REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński

REKLAMA

REKLAMA

Na ulicach miast Audi Q3 Sportback S Line rzuca się w oczy jak gwiazda kina! A na tym nie kończą się zalety auta. SUV świetnie się prowadzi i jest piekielnie szybki. Tylko czy kierowca przełknie jego cenę? To akurat da się sprytnie obejść… Z tekstu dowiecie się jak.

Audi Q3 Sportback S Line jest typowym modnisiem. To samochód, który się kupuje głównie oczami! Nadwozie jest i sportowe, i muskularne. Szerokie „policzki” z przodu oraz ostro zarysowane nadkola nadają karoserii SUV-a agresji. Sylwetka pojazdu jest jednak nie tylko dynamiczna, ale i wysmakowana pod względem detali. Szary, pastelowy lakier w połączeniu z czarnymi dodatkami i 20-calowymi felgami sprawiał, że Q-trójka robi piorunujące wrażenie. Testując ten samochód czułem się cały czas w centrum uwagi. W końcu cały czas przechodnie i inni kierowcy spoglądali w jego kierunku.

REKLAMA

Audi Q3 Sportback to sport i… przestronność!

Kierowca, który siedział w jednym z nowszych Audi, w tej kabinie pasażerskiej poczuje się jak w domu. Niemcy postawili na trapezoidalne kształty deski rozdzielczej, sportową, spłaszczoną u dołu kierownicę, dużą ilość ekranów oraz minimalistyczne panele wyposażone w fizyczne guziki. Czy Q3 Sportback jest ciaśniejsze od zwykłego Q3? Nieznacznie. Bo choć dach auta w sportowym stylu opada ku tyłowi, jego środkowa część jest dość wysoka. W ten sposób nie ogranicza przestrzeni nad głowami z tyłu. Jeżeli chodzi o bagażnik, ten w ustawieniu bazowym mieści 540 litrów bagażu. A to naprawdę sporo.

Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro

Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?

Kuba Brzeziński

Poza tym kabinie sportowego SUV-a Audi należy się pochwała z jeszcze dwóch powodów. Po pierwsze Q3 Sportback jest naprawdę dobrze wykonane. Plastiki na konsoli czy drzwiach w większości są miękkie, a całość została spasowana w taki sposób, że podczas jazdy testowej żaden z elementów nie wydawał z siebie nieprzyjemnych dźwięków. Na uwagę zasługuje też połączenie materiałów - np. skóry i alkantary na fotelach. I choć skóra miejscami jest ekologiczna, kierowca właściwie tego nie czuje.

Zobacz również: Pierwsza jazda: Audi Q3 Sportback - SUV na... sportowo!

Test: Audi Q3 Sportback - ergonomia na wysokim poziomie

REKLAMA

Druga z zalet? Ta dotyczy ergonomii. Panele sterowania i ekrany są pod ręką. Kierowca intuicyjnie je obsługuje. Poza tym Niemcy pomyśleli np. o pełnowymiarowych uchwytach na kubki na tunelu centralnym - w nich zmieści się nie tylko duża kawa kupiona na stacji benzynowej, ale także chociażby smartfon. Zastrzeżenia? Wnętrze Audi Q3 Sportback jest dopracowane. Tym samym czepiać się można tak naprawdę drobiazgów. Mnie denerwował np. fakt, że nawet po maksymalnym obniżeniu fotela kierowcy, miałem wrażenie że siedzę zbyt wysoko - trochę jak w rodzinnym vanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po drugie podczas testu uwagę przykuła osłona przeciwsłoneczna. Była na tyle mała, że zarówno po stronie słupka, jak i lusterka powstawała luka. Przez nią do kabiny wpadały promienie słoneczne, które dość skutecznie oślepiały kierowcę. Po trzecie rzeczą denerwującą w każdym Audi jest to, że podczas jazdy nie ma możliwości wbicia adresu do nawigacji przy pomocy klawiatury - aby ta się uaktywniła, samochód należy zatrzymać. Jakie pozostają zatem opcje? Kierowca musi wydać komendę głosową (którą komputer nie zawsze rozumie) lub starać się wprowadzić dane na ekranie poprzez pismo odręczne.

Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro

Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?

Kuba Brzeziński

Audi Q3 Sportback 45 TFSI - moment obrotowy jak… w dieslu!

Testowe Audi Q3 Sportback ma oznaczenie 45 TFSI. A to oznacza, że pod jego maską pracuje 2-litrowy silnik benzynowy. Jednostka dysponuje doładowaniem, w efekcie jest w stanie rozwinąć 230 koni mechanicznych. A to dopiero połowa informacji. Moment obrotowy sięga 350 Nm i co ważniejsze jest dostępny już przy 1500 obr./min. W efekcie benzyniak Audi - zupełnie jak kiedyś diesle - tak naprawdę już od niskich prędkości obrotowych jest gotowy do sprintu. Układ napędowy został połączony z napędem Quattro - czteronapęd działa na tyle sprawnie, że nawet podczas bardzo, bardzo dynamicznego startu nie da się zabuksować kołami.

Zobacz również: Audi S-tronic. Opinie o skrzyni dwusprzęgłowej?

Audi Q3 45 TFSI jest naprawdę szybkie. 230-konny benzyniak rozpędza je do pierwszej setki już w 6,5 sekundy. To bardzo podobny czas sprintu do tego, który oferuje chociażby Volkswagen Polo GTI. Czy w tym samym czasie niemiecki SUV jest paliwożerny? Paliwożerny to być może zbyt duże słowo. Z pewnością nie jest jednak typem jeżdżącym na kropelce. Średnie spalanie deklarowane przez producenta sięga mniej więcej 9 litrów. W teście osiągnąłem wynik niewiele wyższy. I tak, to nie jest mało. Z drugiej strony nie uważam żeby tak ukształtowany apetyt silnika przy tych gabarytach i mocy był wygórowany.

Test: Audi Q3 Sportback - 7 biegów to dużo czy mało?

Skrzynia biegów? Testowe Audi Q3 Sportback S Line posiadało dwusprzęgłową przekładnię S tronic. Siedmiobiegowy mechanizm gładko - a właściwie to prawie niezauważalnie - zmienia kolejne przełożenia. Duża ilość biegów przydaje się podczas oszczędzania paliwa. Siódme przełożenie potrafi być ekonomiczne nawet na autostradzie. Z drugiej strony w czasie wyprzedzania konieczna jest redukcja czasami nawet o 3 biegi. Dużo większa słabość przekładni dotyczy nie samej konieczności redukowania przełożeń, a czasu tej redukcji. W trybie automatycznym skrzynia do ostatniej chwili czeka ze zrzucaniem biegów. Kierowca musi się zatem wspomagać łopatkami - żeby utrzymać dynamikę jazdy np. podczas skręcania w mieście.

Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro

Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?

Kuba Brzeziński

Audi chciało, aby Q3 Sportback miał dość mocno zaznaczony charakter sportowy. Stąd sztywne zawieszenie, które dodatkowo w modelu testowym zostało połączone z amortyzatorami posiadającymi regulowany stopień sztywności oraz progresywnym układem kierowniczym. Czy to wszystko działa? Gdy kierowca pokusi się o uruchomienie trybu sportowego, samochód staje się mocno agresywny. Układ kierowniczy usztywnia się, to samo dzieje się z zawieszeniem, a skrzynia zaczyna przetrzymywać biegi i zdecydowanie opóźniać czas zmiany przełożenia na wyższe.

Zobacz również: Test: Audi Q8 50 TDI - przystojny osiłek z Niemiec

Audi Q3 Sportback - sportowiec w ciele SUV-a

REKLAMA

W trybie sportowym najlepsze jest wyczucie auta. Elektronicznie sterowana kolumna kierownicza zaczyna pracować ciasno i z wyraźnym oporem. To utrudnia manewry parkingowe, ale poprawia precyzję szybkich skrętów. Dodatkowo w połączeniu z mocą na poziomie 230 koni mechanicznych i możliwością osiągnięcia pierwszej setki już w 6,5 sekundy daje prowadzącemu poczucie prowadzenia namiastki samochodu sportowego. Wady? Niestety za sprawą np. szerokich opon i sztywnego zawieszenia, Audi Q3 Sportback nie przepada za koleinami. Wzdłużne nierówności sprawiają, że auto zaczyna się zachowywać dość nerwowo.

Nowe Audi Q3 Sportback jest prawie tak samo szerokie jak Mercedes klasy S W222, dysponuje rozstawem osi identycznym jak nowa Skoda Octavia, pojemnością bagażnika dościga Opla Insingię Tourera Country, podczas gdy urokiem osobistym zdecydowanie przebija nawet większego brata - Audi Q8. I w świecie Q3 Sportback wszystko mogłoby być idealnie, gdyby nie… cena! Prawie 330 tysięcy złotych nawet w przypadku tak świetnie wyposażonego SUV-a to po prostu dużo. Na szczęście auto można dużo bardziej rozsądnie skonfigurować - szczególnie że cennik startuje od 140 tysięcy złotych. A w takim przypadku sportowe Q3 bez żadnych wątpliwości ma szansę stać się hitem polskiej sprzedaży!

Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro

Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?

Kuba Brzeziński

Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - dane techniczne:

  • Silnik: R4, doładowany, benzyna
  • Pojemność silnika: 1984 cm3
  • Maksymalna moc: 230 KM (przy 5000 - 6700 obr./min.)
  • Maksymalny moment obrotowy: 350 Nm (przy 1500 - 4400 obr./min.)
  • Prędkość maksymalna: 231 km/h
  • Przyspieszenie 0 - 100 km/h: 6,5 s.
  • Skrzynia biegów: automatyczna, dwusprzęgłowa S tronic, 7 biegów
  • Zbiornik paliwa: 60 litrów
  • Zużycie paliwa na 100 km w teście (cykl mieszany): 9,5 litra
  • Zużycie paliwa na 100 km - dane producenta (cykl mieszany): 9,0 litrów
  • Długość: 4500 mm
  • Szerokość: 1843 mm
  • Wysokość: 1567 mm
  • Rozstaw osi: 2680 mm
  • Pojemność bagażnika: 530/1400 litry
  • Cena: od 139 900 złotych

Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - cena i wyposażenie:

  • Cena: 327 610 zł
  • przednie światła Matrix LED
  • przednie i tylne czujniki parkowania
  • kamera 360 stopni
  • szklany dach panoramiczny
  • 20-calowe felgi aluminiowe
  • sportowe fotele z przodu z elektryczną regulacją
  • aktywny tempomat do 210 km/h
  • pakiet oświetlenia konturowego Ambient
  • nawigacja satelitarna MMI
  • system nagłośnienia z brzmieniem 3D Bang & Olufsen
  • pakiet systemów wspomagających kierowcę
  • progresywny układ kierowniczy
  • zawieszenie z regulacją twardości pracy amortyzatora
  • 3-strefowa klimatyzacja

Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje 2025. Czerwiec i sierpień to najtragiczniejsze miesiące na drogach – sprawdź dlaczego

Latem rośnie liczba wypadków drogowych. Jazda na zderzaku, zajeżdżanie drogi i pośpiech to wciąż najczęstsze błędy kierowców. Kampania społeczna "Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie" przypomina, jak ich unikać i dlaczego warto jeździć z głową.

KGP: 121 594 interwencji, 527 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 121 594 interwencji. Byli wzywani do 527 wypadków drogowych.

Badanie techniczne pojazdu w 2025 roku – nowe kary, podwyżki i zmiany. Sprawdź, co się zmieni

Rząd szykuje rewolucję w badaniach technicznych pojazdów. Choć ceny formalnie się nie zmieniły, kierowcy muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami: za spóźnienie zapłacisz nawet trzykrotność standardowej stawki, a diagnosta może elektronicznie zatrzymać Ci dowód rejestracyjny. Na horyzoncie natomiast pojawiają się wysokie podwyżki cen badań technicznych. Sprawdzamy, ile kosztuje przegląd techniczny w 2025 roku i jakie zmiany są planowane.

Auto dla seniora: hybryda czy benzyna? Sprawdź, jak zaoszczędzić nawet 35 tys. zł

Samochody hybrydowe reklamowane są jako oszczędne, ciche i przyjazne środowisku. Wydają się idealne dla kierowców 50+, którzy szukają wygodnego i ekonomicznego auta na co dzień. Ale uwaga: mimo niższej akcyzy i korzyści dla producentów, to klient – często senior – musi dopłacić nawet 10 tysięcy złotych. Sprawdzamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

REKLAMA

Uwaga! Zaoszczędź nawet 1000 zł na paliwie rocznie – wystarczy 1 klik w Google Maps

Czy wiesz, że możesz oszczędzać paliwo bez zmiany stylu jazdy, samochodu ani stacji benzynowej? Wystarczy jedno kliknięcie w aplikacji Google Maps. Tryb oszczędzania paliwa, czyli tzw. eco routing, to niedoceniana funkcja, która w Polsce działa już od dłuższego czasu. Dzięki niej możesz zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 7%, co w praktyce oznacza nawet 1000 zł rocznie mniej za tankowanie.

Gigantyczne kary dla firm przewozowych podczas kontroli granicznych. Jak ich uniknąć

Kontrole na granicach mają Niemcy, Włochy, Austria, Holandia czy Szwecja. Państwa te przywróciły je głównie z obawy przed nielegalną imigracją. Co sprawdza się na granicach? Co trzeba wiedzieć, aby nie narazić się na gigantyczne kary? Najbardziej zagrożeni są przewoźnicy.

Drogie OC? Będzie jeszcze drożej. Nawet 1000 zł za polisę

Składki OC w 2025 roku nadal rosną, a to dopiero początek. Wzrost kosztów napraw, inflacja oraz większa liczba szkód sprawiają, że kierowcy muszą liczyć się z kolejnymi podwyżkami. Sprawdź, kto zapłaci najwięcej i jak ograniczyć koszt obowiązkowego ubezpieczenia.

Bat na pijanych kierowców! 2500 zł mandatu i przepadek auta za jazdę po alkoholu

Chociaż nowe przepisy działają od marca 2024 roku, nadal wielu kierowców ryzykuje jazdę pod wpływem alkoholu. To poważny błąd – w 2025 roku sądy nie mają litości. Wystarczy 1,5 promila, by stracić samochód albo zapłacić jego równowartość. Dowiedz się, co grozi za jazdę po alkoholu w 2025 roku, w tym mandat w wysokości co najmniej 2500 zł i wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów. Sprawdź, jak nowe przepisy uderzają w nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Samochód elektryczny: czy jest sposób na wydłużenie żywotności baterii takiego auta

Sceptycy elektromobilności często wskazują na ograniczony zasięg aut elektrycznych oraz obawy dotyczące trwałości ich akumulatorów. Kluczową rolę w dobrym funkcjonowaniu baterii odgrywa sposób, w jaki kierowcy użytkują swoje pojazdy.

Zielony Ład w transporcie drogowym. Komisja Europejska podtrzymuje nierealne warunki. Biopaliwa nie są "zielone"? Clean Industrial Deal czy Green Industrial Fail?

Transformacja komercyjnego transportu drogowego stała się jednym z najważniejszych wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu. Choć elektromobilność pozostaje jednym z filarów unijnej strategii klimatycznej w ramach pakietu Clean Industrial Deal, w kontekście transportu ciężkiego skala wyzwań jest ogromna. Barierą są nie tylko koszty pojazdów i brak megawatowej infrastruktury do ładowania, ale także kwestia dostępności energii odnawialnej. Dlatego też podczas międzynarodowego Kongresu Paliwowego 2025, zorganizowanego przez POPHiN pod koniec marca w Warszawie, przedstawiciele branży, w tym Grupa Eurowag, apelowali o większy pragmatyzm i elastyczność opartą na zasadzie neutralności technologicznej.

REKLAMA