REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Renault Laguna III – krok w stronę jakości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

Renault Laguna III w porównaniu do modeli poprzednich generacji jest wykończona z większą starannością. A niedawny lifting najnowszej generacji Renault Laguny dodał autu więcej uroku.

Podczas konferencji prasowej przy okazji prezentowania jednego z usportowionych modeli Renault Laguny trzeciej generacji, producent przedstawił statystyki napraw serwisowych Laguny III. Według nich Laguna trzeciej generacji odwiedza serwis naprawczy o kilkadziesiąt procent rzadziej niż poprzednia generacja modelu. Jak widać konstruktorzy dołożyli wszelkich starań, by zatrzeć niezbyt dobre wrażenie, jakie pozostawiła po sobie poprzednia generacja modelu. I trzeba przyznać, że znaczną poprawę jakości czuć od pierwszego kontaktu z samochodem.

REKLAMA

Nadwozie

Niedawno przeprowadzony delikatny lifting odmłodził wygląd nadwozia nie Renault Laguny. Auto ma przeciętne dla tej klasy pojazdów wymiary. Karoseria ma długość 469,5 cm, szerokość 181,1 cm i wysokość 144,5 cm. Głównym motywem sylwetki widocznego na zdjęciach Renault są ostre kształty. Długa maska i wysoko ucięty tył hatchbacka dodają sylwetce sportowego charakteru.

Zobacz również: Opinie kierowców o Renault Laguna

Wnętrze/wyposażenie

Przedział pasażerski Renault Laguny III został wykończony materiałami wysokiej jakości. Dokładność spasowania poszczególnych elementów oraz dobór kolorów w prezentowanej na fotografiach wersji Initiale nie wzbudza zastrzeżeń. 

Jasna, skórzana tapicerka ładnie kontrastuje z ciemnoszarą tablicą przyrządów oraz imitacją czarnego fortepianowego drewna, którym wykończone są elementy wnętrza. Pomiędzy dźwignią automatycznej przekładni, a środkową konsolą umieszczono dodający smaczku napis oznaczający wersję wyposażeniową Initiale. Całość wygląda bardzo estetycznie. Styliści zastosowali też ciekawy zabieg mający nadać wnętrzu szlachetnego charakteru. W górnej części kokpitu umiejscowili bardzo dobrze wyglądającą imitację jasnego szwu. Całość sprawia wrażenie, jakby tablica przyrządów była obszyta skórą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Renault Laguna II

REKLAMA

Bardzo ładnie w Lagunie III wyglądają również tarcze obrotomierza i prędkościomierza. Obsługa tablicy przyrządów nie sprawia kłopotów. Przyzwyczajenia wymaga jedynie panel obsługi nawigacji (umieszczony) pomiędzy podłokietnikiem a dźwignią automatycznej przekładni. Sam wyświetlacz systemu nawigacji jest na dzisiejsze standardy stosunkowo mały.

Fotele kierowcy i pasażera są sprężyste, w efekcie nawet podczas długich podróży siedzi się na nich wygodnie. Znalezienie optymalnej pozycji za kierownicą Laguny III nie jest trudne. Fotel i kierownica dają się regulować w szerokim zakresie. Nie można narzekać także na ilość przestrzeni zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Przedział bagażowy ma objętość 450 l. To przeciętny wynik w klasie, ale jego wykorzystanie ułatwia wysoko unoszona pokrywa. Testowane auto zostało bardzo bogato wyposażone. W standardzie w wersji Initiale znalazły się m.in. skórzana tapicerka, elektrycznie sterowane i podgrzewane fotele, kierunkowe reflektory biksenonowe oraz zaawansowany radioodtwarzacz renomowanej firmy Bose, asystent parkowania z czujnikami z przodu z i tyłu, żaluzje przeciwsłoneczne, kierownica skórzana typu GT (lekko spłaszczona na dole), dwustrefowa klimatyzacja automatyczna z czujnikiem zanieczyszczeń, siedemnastocalowe obręcze kół ze stopów lekkich, fotochromatyczne lusterko wewnętrzne.


Napęd

REKLAMA

Pod maską testowanej przez nas Renault Laguny III został zamontowany wysokoprężny silnik z serii DCi. Jednostka o pojemności 2 litrów rozwija moc maksymalną 173 KM i dysponuje maksymalnym momentem obrotowym 350 Nm dostępnym od 2000 obr./min i standardowo współpracuje z automatyczną sześciobiegową przekładnią.

Dynamika opisywanego Renault nie jest imponująca. Według danych producenta auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w 9,6 s, co jak na auto ważące 1500 kg nie jest porywającym wynikiem. Rzeczywiście podczas jazdy 175-konną Laguną III odczuwa się pewien niedosyt dynamiki. Auto jest ospałe w dolnych zakresach obrotów poza tym automatyczna przekładnia działa z irytującym opóźnieniem. Sama zmiana biegów odbywa się bez szarpnięć, ale trwa zbyt długo. Jak na dzisiejsze standardy, jednostka wysokoprężna zbyt głośno pracuje. Podczas jazdy słuchać wyraźny klekot diesla.

Zobacz również: Renault uruchamia produkcję nowego silnika diesla

Jednak powyższe minusy rekompensuje niewielkie spalanie. Według danych producenta, auto w ruchu miejskim zużywa 8,2 l oleju napędowego na 100 km. Podczas testu, Laguna spalała w mieście ok. 9 l/100 km. To niezły wynik biorąc pod uwagę spore gabaryty samochodu, dużą moc silnika, automatyczną przekładnię i fakt, że nie stosowaliśmy zasad ecodrivingu.

Zastosowanie dużych obręczy kół i opon o niskim profilu poskutkowało ograniczeniem komfortu jazdy Renault. Auto dobrze radzi sobie podczas szybkiego pokonywania ciasnych łuków na równej nawierzchni. Gorzej na nierównościach, wtedy w Lagunie dość mocno trzęsie, co jest zjawiskiem zaskakującym w przypadku auta francuskiego. Francuskie konstrukcje, w tym Laguna zawsze słynęły przecież z miękkiego, bardzo komfortowego zawieszenia.

Podsumowanie

Cennik Renault Laguny III otwiera kwota 79 900 zł za auto z silnikiem benzynowym 2.0/140 KM. Patrząc na inne oferty na rynku, ta wydaje się interesująca. Ceny testowanej odmiany Renault Initiale z silnikiem o mocy 175 KM zaczynają się od kwoty 137 tys. zł. Biorąc pod uwagę wysoką jakość wykończenia, bardzo bogate wyposażenie, niezły wygląd i oszczędne jednostki napędowe, można francuskiej konstrukcji wybaczyć niedoskonałą przekładnię i zbyt głośną pracę najmocniejszego diesla.

Zobacz również:

Zaiweszenie Renault Laguny jest zestrojone dość twardo, jak na auto francuskie. Fot. Moto.wieszjak.pl
Nadwozie Renault Laguny ma opływowy kształt, co m.in. niweluje szum powietrza przy wyższych prędkościach. Fot. Moto.wieszjak.pl
Jednostka napędowa Renault Laguny o mocy 173 KM jest oszczędna ale zbyt mało wyciszona. Fot. Moto.wieszjak.pl
Przedział bagażowy Renault Laguny ma objętość 450 l. Fot. Moto.wieszjak.pl
Na tylnej kanapie Renault Laguny miejsca jest wystarczająco dużo. Fot. Moto.wieszjak.pl
Fotel kierowcy Renault Laguny jest sprężysty, co sprzyja długim podróżom. Fot. Moto.wieszjak.pl
Panel sterowania systemem nawigacji umieszczono pomiędzy przednimi fotelami Laguny. Fot. Moto.wieszjak.pl
Automatycznej przekładni Renault Laguny brakuje szybkości reakcji. Fot. Moto.wieszjak.pl
Wnętrze Renault Laguny ozdobiono okleiną imitującą drewno fortepianowe. Fot. Moto.wieszjak.pl
Eleganckie "zegary" Renault Laguna Fot. Moto.wieszjak.pl
Tablica przyrządów Renault Laguny wykonana jest z dokładnością i prezentuje sie bardzo elegancko. Fot. Moto.wieszjak.pl
Tylne lampy Renault Laguny wykorzystują technologię LED. Fot. Moto.wieszjak.pl
Światła do jazdy dziennej były wyposażeniem standardowym testowanej Laguny. Fot. Moto.wieszjak.pl
Z tej perspektywy Renault Laguna prezentuje się ładniej niż z przodu. Fot. Moto.wieszjak.pl
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA