REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używany Hyundai Sonata IV (2005 - 2009) – usterki

Kamil Borowski
Hyundai Sonata
Hyundai Sonata
Hyundai

REKLAMA

REKLAMA

W Europie Hyundai Sonata został wyjątkowo chłodno przyjęty, zdecydowanie zabrakło mu prestiżu. Klientów odstraszała też uboga liczba wersji silnikowych i brak nadwozia typu kombi. Sprawdźmy jak auto zniosło upływ lat. Czy Sonata na dzień dzisiejszy stanowi propozycję godną uwagi?

W momencie premiery w Polsce cena podstawowego modelu Sonaty wynosiła 85 900 zł a w wersji Prestige – 129 900 zł. Dziś dobrze wyposażony model z 2009 roku można kupić już za 30 tys złotych.

REKLAMA

Używany Hyundai Sonata IV (2005 - ) – karoseria

Sonata ma 4,8 metra długości i prezentuje się całkiem nieźle. Standardowo montowane były 16-calowe felgi jednak auto najlepiej wygląda w komplecie z 17-calowymi felgami. Samochód może nie porywa tak bardzo pięknem i finezją, ale zdecydowanie nie można o nim powiedzieć, że jest brzydki. Po dłuższych oględzinach można dostrzec w niektórych miejscach pewne nawiązania do Audi lub Hondy.

Zobacz też: Hyundai Coupe – pozornie sportowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Używany Hyundai Sonata IV (2005 - ) – wnętrze

Na duży plus zasługuje spasowanie elementów wnętrza, ergonomia, precyzja montażu, przestronność kabiny i łatwość obsługi. Miejsca dla pasażerów nie zabraknie zarówno z przodu jak i z tyłu. Fotele są duże i wygodne nawet na długą trasę. Dobrze został zaprojektowany również całkiem spory bagażnik o pojemności 523 litrów, w którym zastosowano ulokowane na zewnątrz zawiasy pokrywy, dzięki czemu przestrzeń można wykorzystać w 100%. Do pełni szczęści zabrakło tylko lepszej jakości tworzyw sztucznych do wykończenia wnętrza. Te zastosowane są wyjątkowo twarde i mają bardzo nieciekawą formę wytłoczek.

Używany Hyundai Sonata IV (2005 - ) – wyposażenie

Sonata kusi klientów bardzo bogatym wnętrzem. Już w podstawowej wersji mamy do dyspozycji system ESP, sześć poduszek powietrznych, klimatyzację manualną, światła przeciwmgielne, dobrej jakości system audio, elektrycznie sterowane szyby i lusterka oraz wielofunkcyjną kierownicę. Na runku wtórnym można znaleźć wiele egzemplarzy wyposażonych dodatkowo w automatyczną klimatyzację, skurzaną tapicerkę, podgrzewane fotele oraz nawigację.

Zobacz też: Citroën Xantia (1992-2001) vs Hyundai Accent (1994 – 2005)

Używany Hyundai Sonata IV (2005 - ) – silniki benzynowe

Sonata dysponuje małą liczbą wersji silnikowych. Do wyboru są benzynowe motory o pojemności 2 litrów generujące moc 145 i 164 KM. Mocniejsze 2.4 o mocy 161 KM, a nawet 3.3 w wersji V6 mający 250 KM. Niestety nawet mimo 250 KM pod maską Sonata rozpędza się do „setki” w blisko 8 sekund. Bazowa wersja potrzebuje na to aż 10,5 s. Najlepszym wyborem wydaje się tu być jednostka o pojemności 2,4 litra, która zapewni autu równowagę między spalaniem a osiągami. Co więcej silnik ten nawet dobrze znosi instalację LPG, która znacznie pomoże obniżyć koszty

Używany Hyundai Sonata IV (2005 - ) – silniki Diesla

W przypadku silników wysokoprężnych do dyspozycji jest tylko jednostka 2.0 CRDi o mocy 140 lub 150 KM. Największą zaletą tego silnika jest wyjątkowo cicha i elastyczna praca. Ten turbo diesel najlepiej sprawdzi się podczas spokojnej i oszczędnej jazdy.  Jest też o wiele bardziej oszczędniejszy i trwalszy w porównaniu do silników benzynowych, ale jego ewentualna naprawa będzie nieporównywalnie droższa.

Zobacz też: Używany Hyundai Atos: opis modelu

Używany Hyundai Sonata IV (2005 - ) – zawieszenie

Niezależne zawieszenie z przodu i z tyłu jest miękkie i dobrze sprawdza się podczas spokojnej jazdy zapewniając wysoki komfort podróży. Na bardzo dziurawych droga słyszalne są już znaczne hałasy. Inaczej sytuacja wygląda podczas dynamicznej, agresywnej jazdy. Prowadzenie samochodu nie sprawi już wtedy przyjemności, auto przechyla się, kołysze i daje bardzo małą precyzję prowadzenia. W Sonacie zastosowano też słabe i bardzo podatne na przegrzewanie się hamulce, co studzi zapędy do szybkiej jazdy.

Używany Hyundai Sonata IV (2005 - ) – usterki

Użytkownicy Sonaty, z reguły oceniają auto jako solidne i trwałe. Jednakże, awarie też się zdarzają. Najczęściej spotykanymi przypadłościami są zawodne alternatory, immobilisery, nieszczelności w układach wtryskowych i chłodzenia oraz usterki czujników położenia wału korbowego. Ponadto pojawiają się problemy z cewkami zapłonowymi jak również awarie czujników temperatury zewnętrznej, zapięcia pasów czy ABS-u. Prosta konstrukcja elektroniki oraz brak zaawansowanych rozwiązań procentuje brakiem poważnych problemów z elektryką (poza wspomnianymi wyżej drobiazgami). Zawieszenie dobrze znosi jazdę po polskich drogach, ale przed zakupem warto się przyjrzeć w jakim stanie znajdują się łożyska, łączniki stabilizatorów, tuleje wahaczy oraz drążki kierownicze. Pamiętajmy też, że stuki z podwozia występowały już w fabrycznie nowych egzemplarzach, więc nie każdy hałas z podwozia musi oznaczać problemy. Sonata jest zasadniczo dobrze odporna na korozję, ale tylko w przypadku aut bezwypadkowych. Upływ czasu gorzej znosi lakier, jest w miarę wysoce podatny na odpryski czy zarysowania. To co może najbardziej uderzyć nowego nabywcę po kieszeni to zapchany filtr DPF, zużyte koło dwumasowe, niedziałająca turbosprężarka lub uszkodzona automatyczna skrzynia biegów. Na szczęście usterki te zdarzają się wyjątkowo rzadko i to tylko w mocno wyeksploatowanych autach. Dzięki temu, że limuzyna jest spokrewniona z innymi modelami koncernu Hyundai, nie powinno być problemu z nabyciem podstawowych części eksploatacyjnych.

Zobacz też: Używany Hyundai i30 (2007 - 2012) - długa droga do niezawodności

   Używany Hyundai Sonata IV (2005 - ) – podsumowanie

Hyundai Sonata na runku wtórnym ze względu na stereotypowe, ograniczone zaufanie do marki nie cieszy się zbyt dużym wzięciem. Owocuje to więc dość szybką utratą wartości auta. Dzięki temu za umiarkowaną sumę pieniędzy można nabyć samochód dobrze utrzymany, bezwypadkowy i z udokumentowaną historią serwisowania. Jeśli poszukujemy wygodnego auta w dobrej cenie bez prestiżowego znaczka na masce warto wziąć pod uwagę Sonatę. Pamiętajmy jednak, że w kolejnych latach utrata wartości też będzie znaczna i mogą być problemy z odsprzedażą. Jeżeli finansowo jesteśmy w stanie warto szukać używanego Hyundaia Sonaty z jak najmłodszego rocznika gdyż w 2008 roku samochód został lekko zmodernizowany, dokonano kilku znacznych korekt kabinie i mechanice oraz inaczej zaprojektowano pas przedni.

Hyundai Sonata
Hyundai
Hyundai Sonata
Hyundai
Hyundai Sonata
Hyundai
Hyundai Sonata
Hyundai
Hyundai Sonata
Hyundai
Hyundai Sonata
Hyundai
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA