach handlowych i w ich okolicach (224), garaży (181), sprzed domów jedno lub wielorodzinnych (122), stacji paliw (50), itd.

REKLAMA

Blokada nie pomoże

REKLAMA

Zdaniem dystrybutorów systemów GPS, monitoring jest skutecznym sposobem zabezpieczenia pojazdów. - Umożliwia ochronę przed kradzieżą samochodu oraz czynnikami generującymi ogromne koszty dla firm jakimi są np. kradzież paliwa czy ładunku. Nowoczesne systemy mogą na bieżąco śledzić ruchy auta: jak szybko jedzie, gdzie się znajduje, stan paliwa, czy włączona jest stacyjka lub czy drzwi są otwarte. Informują także przez SMS, o przekroczeniu granic określonego rejonu, przekroczeniu prędkości, czy innych określonych przez właściciela zdarzeniach. System monitoringu można dostosować do indywidualnych potrzeb klienta, jak choćby podłączenie dodatkowych czujników i układów sterowania - mówi Ryszard Grzankowski z firmy IRGATrans.

Robert Rozesłaniec, prezes AutoGuardu, twierdzi, że immobiliser czy auto alarm nie są już przeszkodą dla złodzieja - Metody typowo mechaniczne w postaci różnego rodzaju blokad to również iluzja. Moim zdaniem najwyższą skutecznością w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa - co uzyskało aprobatę towarzystw ubezpieczeniowych - posiadają urządzenia do monitoringu satelitarnego pojazdów - mówi Rozesłaniec.

Zobacz też: Czy możemy ubezpieczyć mienie pozostawione w aucie flotowym?

Firma Remes swego czasie zainstalowała w swoich pojazdach GPS-y, w związku z powtarzającymi się kradzieżami Mercedesów. Efekt? Kradzieże ustały. W ramach ochrony przeciwkradzieżowej opartej na technologii GPS, w samochodzie jest montowane specjalne urządzenie, powiązane z liniami układu blokującego pojazd. - Urządzenie może być podłączone do fabrycznego lub niefabrycznego alarmu zainstalowanego w aucie. Każdorazowe naruszenie jednej z linii skutkuje automatycznym przesłaniem sygnału alarmowego do naszego Centrum Monitorowania. Komunikat zawiera szczegółowe informacje, na temat rodzaju alarmu, dokładnej pozycji pojazdu, kierunku oraz prędkości jazdy. W przypadku potwierdzenia kradzieży przez właściciela, natychmiast dochodzi do wcielenia procedur alarmowych. Zaginiony samochód jest lokalizowany, a informacje są przekazywane na bieżąco policji lub jednostce interwencyjnej Spośród skradzionych samochodów udaje się odnaleźć ponad 90% pojazdów - zachwala prezes AutoGuardu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zimne rozliczanie

REKLAMA

Nieco inaczej sytuacje widzi Wojciech Jakubowski, członek Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych. - Systemy GPS traktowane są często jako narzędzia, które będą zapobiegały kradzieżom pojazdów. Oczywiście, w zależności od konfiguracji danego urządzenia, pomagają w ochronie mienia, jednak nie należy mylić ich z systemami antykradzieżowymi. Mają one wspomagać zarządzanie flotą oraz zapobiegać patologiom związanym z eksploatacją pojazdu. Ich zastosowanie jest "zimnym" i bezstronnym sposobem rozliczeń pracowników za ewentualne nadużycia i jazdy prywatne.

W praktyce coraz częściej skorelowanie GPS-u z systemami do monitorowania flot wykorzystywane jest do zlokalizowania skradzionych pojazdów. - Osobiście jednak nie przeceniałbym tej roli z dwóch powodów. Systemy firmowe GPS mają pewne ograniczenia, takie jak choćby możliwości monitoringu przez flotowca w czasie godzin pracy, a nie całą dobę. Kradnący auto doskonale zdaje sobie sprawę z funkcjonowania takich urządzeń i jeżeli reakcja  nie nastąpi błyskawicznie, urządzenie GPS jest niezwłocznie przez niego demontowane lub uszkadzane, aby uniemożliwić lokalizację - dodaje Jakubowski.

Przedstawicielom pomoże

Auto Świat niedawno przeprowadzał analizę systemu antykradzieżowych. Zdaniem dziennikarzy, wprawny złodziej przeszkodzi w działaniu GPS-a lub go uszkodzi w czasie do 30 sekund. - Wyposażając samochody flotowe w system monitoringu GPS  najczęściej decydujemy się na opcję ochrony mienia: pojazdu lub maszyny - mówi Tomasz Możdżyński, Perfekt Flota, członek SKFS.

Zobacz też: Zasady stosowania systemów do monitoringu pojazdów osobowych

I zaraz dodaje: - Nie należy jednak traktować tego narzędzia jako rozwiązania, które zapobiega kradzieżom. Służy ono przecież do odnalezienia samochodu. Połączenie GPS-u z systemami monitoringu dostępnymi na rynku i uruchomienie funkcji poszukiwania umożliwia zlokalizowanie miejsca, gdzie jest auto, a w wielu przypadkach nawet zdalnie unieruchomi pojazd. Pełne zastosowanie GPS ma dla przedstawicieli firm, dla któtych ważne jest miejsce spotkania, termin złożenia zamówienia, czas realizacji dostawy, a nawet droga jaką będzie jechał dostawca towaru. Niezbędną rolę odgrywa jednak dokładne wcześniejsze zaplanowanie naszych potrzeb.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

REKLAMA

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

REKLAMA

Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

REKLAMA