Wysokoprężny silnik zaburtowy od Opla
REKLAMA
REKLAMA
Wysokoprężny silnik zaburtowy od Opla
REKLAMA
Silnik Diesla opracowany przez firmę Opel i zaadaptowany przez Cimco Marine AB nazywa się OXE, co po szwedzku oznacza „wół”. Silna niczym wół jednostka jest w stanie wprawić w ruch łodzie wymagające napędu o dużej mocy. Podstawą silnika zaburtowego jest 2-litrowy silnik Diesla produkowany w fabryce Opla w Kaiserslautern w Niemczech, montowany standardowo w modelach Cascada, Insignia i Zafira. Morska wersja czterocylindrowego silnika rozwija moc 147 kW/200 KM przy 4100 obr./min i maksymalny moment obrotowy 400 Nm przy 2500 obr./min.
REKLAMA
„Poprzez sprzedaż podzespołów docieramy do małych, aczkolwiek ważnych segmentów rynku, gdzie nasze produkty cieszą się dużą popularnością. Silnik OXE jest tego doskonałym przykładem. Zaopatrując Cimco Marine AB w tę jednostkę, możemy lepiej wykorzystać możliwości produkcyjne zakładu w Kaiserslautern” — powiedział Alex Thielemans, dyrektor ds. sprzedaży podzespołów w firmie Opel.
Wysokoprężny silnik OXE
REKLAMA
Produkowany w Niemczech silnik wysokoprężny OXE jest wyjątkowo trwały i łatwy w utrzymaniu. W morskich warunkach eksploatacji należy go serwisować co 200 godzin, a gruntownego przeglądu dokonuje się po każdych 2 000 godzin pracy. Silniki zaburtowe pracują pod ogromnym obciążeniem — przez większość czasu na pełnych obrotach. Turbodoładowany silnik OXE zużywa 43 litry oleju napędowego na godzinę, czyli aż o 42% mniej niż porównywalny nowoczesny dwusuwowy silnik zaburtowy (73 litry). Zastosowanie silnika Diesla znacznie zwiększa zatem zasięg szybkich łodzi wykorzystywanych w połowach dalekomorskich, akcjach ratowniczych czy też hodowli ryb w wodach przybrzeżnych. Jeden z pierwszych sprzedanych silników OXE jest obecnie używany na szkockiej farmie łososi. Cichy diesel istotnie przyczynia się także do ograniczenia emisji hałasu. Kolejną zaletą silnika wysokoprężnego jest niska palność zasilającego go paliwa. Niektóre porty nie wpuszczają łodzi z benzynowymi silnikami zaburtowymi ze względu na ryzyko pożaru. Silnika OXE zakaz ten nie dotyczy.
„O wyborze silnika Opla zdecydowały wysoka precyzja wykonania i niezawodność potwierdzona milionami przejechanych kilometrów. Przejście z benzyny na olej napędowy było podyktowane nie tylko koniecznością zminimalizowania ryzyka pożaru, ale również czynnikami istotnymi w intensywnej eksploatacji komercyjnej, takimi jak większa niezawodność i dłuższe okresy międzyprzeglądowe oraz większy zasięg na pełnych obrotach w ciągu godziny, a także coraz powszechniejszą dostępnością oleju napędowego w różnych regionach” — wyjaśnił Magnus Folin, dyrektor generalny firmy Cimco Marine.
Adaptacja silnika z samochodu osobowego do wykorzystania w łodziach
W celu doboru odpowiedniej jednostki napędowej firma Cimco Marine AB przetestowała kilka silników wysokoprężnych montowanych w samochodach osobowych. O przewadze czterocylindrowego silnika Opla zdecydowała jego solidność. Intensywne testy silników prowadzono przez trzy lata, do końca 2015 roku. „Kilkuletnie próby, którym poddawaliśmy silnik, pokazały, że jest to wyjątkowo solidna i trwała konstrukcja” — zaznaczył Christer Flodman, dyrektor techniczny w firmie Cimco. W rezultacie postanowiono zaufać niemieckiemu silnikowi i słynącej z niezawodności marce Opel.
Massimo Giraud, asystent głównego inżyniera w centrum rozwoju silników wysokoprężnych firmy Opel w Turynie, wyjaśnia: „Dostosowanie naszego silnika do całkiem odmiennego środowiska stanowiło nie lada wyzwanie. Musieliśmy zmienić jego charakterystykę i całkowicie go przekalibrować. W wersji morskiej zrezygnowaliśmy z wysokiego momentu obrotowego przy niskich obrotach, z którego słynie nasz silnik, i skupiliśmy się na uzyskaniu wysokiej mocy niezbędnej do utrzymania stałej prędkości. Misja zakończyła się sukcesem!”.
Więcej informacji na temat marki Opel znajdziesz tutaj
Firma Cimco przystosowała rzędowy czterocylindrowy silnik do eksploatacji na wzburzonych wodach. Układ smarowania z suchą miską olejową gwarantuje dopływ oleju bez względu na warunki eksploatacji. Opatentowany moduł z pasem napędowym przenosi moc z silnika przez zespół napędowy do śruby napędowej, która jest w stanie przyjąć wysoki moment obrotowy turbodiesla. W przeciwieństwie do wolnoobrotowych dwusuwowych silników zaburtowych, ten wyrafinowany układ przeniesienia napędu pozwala sternikowi uzyskać pełną kontrolę nad łodzią przy niskich prędkościach. Ma to zasadnicze znaczenie w przypadku akcji poszukiwawczych i ratunkowych. Ostatnią, lecz równie ważną zaletą silnika OXE jest zamknięty układ chłodzenia, który doskonale sprawdza się nawet w mroźnych warunkach oraz na wodach obfitujących w roślinność.
Źródło: Materiały prasowe Opla
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.