REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Mazda 3 1.6 MZ-CD: oszczędność kosztem dynamiki

Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

Mazda 3 ma opinię godnego konkurenta dla najlepszych kompaktowych konstrukcji dostępnych na polskim rynku. Sprawdzamy, jak w codziennej eksploatacji sprawuje się Mazda 3 z dieslem o mocy 115 KM.

Mazda podobnie do innych japońskich producentów samochodów wyrobiła sobie w Polsce opinię solidnej marki. Nic dziwnego, bo producent w swoim portfolio ma wiele doskonałych modeli. Sprawdziliśmy, czy powszechny zachwyt nad Mazdą 3 nie jest opinią nieco na wyrost.

REKLAMA

Nadwozie

Mazda 3 z wyglądu przypomina większy model w gamie – Mazdę 6. Młodszym duchem kierowcom w szczególności przypadnie do gustu emanująca dynamiką przednia część nadwozia. Ostry kształt reflektorów ładnie współgra z charakterystycznym agresywnie wyglądającym wlotem powietrza.
Gdy spoglądamy na Mazdę 3 z boku, w oczy „rzucają się” zgrabne proporcje małego sedana.
Jedno jest pewne biorąc pod uwagę konkurencję, Mazda 3 to jedno z najładniejszych aut w swojej klasie, stylizacyjnie ciekawsze od pragmatycznych konkurentów z Niemiec.

Zobacz również: Opinie kierowców o Mazda 3

Wnętrze/wyposażenie

REKLAMA

Przedział pasażerski Mazdy 3 ma przeciętną objętość w klasie przy czym z przodu nie będą narzekali na brak przestrzeni nawet wysocy kierowcy. Gorzej z tyłu. Na tylnej kanapie Mazdy 3 wygodnie będą podróżowały osoby co najwyżej o średnim wzroście.

Fotele kierowcy i pasażera są wygodne, ale dłuższe siedzisko znacznie podniosłoby komfort podróżowania. Obszyta przyjemną w dotyku skórą kierownica ma stosunkowo niewielki zakres regulacji poziomej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Test Hyundai i30 hatchback: solidny konserwatyzm

REKLAMA

Tworzywa sztuczne użyte do wykończenia wnętrza są niezłej jakości, spasowano je z dokładnością.
Na górze środkowej konsoli wygospodarowano miejsce na dwa niewielkie wyświetlacze. Jeden – komputera pokładowego, drugi – zestawu audio.
Nie można nic zarzucić intuicyjności obsługi, czy ergonomii tablicy przyrządów Mazdy 3. Jednak wspomniane wyświetlacze są zbyt małe.
Przedział bagażowy ma objętość 430 l. To sporo, ale nie należy spodziewać się cudów. Lodówki Mazdą 3 sedan raczej nie przewieziemy. Możliwości przewozowe są ograniczone przez właściwości nadwozia typu sedan.

Prezentowana na zdjęciach Mazda 3 sedan z silnikiem wysokoprężnym dostępna jest tylko w jednej odmianie wyposażenia Exclusive. Oznacza to, że w wyposażenie standardowym modelu znalazła się m.in. dwustrefowa automatyczna klimatyzacja, podgrzewane fotele przednie, spryskiwacze reflektorów, radioodtwarzacz CD z sześcioma głośnikami, komputer pokładowy, elektrycznie regulowane szyby i lusterka, kurtyny powietrzne z przodu i z tyłu.


Napęd

Pod maską opisywanej Mazdy 3 zainstalowano ośmiozaworowy, wysokoprężny silnik o pojemności 1,6 litra, rozwijający moc 115 KM. Maksymalny moment obrotowy to 270 Nm dostępny w zakresie obrotów od 1750 do 2500 obr./min.

Według danych producenta Mazda 3 rozpędza się od 0 do 100 km/h w 11 sekund i może osiągnąć prędkość do 188 km/h.
Dane w tabelkach nie porywają, czyżby dynamiczny wygląd Mazdy 3 był zbyt obiecujący jak na możliwości auta? Biorąc pod uwagę przyspieszenie samochodu to tak. Bądźmy szczerzy, przyspieszenie „Trójki” z dieslem pod maską nie wywołuje żadnych emocji, a w niektórych sytuacjach wręcz irytację. Ale ospałość to w zasadzie jedyne minusy napędu Mazdy 3. Za cierpliwość auto odwdzięcza się niskim spalaniem. Podczas testu w ruchu miejskim Mazda 3 zużywała ok. 6 l oleju napędowego na 100 km.

Zobacz również: Test Skoda Fabia GreenLine: Przebój z Czech w wersji Eko

Układ kierowniczy daje nawet mało wprawionym kierowcom poczucie pełnej kontroli nad pojazdem.
Z niemalże chirurgiczną precyzją dźwignia zmiany biegów trafia w poszczególne przełożenia. Cieszy też zestopniowanie przekładni. Co prawda z napędem współgra sześciobiegowa manualna przekładnia z dość krótka jedynką, ale elastyczność jednostki napędowej sprawia, że podczas jazdy nie trzeba często zmieniać przełożeń.

Zawieszenie Mazdy 3 jest zestrojone dość twardo. Dzięki temu nadwozie nie przechyla się nieprzyjemnie podczas jazdy po zakrętach, ale wszelkie niedoskonałości nawierzchni są odczuwalne.

Zobacz również: Mazda 3 – którą wybrać? Poradnik kupującego

Podsumowanie

Mazda 3 sedan z wysokoprężnym silnikiem 1.6/115 KM nie należy do najtańszych ofert na rynku. Z opisywanym wyposażeniem kosztuje 83 900 zł. To o 17 000 zł drożej od Mazdy 3 z podstawowym silnikiem benzynowym. Wersja z dieslem pod maską odwdzięczy się niskim spalaniem ale kierowcy którzy cenią dynamikę mogą poczuć się rozczarowani. Chyba, że humor poprawi im świetny układ jezdny japońskiego kompaktu, który rekompensuje niedostatki w dynamice.

Dane techniczne

Długość: 4460 mm

Szerokość: 1755 mm

Wysokość: 1470 mm

Rozstaw osi: 2640 mm

Masa: 1265 kg

Pojemność bagażnika: 340 litrów

Pojemność bagażnika po złożeniu siedzeń: 1360 litrów

Skrzynia biegów: 6-biegowa, manualna

Napęd: przód

Typ silnika: turbodiesel 

Liczba cylindrów: 4

Pojemność silnika: 1560 ccm

Moc silnika: 115 KM/3600 obr/min

Maksymalny moment obrotowy: 270 Nm/1750 obr/min

Prędkość maksymalna: 186 km/h

Przyspieszenie 0-100 km/h: 11 sekundy

Zużycie paliwa: 5,3/3,9/4,4 (miasto/trasa/średnia) (według danych producenta)

Test zderzeniowy – wynik ogólny: 5 gwiazdek (EuroNCAP)

Przednia część nadwozia Mazdy 3 ma dość agresywną sytlizację. Fot. Moto.wieszjak.pl
Tylna część nadwozia Mazdy 3 przypomina większy model - Mazdę 6. Fot. Moto.wieszjak.pl
Bagażnik Mazdy 3 ma 430 l objętości. Fot. Moto.wieszjak.pl
Na tylnej kanapie wysocy pasażerowie mogą narzekać na niewystarczającą ilość miejsca. Fot. Moto.wieszjak.pl
Fotel kierowcy Mazdy 3 jest wygodny. Fot. Moto.wieszjak.pl
Podgrzewane fotele to standardowe wyposażenie już podstawowej wersji Mazday 3. Fot. Moto.wieszjak.pl
Tradycyjny układ zestawu wskaźników Mazday 3. Fot. Moto.wieszjak.pl
Przyciski sterowania zestawem audio w Mazdzie 3. Fot. Moto.wieszjak.pl
Po prawej stronie kierownicy Mazdy 3 umieszczono przyciski steowania komputerem pokładowym. Fot. Moto.wieszjak.pl
Uporządkowana tablica przyrządów Mazdy 3. Fot. Moto.wieszjak.pl
Mazdą 3 podróżuje sie przyjemnie. Fot. Moto.wieszjak.pl
Obręcze kół ze stopów lekkich to wyposażenie standardowe prezentowanej Mazdy 3. Fot. Moto.wieszjak.pl
Wysoki tył Mazdy 3 ogranicza pole widzenia, dlatego warto zainwestować w czujniki parkowania. Mazda3 Fot. Moto.wieszjak.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA