REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Auta luksusowe: Polacy kupują je coraz chętniej!

Auta luksusowe: Polacy kupują je coraz chętniej!
Auta luksusowe: Polacy kupują je coraz chętniej!
Kuba Brzeziński

REKLAMA

REKLAMA

Auta luksusowe zdają się być... korona-odporne w Polsce. Bo pomimo pandemii rynek samochodów premium ma się świetnie. Na ile świetnie? Oto raport.

Rynek dóbr luksusowych ze spadkami

Raport KPMG nie pozostawia złudzeń. W wyniku pandemii rynek dóbr luksusowych w Polsce skurczył się. W roku 2020 był o 4,9 proc. mniejszy - jego wartość wyniosła 24 mld zł. Który z segmentów odczuł najmocniej skutki koronawirusa? W oczywisty sposób były to hotele i SPA. Te w roku 2020 zarobiły kwotę o... połowę (!) niższą niż rok wcześniej - wartość tego rynku została wyceniona na zaledwie 748 mln zł. O jedną trzecią zmniejszyła się sprzedaż drogich zegarków, o blisko 20 proc. luksusowych ubrań, a blisko 17 proc. luksusowych kosmetyków i perfum.

REKLAMA

Auta luksusowe są korona-odporne!

REKLAMA

Czy jest jakiś segment rynku luksusowego, który z pandemii wyszedł obronną ręką? Okazuje się, że tak. I segmentem tym są samochody. Wartość rynku aut luksusowych zmniejszyła się o zaledwie 1,6 proc. A to oznacza, że klienci nie tyle wycofali się ze sklepów, co raczej delikatnie spowolnili tendencje zakupowe - chwilowo obserwując sytuację.

Obecnie mamy do czynienia z lekkim spowolnieniem rynku dóbr luksusowych, wywołanym ogólnoświatowym kryzysem. Na wynik całego sektora największy wpływ ma segment luksusowych hoteli i SPA, które już od długiego czasu pozostają zamknięte. W najlepszej sytuacji są marki samochodów premium, na które popyt wciąż jest bardzo wysoki - mówi Cezary Chybowski, prezes spółki Reliance Polska, właściciel portalu inwestycyjnego Obligain.

Auta luksusowe: są firmy, które na pandemii... zyskały!

REKLAMA

Jak konkretnie wyglądają wyniki sprzedaży aut luksusowych? W roku 2020 w Polsce sprzedanych zostało 76,6 tys. pojazdów segmentu premium. 207 aut miało status luksusowy - mowa o pojazdach z logo takich firm jak Bentley, Lamborghini, Maserati, Ferrari, Rolls-Royce, McLaren czy Lotus. IBMR Samar wskazuje, że rynek pojazdów premium zmniejszył się o 4,63 proc. - jego specjaliści wskazują jednak w tym samym czasie, że były też marki, które mogły pochwalić się wyższym zbytem niż przed pandemią. I najlepszym przykładem jest Audi - jego sprzedaż wzrosła aż o 13,25 proc! Zaraz za nim wyróżnia się Lexus - ze wzrostem o wartości 12,57 proc.

Wciąż największą popularnością cieszą się auta marki Mercedes i BMW, które wielu kojarzą się z niezawodnością, wyjątkowym designem oraz prestiżem, a przy tym ich najtańsze modele są już w zasięgu ręki wielu Polaków. Sądzę, że w perspektywie najbliższych lat rynek tego typu samochodów będzie w naszym kraju coraz silniejszy. - zwraca uwagę Cezary Chybowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Auta luksusowe: inwestuj w luksus zabytkowy

Pandemia w odniesieniu do rynku aut luksusowych pokazała jednak jeszcze jedną tendencję. Polacy coraz chętniej inwestują w samochody - jednak nie te nowe, a zabytkowe. I ten pomysł nie wydaje się zły - szczególnie w świetle danych opracowanych przez Knight Frank Luxury Investment Index. Instytucja udowania, że w latach 2008 - 2018 środki zainwestowane w pojazdy zabytkowe były pomnażane szczególnie efektywnie. Dochód wynikający z niego w perspektywie dekady sięgnął 334 proc. i był najwyższy spośród innych alternatywnych źródeł aktywów.

W porównaniu do innych rynków europejskich w Polsce inwestowanie w zabytkowe modele samochodów rozpoczęło się ze znacznym opóźnieniem, dlatego wciąż jest to w naszym kraju rynek młody, ale dynamicznie rozwijający się. Najlepiej sprzedającymi się markami są zabytkowe modele mercedesa i jaguary - mówi Cezary Chybowski, właściciel portalu inwestycyjnego Obligain.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA