REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używane: Citroen C6 (2005 - 2012) - opinie i typowe usterki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Używane: Citroen C6 (2005 - 2012)
Używane: Citroen C6 (2005 - 2012)

REKLAMA

REKLAMA

Citroen C6 stanowił w roku 2005 powiew francuskiej awangardy stylistycznej. W segmencie E nie miał sobie równych! Mimo wszystko sprzedaż auta była mizerna. Czy zatem warto kupić używanego Citroena C6?

Gdy Francuzi w roku 2005 zaprezentowali nowy model segmentu E, świat motoryzacyjny na chwilę wstrzymał oddech. Projekt był nieskazitelny, idealny i imponujący! Z finezyjnie poprowadzoną linią okien i niesamowitą szybą z tyłu prezentował się jakby wyszedł spod ręki natchnionej Coco Chanel. Drogowy prom kosmiczny nawiązywał nowatorstwem do klasycznego DS.-a i otrzymał szyby bez ramek. A nadwozie było dopiero zapowiedzią tego, co na kierowcę czekało w kabinie pasażerskiej.

REKLAMA

Tak, konsola jest zdecydowanie przeładowana przyciskami. Takie były jednak Citroeny z początku nowego millenium. Poza tym we wnętrzu króluje prostota i elegancja połączona z wysokiej jakości materiałami wykończeniowymi. Co niezwykle ważne, fotele są piekielnie wygodne, a ilość miejsca wystarczająca. Mało imponująco prezentuje się jednak pojemność bagażnika. Auto zabiera na pokład tylko 421 litrów bagażu.

Używane: Citroen C6 2.7 V6 HDi - diesle to wybór wysokiego ryzyka

Paleta silnikowa w używanym Citroenie C6 składa się z czterech jednostek napędowych. Najpopularniejszy na rynku wtórnym jest diesel 2.7 V6 HDi. Motor ma 204 konie mechaniczne mocy i oferuje moment obrotowy o wartości 440 Nm. Dzięki temu rozpędza limuzynę do pierwszej setki w 8,9 sekundy oraz gwarantuje prędkość maksymalną na poziomie 230 km/h. Silnik został opracowany przez inżynierów PSA, Forda i Jaguara. Niestety nawet tak duży team twórców nie ustrzegł się błędów. Skutek? Diesel ma dwa dość poważne problemy.

Zobacz również: Citroen C6 - zestawienie żarówek

REKLAMA

Citroen C6 2.7 V6 HDi nie jest przesadnie szybki. To jednak jeszcze nie oznacza, że może urzec kierowcę np. oszczędnością. Bo w kwestii zapotrzebowania na paliwo jednostka nie ogranicza się! Podwójnie doładowany motor potrzebuje na pokonanie 100 km w mieście aż… 12 litrów oleju napędowego. Nawet poza miastem wyniku nie da się obniżyć bardziej niż do 6,8 litra. Poza tym diesel nie jest trwały. Boryka się z lejącymi się wtryskiwaczami, uszkodzonymi turbosprężarkami, pękającym wałem korbowym i usterkami sterowania zaworów. To jedna z mniej udanych jednostek w tym modelu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alternatywę może stanowić diesel 2.2 HDi bi-turbo, ewentualnie 3.0 HDi. Mniejszy silnik ma 170 koni mocy, ewidentny niedostatek siły oraz problemy z zacierającymi się turbosprężarkami oraz sterownikiem. Większy ropniak jest zdecydowanie propozycją najbardziej rozsądną. Okazuje się dość trwały - zadbany egzemplarz z rozsądnym przebiegiem będzie borykał się głównie z wyciekami oleju. Poza tym ma naprawdę rozsądne spalanie. W cyklu miejskim używany Citroen C6 3.0 HDi spali 10,2 litra oleju napędowego. To nie tylko mniej od wersji 2.7 V6 HDi, ale także 2.2 HDi.

Używane: Citroen C6 3.0 V6 - dobra alternatywa?

Alternatywę dla diesli stanowić może wersja benzynowa. Do jej napędu wybrany został znany z gamy Citroena i Peugeota silnik 3.0 V6. Motor oferuje 211 koni mechanicznych i 290 Nm momentu obrotowego. Nie, nie czyni z limuzyny demona prędkości. Rozpędza auto do pierwszej setki w 9,4 sekundy. Z drugiej strony pomijając naprawdę drobne problemy z elektryką jest prawie bezawaryjny i wytrzymuje duże przebiegi! Wady? Na tej liście znajduje się właściwie tylko jedna pozycja - spalanie. W mieście Citroen C6 3.0 V6 spala… 16,3 litra paliwa. Nawet w cyklu mieszanym zapotrzebowanie grubo przekracza 10 litrów.

Zobacz również: Z tymi silnikami mogą być problemy: 2,7 HDi PSA/Ford

REKLAMA

Przednie i tylne zawieszenie używanego Citroena C6 składa się z układu wielowahaczowego. To brzmi znajomo? Nic bardziej mylnego, bo Francuzi uzupełnili układ nie klasycznymi amortyzatorami, a hydropneumatyką. Czy to źle? Nie do końca, bo kierowca i pasażerowie mogą poczuć wybitny komfort jazdy. Nadwozie zachowuje się tak, jakby płynęło nad drogą. Co więcej, same elementy, a w tym miechy czy pompa centralna są naprawdę trwałe - wytrzymują nawet 300 tysięcy kilometrów. Mniej trwałe są w zamian wahacze. Pierwsze poddają się części zamontowane na przedniej osi - często już przy przebiegu na poziomie 100 tysięcy kilometrów.

Używany Citroen C6 jest typowym Francuzem. A to oznacza przede wszystkim kapryśny układ elektryczny. Przykład? Auto może męczyć kierowcę kolejnymi komunikatami mówiącymi o… nieistniejących awariach. To jednak nie koniec. Usterkowe bywają też przekładnie automatyczne opracowane przez japońską firmę. W wyniku uszkodzenia elektrozaworu lub sterowania mogą powodować szarpanie w czasie jazdy. Citroen C6 ma dużo części wspólnych z modelami C5 i 407. Te będą tanie w zakupie. Drogie i dostępne przede wszystkim w ASO okażą się te podzespoły, które zostały dedykowane wyłącznie fastbackowi - np. sterowniki urządzeń pokładowych.

Zobacz również: Zawieszenie hydropneumatyczne - budowa, sposób działania, koszty

Używane: Citroen C6 - niezwykle rzadki model!

Citroen C6 bez wątpienia nie miał szczęścia. Prezentował się cudownie i na całkowicie nowy poziom wynosił kwestię wygody. Mimo wszystko nie był chętnie wybierany przez kierowców. 7 lat produkcji poskutkowało wyprodukowaniem zaledwie 24 tysięcy egzemplarzy. A to wynik porażająco tragiczny. Niska produkcja przekłada się na niską podaż na rynku wtórnym. Dziś w Polsce ogłoszeń sprzedaży C-szóstki jest zaledwie nieco ponad… 30! Za używany prom kosmiczny z Francji trzeba zapłacić co najmniej 12 tysięcy złotych. Modele najdroższe są wyceniane na 36 - 39 tysięcy złotych.

Używany Citroen C6 niestety stanowi wybór podwyższonego ryzyka. Jeżeli kierowca postawi na akceptowalną oszczędność, będzie miał problemy z silnikiem. W sytuacji, w której pójdzie w stronę eksploatacyjnego spokoju, musi się liczyć z potężnym spalaniem. Tak, w przypadku tego auta nie ma złotego środka. To jednak jeszcze nie oznacza, że C-szóstkę trzeba omijać szerokim łukiem. To piękny fastback, który może dać całą masę frajdy z jazdy. I ta właśnie frajda jest jego największą zaletą.

Używane: Citroen C6 - dane techniczne producenta:

Silnik Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Spalanie miasto/średnio/trasa w l na 100 km
3.0 V6 211 KM 290 Nm 9,4 s. 230 km/h 16,3/11,2/8,2
2.2 HDi 170 KM 370 Nm 11,2 s. 214 km/h 10,6/7,6/5,9
2.7 V6 HDi 204 KM 440 Nm 8,9 s. 230 km/h 12,0/8,7/6,8
3.0 V6 HDi 241 KM 450 Nm 8,5 s. 235 km/h 10,2/7,4/5,8

Używane: Citroen C6 - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 27 zł
  • filtr powietrza - od 50 zł
  • filtr paliwa - od 50 zł
  • filtr kabinowy - od 28 zł
  • zestaw paska rozrządu - od 175 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 352 zł
  • tarcza hamulcowa przód - od 130 zł
  • tarcza hamulcowa tył - od 94 zł
  • klocki hamulcowe (komplet na oś) - od 88 zł
  • łącznik stabilizatora - od 22 zł
  • końcówka drążka kierowniczego - od 37 zł
  • zawór EGR - od 343 zł
  • akumulator ciśnienia, tzw. miech - od 270 zł
  • wahacz zawieszenia - od 24 zł

Używane: Citroen C6 (2005 - 2012)
Używane: Citroen C6 (2005 - 2012)
Używane: Citroen C6 (2005 - 2012)
Używane: Citroen C6 (2005 - 2012)
Używane: Citroen C6 (2005 - 2012)
Używane: Citroen C6 (2005 - 2012)
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA