REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test: Jeep Compass Trailhawk 2.0 Multijet II 170 KM 4x4 A9

Kuba Brzeziński

REKLAMA

REKLAMA

Amerykanie chyba nie mogli wymyślić już dłuższej nazwy dla tego modelu. Te 52 znaki oznaczają jednak ciekawego SUV-a do miasta, który nie tylko chce udawać terenówkę, ale też może terenówką naprawdę być!

Nadwoziu Jeepa Compassa jest niezwykle daleko do wysmakowania włoskich i uporządkowania brytyjskich projektów. To auto ma jednak swój klimat. Wygląda trochę jak młodszy brat Grand Cherokee, okazuje się muskularny, a do tego za sprawą połączenia efektownej barwy pomarańczowej z czarnymi dodatkami rzuca się w oczy. W przypadku tego SUV-a nie przeszkadzały mi nawet zbyt daleko rozstawione lampy z przodu czy przesadnie wysoko zarysowana linia nadwozia. A warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Wariant Trailhawk ma np. inaczej ukształtowane zderzaki - są ścięte przez co poprawia się kąt natarcia nadwozia.

REKLAMA

Ładny jak… Jeep Trailhawk!

Jeep Compass to konkurent dla takich modeli jak Kia Sportage, Hyundai Tucson, Volkswagen Tiguan czy Toyota RAV4. Nie ulega wątpliwości, że w całej stawce to zdecydowanie… najładniejszy model. Jego stylizacja ma charakter, a kształt nadwozia jest barwny. Przez to - przyznam się szczerze - często stałem i patrzyłem na Compassa po zaparkowaniu go pod blokiem. Szkoda że w tej historii, która przypomina beczkę miodu, musi pojawić się łyżka dziegciu. Bo Jeep nie byłby sobą, gdyby nie ozdobił auta typowo amerykańską stylizacją wnętrza. A to niestety nie oznacza zbyt wiele dobrego.

Zobacz również: Test Jeep Renegade Trailhawk - tak dobry jak Wrangler?

Pierwszy minus należy się Amerykanom za jakość materiałów wykończeniowych. W tym aucie nie ma nawet grama naturalnej skóry. Kierownica, fotel i boczki drzwi pokrywa nieprzyjemna w dotyku skaj. Drugi minus dotyczy pozycji za kierownicą - regulacja pochylenia oparcia przy pomocy dźwigni, a nie pokrętła sprawia że ciężko znaleźć idealną pozycję. Trzeci minus odnosi się do ergonomii. Kierownica i konsola centralna Jeepa Compassa Trailhawk jest przeładowana przyciskami. Początkowo strasznie ciężko się połapać w ich układzie. To raz. A dwa niektóre z guzików są zbędne.

Test: Jeep Compass Trailhawk 2.0 Multijet II 170 KM <a class=4x4 A9"/>

Test: Jeep Compass Trailhawk 2.0 Multijet II 170 KM 4x4 A9

Kuba Brzeziński

Jeep Compass Trailhawk: Ergonomia? Nie bardzo!

REKLAMA

Przykład? Częstotliwość radia można ustawić z poziomu dotykowego ekranu i za pomocą pokrętła umieszczonego nad klimatyzacją. Tak jakby metoda dotykowa była niewystarczająca… Nie wiedzieć czemu Amerykanie stworzyli też dedykowany przycisk na konsoli do wyłączania asystenta pasa ruchu, czujników parkowania i dźwięku. Zalety kabiny pasażerskiej? W Jeepie Compassie Trailhawk jest naprawdę dużo miejsca. Autem podróżować mogą cztery dorosłe osoby. Szczególnie że do ich dyspozycji pozostaje bagażnik o pojemności 438 litrów - przy czym nie ma on regularnych kształtów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pod maską testowego Jeepa Compassa Trailhawk pracuje 2-litrowy silnik diesla. Bo choć motory wysokoprężne są w odwrocie na rynku motoryzacyjnym w Europie, w SUV-ach nadal spisują się najlepiej. Moc? Ta sięga 170 koni mechanicznych. To sporo. A jeszcze lepiej wygląda moment obrotowy - ma wartość 370 Nm. Z drugiej strony auto waży przeszło 1700 kilogramów. Spora masa musi się zatem odbić na osiągach… Jeep przyspiesza do pierwszej setki w nieco ponad 10 sekund. Zdecydowanie chętniej zwiększa prędkość np. podczas wyprzedzania. W takim przypadku skrzynia momentalnie robi redukcję, a Compass rwie do przodu.

Zobacz również: Silnik 2.0 MultiJet Fiat - awarie, problemy, opinie

Compass 2.0 Multijet: automat ma 9 biegów i działa płynnie

Jeżeli o skrzyni już mowa, muszę przyznać że 9-biegowy (tak, 9-biegowy!) automat pracuje wyjątkowo gładko. Płynnie zmienia przełożenia zarówno w mieście, jak i trasie. Nie ma też problemu przy niskich prędkościach, a w czasie spokojnej jazdy poza miastem utrzymuje motor na naprawdę niskich obrotach. Co z wadami układu napędowego? Diesel 2.0 Multijet II jest strasznie hałaśliwy. Nie wiem czy to kwestia samej jednostki czy wygłuszenia kabiny pasażerskiej, jednak klekot silnika jest bardzo wyraźnie słyszalny w czasie dynamicznego przyspieszania. Czy SUV jest oszczędny? Spalił w teście średnio 8,5 litra oleju napędowego. Przy tych gabarytach to ani mało, ani dużo.

Test: Jeep Compass Trailhawk 2.0 Multijet II 170 KM 4x4 A9

Test: Jeep Compass Trailhawk 2.0 Multijet II 170 KM 4x4 A9

Kuba Brzeziński

Jeep Compass Trailhawk niestety, ale… nie prowadzi się najlepiej. Zawieszenie jest przesadnie miękkie, przez co bardzo mocno wychyla się w zakrętach, a układ kierowniczy pozwala na manewrowanie, jednak w jego pracy nie ma zbyt wielkiej precyzji. Czy taka sytuacja może dziwić? Raczej nie. W końcu Compass powstał na wydłużonej płycie podłogowej modelu Jeep Renegade czy Fiat 500X - a żaden z tych modeli nie słynie z idealnego prowadzenia. I o ile na asfalcie przeciętne właściwości jezdne będą przeszkadzać, staną się główną zaletą w sytuacji, w której Jeep  ruszy poza utarte szlaki.

Miękkie zawieszenie: wada na asfalcie, zaleta w terenie

Miękkie zawieszenie oznacza łatwiejsze pokonywanie przeszkód terenowych. Duży prześwit sprawdzi się zarówno na piasku, jak i w czasie podjazdów na wzniesienia. Mało bezpośredni układ kierowniczy z kolei nie odbije kołem kierowniczym po najechaniu np. na duży kamień i nie uszkodzi ręki kierowcy. A to jeszcze nie koniec, bo właściciel pomarańczowego Compassa Trailhawk ma do dyspozycji układ napędowy 4x4 z różnymi trybami pracy. Wybór ustawienia Snow, Sand, Mud lub Rock sprawia, że mini Cherokee będzie w stanie pojechać dużo dalej niż współczesne SUV-y, a w tym większa część konkurencji.

Zobacz również: Test Jeep Grand Cherokee SRT8 Quadra-Trac

Jeep Compass Trailhawk w wersji 2.0 Multijet II 170 KM 4x4 A9 to auto pełne dysonansów. Uwielbiam jego muskularne nadwozie, nie przeszkadza mi absurdalny prześwit, a do tego nawet przypadł mi do gustu krzykliwy, pomarańczowy lakier. Podoba mi się też sposób, w jaki tym samochodem się jeździ. Tak, jego technologia nie jest wynikiem precyzyjnej inżynierii. Tylko że Compassowi to wcale… nie przeszkadza! Ten SUV nie ma żadnych kompleksów. Główna wada? Ta dotyczy jakości wykończenia kabiny. Gdyby nie słabe plastiki, Jeep byłby moim wyborem numer 1 w tym segmencie rynku.

Test: Jeep Compass Trailhawk 2.0 Multijet II 170 KM 4x4 A9

Test: Jeep Compass Trailhawk 2.0 Multijet II 170 KM 4x4 A9

Kuba Brzeziński

Test: Jeep Compass Trailhawk 2.0 Multijet II 170 KM 4x4 A9 - dane techniczne:

  • Silnik: R4, doładowany, diesel
  • Pojemność silnika: 1956 cm3
  • Maksymalna moc: 170 KM (przy 4000 obr./min.)
  • Maksymalny moment obrotowy: 370 Nm (przy 1750 obr./min.)
  • Prędkość maksymalna: 190 km/h
  • Przyspieszenie 0 - 100 km/h: 10,1 s.
  • Skrzynia biegów: automatyczna, 9 biegów
  • Zbiornik paliwa: 51 litrów
  • Zużycie paliwa na 100 km w teście (cykl mieszany): 8,5 litra
  • Zużycie paliwa na 100 km - dane producenta (cykl mieszany): 6,4 litrów
  • Długość: 4394 mm
  • Szerokość: 1819 mm
  • Wysokość: 1605 mm
  • Rozstaw osi: 2636 mm
  • Pojemność bagażnika: 438/1693 litry
  • Cena: od 89 900 złotych

Test: Jeep Compass Trailhawk 2.0 Multijet II 170 KM 4x4 A9 - cena i wyposażenie:

  • Cena: 160 600 zł
  • System multimedialny Uconnect 8.4 - 8,4" ekran dotykowy z funkcją Mirroring i nawigacją
  • Ciemno-szare wykończenie grilla
  • Czarna naklejka na pokrywie silnika
  • Tylne lampy LED
  • Selector Selec-Terrain dla wersji Trailhawk z trybem Rock
  • Zawieszenie terenowe off-road
  • Bezkluczykowy system dostępu i uruchamiania pojazdu
  • Ciemne szyby w części tylnej
  • Czujnik deszczu wycieraczek szyby przedniej
  • Tempomat
  • Reflektory ksenonowe
  • Asystent pasa ruchu
  • Asystent zjazdu HDC - prędkość zależna od biegu, działa na biegu wstecznym
  • SmartBeam - system automatycznego sterowania światłami drogowymi
  • System ERM przeciwdziałający przewróceniu się pojazdu
  • Tapicerka materiałowo-skórzana
  • System monitorowania martwego pola

Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Kuba Brzeziński
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA