REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowa kolejnej kładki dla pieszych na Zakopiance. Ruszają prace w Mogilanach

Budowa kolejnej kładki dla pieszych na Zakopiance, kładka dla pieszych w Mogilanach
Budowa kolejnej kładki dla pieszych na Zakopiance. Ruszają prace w Mogilanach
GDDKiA

REKLAMA

REKLAMA

GDDKiA chce skasować na Zakopiance przejścia dla pieszych. Te zostaną zamienione na kładki naziemne. Prace nad jedną z nich właśnie wystartowały. Kładka w Mogilanach zapoczątkuje budowę pięciu kolejnych.

Jazda Zakopianką jest prawdziwą udręką. Pomijając duży ruch samochodów, warto wspomnieć też o ciągłych skrzyżowaniach, ograniczeniach prędkości i... przejściach dla pieszych. GDDKiA podjęła całe szczęście o ich "wykasowaniu". Właśnie ruszają prace nad likwidacją pasów w Mogilanach.

REKLAMA

Kładka zamiast pasów. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa ruchu

REKLAMA

Przejścia dla pieszych na Zakopiance oznaczają dla kierowców podwójny problem. Po pierwsze kłopotliwy jest fakt, że kierowca musi uważnie obserwować rejon pasów i ustąpić pierwszeństwa pieszym, którzy się na nim pojawiają. Po drugie droga na tym fragmencie ma dwa pasy ruchu w każdym z kierunków. Niezwykle łatwo jest zatem otrzymać dotkliwy mandat za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. Wystarczy jechać pasem lewym szybciej, niż auto poruszające się pasem prawym. 1500 zł grzywny i 15 punktów karnych gotowe.

W przypadku Zakopianki znaczący jest fakt, że w rejonie przejścia dla pieszych w Mogilanach każdego dnia przejeżdżają nawet 52 tys. samochodów. Aby poprawić bezpieczeństwo jazdy, ale i pieszych, GDDKiA zdecydowała się na budowę w tym punkcie kładki dla pieszych. Ta pojawi się w południowej części Mogilan, w okolicy przystanku autobusowego Włosań. Połączym tym samym ul. Żary i św. Rity oraz zapewni bezpieczną komunikację między dwiema stronami DK7.

Kładka na DK7 w Mogilanach będzie kosztować 6 mln zł

Budowa kładki w Mogilanach stanowi spore wyzwanie architektoniczne. Obiekt zostanie zbudowany na trzech podporach. Dwie pojawią się po obu stronach Zakopianki, a trzecia między jezdniami. Gotowa konstrukcja będzie miała 3,4 m szerokości i 40 m długości. Zostanie zawieszona 6 m nad DK7. Bardzo ważne jest to, że kładka w Mogilanach zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dostęp do niej będzie bowiem realizowany zarówno za pomocą schodów, jak i wind. Kładka w Mogilanach będzie kosztowała GDDKiA 6 mln zł. Według planu prace powinny się zakończyć w listopadzie 2024 r.

Budowa kolejnej kładki dla pieszych na Zakopiance, kładka dla pieszych w Mogilanach

Budowa kolejnej kładki dla pieszych na Zakopiance, kładka dla pieszych w Mogilanach

Budowa kolejnej kładki dla pieszych na Zakopiance. Ruszają prace w Mogilanach

GDDKiA

Gdzie powstaną kolejne kładki dla pieszych na Zakopiance?

Budowa kładki dla pieszych w Mogilanach jest elementem szerszego projektu realizowanego w ramach śladu Zakopianki. Między Krakowem a Myślenicami jest już sześć takich obiektów. Niebawem zacznie się budowa pięciu kolejnych. Trzy z nich staną w bliżej Krakowa w Libertowie. Kładki pojawią się koło skrzyżowania DK7 z ul. Świetlistą, koło przystanku autobusowego Góra Libertowska i przy skrzyżowaniu z ul. Rumianą i ul. Przylesie. Kolejna będzie kładka w Głogoczowie oraz w Myślenicach, w pobliżu przystanku autobusowego Tarnówka i dawnego Cmentarza Żydowskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Budowa kolejnej kładki dla pieszych na Zakopiance, kładka dla pieszych w Mogilanach

Budowa kolejnej kładki dla pieszych na Zakopiance, kładka dla pieszych w Mogilanach

Budowa kolejnej kładki dla pieszych na Zakopiance. Ruszają prace w Mogilanach

GDDKiA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA