REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Suzuki świętuje 50 lecie silników zaburtowych!

Suzuki świętuje 50 lecie silników zaburtowych!
Suzuki świętuje 50 lecie silników zaburtowych!
Suzuki

REKLAMA

REKLAMA

Niewielu fanów motoryzacji zdaje sobie sprawę z faktu, że Suzuki od 50 lat śmiało poczyna sobie na rynku silników do łodzi niejednokrotnie wzbogacając ofertę o nowatorskie rozwiązania techniczne.

Pierwszy silnik zaburtowy Suzuki – D55 został wprowadzony do sprzedaży pięćdziesiąt lat temu w 1965 r.

REKLAMA

Piętnaście lat później, w roku 1980 japoński producent wprowadził jako pierwszy wtrysk oleju do silników dwusuwowych.

Rok 1985 to z kolei debiut mocarnych jednostek V6 DT150 oraz DT200. Przy czym silnik DT200 uzyskał dwa lata później nagrodę „Most Innovative Products” National Marine Manufacture’s association (NMMA) - Międzynarodowego stowarzyszenia producentów marine.

Zobacz też: Suzuki Moto Szkoła 125

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przełomowym momentem w latach 90. był rok 1994, w którym Suzuki wprowadziło na rynek pierwszy silnik czterosuwowy DF 9.9 oraz mocniejszy jego wariant DF15.

REKLAMA

Kolejną nagrodę za wprowadzoną na rynek innowację, japońska firma otrzymała w 1997 r. Rozszerzenie oferty o jednostki DF60 i DF70 było jednocześnie debiutem pierwszych czterosuwowych silników z sekwencyjnym, elektronicznym, wielopunktowym systemem wtrysku paliwa. Podczas International Marine Trades Exposition and Convention modele DF60 i DF70 zdobyły nagrodę "Innovation Award”.

Rok później Suzuki wprowadziło do sprzedaży silniki DF40 i DF50 - pierwsze czterosuwowe motory z podwójnym wałkiem rozrządu (DOHC) i czterema zaworami dla każdego cylindra. DF40 i DF50 zdobyły nagrodę "Innovation Award" podczas International Marine Trades Exposition and Convention (IMTEC). Suzuki tym samym zostało pierwszym producentem, który otrzymał tę nagrodę w kolejnych dwóch latach.

Zobacz też: Prom vs. Eurotunel? Czym lepiej podróżować przez Kanał La Manche?

Rok 2000, to czas wprowadzenie przez Suzuki kolejnej przełomowej konstrukcji. Na rynek „wpłynęły” silniki DF90 i DF115. W modelach tych wykorzystano po raz pierwszy przesunięty wał napędowy, co uczyniło je najbardziej kompaktowymi silnikami zaburtowymi w swej klasie.

Sześć lat później, producent wprowadził do oferty jednostkę DF300, która jest pierwszym produkowanym seryjnie 300-konnym silnikiem czterosuwowym V6 i pierwszym, który wykorzystuje sterowanie Drive by Wire.

Rok 2011 r., to premiera nowej generacji rodziny silników DF300AP. DF300AP jest pierwszym silnikiem zaburtowym wykorzystującym układ Selective Rotation. Umożliwia on zmianę kierunku obrotów śruby napędowej. Jednostka została wyróżniona nagrodą "2012 NMMA Award for Innovation" podczas Miami International Boat Show.

Zobacz też: Jak przewozić ciężkie łodzie na przyczepach?

W 2012 r. zadebiutowała nowa generacja silników DF15A/20A „Lean Burn”. W swej klasie jest to pierwsza w świecie generacja modeli z bezakumulatorowym systemem wtrysku paliwa.

REKLAMA

Z okazji jubileuszu Suzuki postanowiło przypomnieć swoją gamę silników zaburtowych oraz zaprezentować dwie najświeższe konstrukcje. Pierwszą jest DF2,5L - to wersja najlżejszego i najmniejszego, czterosuwowego silnika zaburtowego z długą kolumną, która pozwala na różne zastosowania silnika. Moc jednocylindrowego silnika OHV wynosząca 1,8 kW (2,5 KM) jest całkowicie wystarczająca do napędu małych łodzi i pontonów.

Z kolej druga prezentowana jednostka to DF200. Zapewnia fenomenalne osiągi i pełną paletę zaawansowanych funkcji użytkowych. Ponadto, jako pierwszy na świecie, silnik DF200AP wyposażony jest w bezkluczykowy system rozruchu.

Źródło: Materiały Prasowe Suzuki

Suzuki świętuje 50 lecie silników zaburtowych!
Suzuki
Suzuki świętuje 50 lecie silników zaburtowych!
Suzuki
Suzuki świętuje 50 lecie silników zaburtowych!
Suzuki
Suzuki świętuje 50 lecie silników zaburtowych!
Suzuki
Suzuki świętuje 50 lecie silników zaburtowych!
Suzuki
Suzuki świętuje 50 lecie silników zaburtowych!
Suzuki
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokie stężenie substancji rakotwórczych w pyle drogowym w centrum Warszawy. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

REKLAMA

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA