REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing samochodów: branża odbuduje się w roku 2021?

Leasing samochodów: branża odbuduje się w roku 2021?
Leasing samochodów: branża odbuduje się w roku 2021?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Leasing samochodów: jaki będzie rok 2021 dla branży? Czy ma szanse na odbudowę? O tym opowie ekspert - główny ekonomista firmy EFL.

Rynek leasingowy: w roku 2021 urośnie nawet o 15 proc.!

Rok 2021 może oznaczać czas dynamicznych wzrostów dla branży leasingowej. Tak przynajmniej prognozuje Marcin Nieplowicz - główny ekonomista firmy EFL. Ekspert szacuje, że wzrost zainteresowania tego typu finansowaniem może sięgnąć nawet 15 proc. A filary tego sukcesu będą tak naprawdę aż trzy. Bo przedsiębiorcy będą leasingować nie tylko samochody osobowe, ale również pojazdy ciężkie oraz maszyny. Wizja taka jest szczególnie ważna. Po pierwsze daje branży szansę na dalszy rozwój. Po drugie pokazuje jej siłę. Bo choć rok 2020 upłynął pod znakiem ograniczeń pandemicznych, firmy leasingowe nie mogły mówić o finansowej katastrofie, a raczej łagodnym wyhamowaniu.

REKLAMA

Leasing samochodów: rok był trudny, a wyniki wcale nie takie złe!

REKLAMA

Zamknięcie gospodarki w II kwartale 2020 spowodowało spadek rynku leasingu aż o 34 proc. rok do roku. To była przede wszystkim pochodna pierwszej od 28 lat recesji gospodarczej w Polsce oraz bardzo negatywnego przełożenia pandemii Covid-19 i restrykcji administracyjnych na decyzje inwestycyjne polskich przedsiębiorców. - powiedział Marcin Nieplowicz.

II kwartał roku 2020 oznaczał spadek rynku leasingu o 34 proc. Czemu zatem rok zakończył się z wynikiem na poziomie tylko -10 proc.? Powodów jest kilka. Pierwszym pozytywnym sygnałem okazała się pomoc rządowa. Tarcza Finansowa 1.0 oznaczała wpompowanie w mikro, małe i średnie firmy w sumie 61 miliardów złotych. Dzięki temu już w III kwartale roku 2020 przedsiębiorcy wrócili do inwestowania. Tak, później pojawiła się druga fala epidemii, jednak wtedy nie można było już mówić o dramatycznym spadku, a raczej wyhamowaniu zainteresowania leasingiem.

Trudny rok 2020. Lżejszy jednak od wielkiego kryzysu...

Świadczy to o relatywnie dużej odporności polskiego rynku leasingu na trudne otoczenie ekonomiczne i jest bardzo dobrym prognostykiem na ten rok. Pamiętajmy, że ubiegłoroczne wyniki branży są nieporównywalnie lepsze niż te odnotowane w 2009 roku, kiedy Wielki Kryzys Finansowy doprowadził do spadku całego rynku leasingu o ponad 30 procent - podkreśla ekonomista EFL.

Leasing samochodów to dopiero początek. Będą też ciężarówki i maszyny.

O jak dobrych prognozach na rok 2021 można mówić? Marcin Nieplowicz uważa, że wzrost finansowania pojazdów lekkich przez firmy leasingowe może sięgnąć nawet 17 proc. Na tym jednak nie koniec. Bo dobry wynik osiągnięty w tym segmencie, zostanie poparty przez rosnące zainteresowanie leasingiem samochodów ciężarowych - tutaj wzrost również powinien oscylować w granicy 17 proc. Trzecim filarem sukcesu rynku leasingowego stanie się finansowanie zakupu maszyn. W tym przypadku ekonomista EFL przewiduje 12-proc. wzrost.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA