REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Hyundai i30 hatchback: solidny konserwatyzm

Kalinowski Marcin

REKLAMA

REKLAMA

Hyundai i30 to bratni model Kii cee'd. W założeniu ma być to bardziej luksusowa, wyżej pozycjonowana i droższa wersja swojego koreańskiego brata. Jak Hyundai i30 spełnia te założenia?

Hyundai i30 to pierwsze auto koreańskiej marki, które zostało od podstaw zaprojektowane w Europie z myślą o europejskim kliencie. Hyundai i30 po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w marcu 2007 roku na targach w Genewie, zaś do salonów trafił cztery miesiące później. W 2010 roku i30 przeszło nieznaczny facelifting.

REKLAMA

Hyundai i30 hatchback tak naprawdę jest wyżej pozycjonowanym bratem Kii cee'd. Oba auta dzielą ze sobą płytę podłogową i silniki. Są też do siebie podobne pod kątem wyglądu zewnętrznego. Pytanie, jakie zatem należy zadać Hyundaiowi i30 brzmi: czy samochód ten wart jest dopłacenia kilku tysięcy złotych, aby cieszyć się wyższym poziomem wykonania, jakim chwali się Hyundai?

Nadwozie

Za projekt nadwozia Hyundaia i30 odpowiada niemiecki ośrodek Hyundai European Team. Jednocześnie oparty o koncepcyjny model "Arnejs" Hyundai i30 wyznaczył standardy projektowania realizowane obecnie we wszystkich innych autach marki.

Testowany Hyundai i30 to klasyczny pięciodrzwiowy hatchback. Wygląda podobnie do Kii cee'd, jednak juz na pierwszy rzut oka wyróżnia go inna, mniej agresywna, przednia atrapa, a także pionowe tylne światła.

Zobacz poradnik: Opinie kierowców o Hyundai i30

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kształty Hyundai i30 hatchback ma dość zachowawcze: tak, aby podobać się mógł każdemu: ot, auto jakich wiele jest na polskich drogach. W dobie, kiedy producenci prześcigają się w rysowaniu aut o bardzo fantazyjnych kształtach, Hyundai zajął rynkową niszę aut zachęcających bardziej konserwatywnej klienteli.

Dalej: Wnętrze i wyposażenie


Wnętrze i wyposażenie

REKLAMA

Wnętrze Hyundaia i30 hatchbacka jest równie zachowawcze stylistycznie, co linia nadwozia. Ma to jednak swoje plusy: linie deski rozdzielczej są proste i czyste, a umiejscowienie przycisków i wskaźników intuicyjne, dzięki czemu obsługa Hyundaia i30 jest bardzo ergonomiczna i prosta.

Przed kierowcą znajdują się dwa duże wskaźniki: obrotomierz oraz prędkościomierz. Patrząc na czerwono-białe wskaźniki trudno jest się oprzeć wrażeniu, że Hyundai  wyraźnie aspiruje do wyglądu deski rozdzielczej w Volkswagenie Golfie. Pośrodku znajdują się wskaźniki paliwa, temperatury silnika, a także mały wyświetlacz wielofunkcyjny. Jest bardzo prosto, czysto i funkcjonalnie, bez żadnych niepotrzebnych "boomboxowych" bajerów.

Podobnie jest w przypadku centralnej konsoli, choć zdecydowanie przydałoby się wygaszenie podświetlenia wszystkich podświetlonych na niebiesko wyświetlaczy LCD, a nie tylko radia: zbyt jasny niebieski panel może w nocy razić.

Zobacz poradnik: Poradnik kupującego: Hyundai i30. Jakiego wybrać?

REKLAMA

W kwestii miejsca za kierownicą i dla przedniego pasażera Hyundai i30 wpisuje się w średnią segmentu kompaktów. Jest wygodnie, ale bez "szaleństw". Odpowiednia ilość na nogi dla pasażerów drugiego rzędu nie jest już jednak w segmencie C oczywista, a tu Hyundai i30 hatchback spisuje się bardzo dobrze. Ogólnie wnętrze jest przestronne i wygodne.

Problemem wnętrza Hyundaia i30 hatchback są jednak wykorzystane materiały. Pasowanie elementów stoi na abrdzo wysokim poziomie, jednak ich wygląd niestety już nieco kuleje. Plastiki są twarde, nieprzyjemne w dotyku i czasem przywodzą wręcz na myśl auto niższej klasy. W czasach, kiedy klient niemieckich koncernów rozpieszczany jest nie tylko miękkimi i ładnie wyglądającymi materiałami, ale nawet fantazyjnymi wzorami kolorystycznymi, Hyundai powinien postarać się nieco bardziej. Zaryzykuję wręcz stwierdzenie, że jakość materiałów wnętrza jest taka sama, jak w niżej pozycjonowanej Kii Cee'd.

Rożnica w cenie w i30 i w cee'dzie nie jest duża, jednak biorąc pod uwagę, jaki skok jakościowy nastąpił po ostatnim faceliftingu cee'da (kolorowe wskaźniki, doskonały wyświetlacz na centralnej konsoli), Hyundai nie wyprzedza już swojego koreańskiego brata na tyle, aby skutecznie konkurować z nim w zakresie jakości wykończenia wnętrza. Biorąc pod uwagę, że wnętrze testowanego Hyundaia i30 to wariant Style, drugi od góry, mogłoby być lepiej.

Zobacz poradnik: Poradnik kupującego: Hyundai i30. Jakiego wybrać?

Bagażnik w Hyundaiu i30 hatchback mieści 340 litrów, po rozłożeniu foteli pojemność zwiększa się do 1250 litrów. Na papierze nie jest to żadne osiągnięcie, np. bagażnik Opla Astry IV hatchback ma 370 litrów pojemności, jednak i30 ma przedział bagażowy o bardzo regularnych kształtach, a klapa unosi się wysoko, przez co jest bardzo funkcjonalny. Życie ułatwia też siatka do mocowania ładunku.

Największym mankamentem Hyundaia i30 jest jednak słaba oferta wyposażenia dodatkowego. W topowych wersjach aut konkurencji dwustrefowa klimatyzacja to standard: i30 hatchback nawet w wersji Premium jej nie posiada. ESP, kontrola trakcji i asystent hamowania dostępne są tylko w wersji Style w górę, a o nawigacji, dostępnej bez problemu w cee'dzie, można tylko pomarzyć. Owszem, dla większości osób są to niepotrzebne bajery, ale jeśli Hyundai i30 miał być wyżej pozycjonowany od Kii Cee'd, to co się tu dzieje?

Napęd i zawieszenie

Testowany egzemplarz Hyundaia i30 miał pod maską silnik diesla o pojemności 1,6 litra, mocy 115 koni mechanicznych i momencie obrotowym 260 niutonometrów. Na papierze osiągi plasują się w klasowej "średniej" - 11,5 sekundy do setki i 188 km/h prędkości maksymalnej sprawiają, że autem bez problemu można poruszać się zarówno w mieście jak i w trasie. Silnik diesla ma tę dodatkową zaletę, że wysoki moment obrotowy pozwala na bezproblemowe wyprzedzanie w trasie.

Zobacz też: Test KIA Cee'd: rozważna i nieromantyczna

Największą zaletą diesla w Hyundaiu i30 hatchback (taki sam silnik jest zresztą w Kii cee'd) jest jego niskie spalanie. Producent chwali się, że w mieście auto spali 5,3 litra na 100 kilometrów, w trasie zaś 4,1. Największym zaskoczeniem testu było to, że wynik 5,3 litra w mieście jest dość łatwo osiągalny. Owszem, wymaga mało dynamicznej, zorientowanej na oszczędność jazdy, jednak nawet nie wprawiony w ecodrivingu kierowca Hyundaia i30 powinien bez problemu zamknąć się w wartości 6 litrów na sto kilometrów w mieście.

Przy okazji, o czym pisaliśmy już przy okazji Kii cee'd, silnik jest bardzo kulturalny: hałasy i wibracje zwykle spotykane w dieslach są tu na bardzo umiarkowanym poziomie.

Zobacz poradnik: Poradnik kupującego: Hyundai i30. Jakiego wybrać?

Zawieszenie to kolejny mocny punkt Hyundaia i30. Doskonale wybiera nierówności drogi, a przy okazji jest też wystarczająco sztywne, aby jazda na łukach z dużą prędkością była bardzo pewna, a auto łatwe do opanowania. Nie jest to jeszcze może poziom Volkswagena Golfa lub Opla Astry, jednak koreański producent poczynił w tym zakresie ogromne postępy.

Dalej: Podsumowanie, ceny i dane techniczne


Podsumowanie i ceny

Testowany egzemplarz Hyundaia i30 hatchback z silnikiem 1,6 CRDi 115 KM w wariancie Style kosztuje obecnie 80 900 złotych. Ceny auta zaczynają się od 51 200 złotych. Jak więc wypada Hyundai i30? To bardzo solidne auto: dość przestronne, z doskonałymi jednostkami diesla pod maską, łatwe w obsłudze i dobrze zaprojektowane. Wadą jest słabe wyposażenie wnętrza, przez co zakup droższych wersji wyposażeniowych nie zawsze jest dobrym pomysłem, bowiem zysk nie będzie aż tak widoczny, a wzrost kosztów odczuwalny.

Zobacz też: Test KIA Cee'd: rozważna i nieromantyczna

Nie chciałbym być źle zrozumiany, gdyż uważam, że Hyundai i30 to bardzo ciekawa propozycja na rynku hatchbacków. Jednak uważam też, że strategia Hyundaia polegająca na pozycjonowaniu swych produktów wyżej niż bratnia Kia obecnie nieco się wyczerpała, zwłaszcza w obliczu ostatniego faceliftingu jakiemu zostały poddane modele Kii (zwłaszcza cee'd). "Luksusowość" Hyundaia przejawia się w tym momencie raczej tylko w nieco bardziej "ekskluzywnie" (używam tego słowa w tym wypadku bardzo ostrożnie) wyglądającym wnętrzu.

Dane Techniczne

Długość: 4245 mm
Szerokość: 1775 mm
Wysokość: 1480 mm
Rozstaw osi: 2 650 mm
Masa: 1291 kg
Pojemność bagażnika: 340/1250 l

Skrzynia biegów: manualna 6-biegowa
Napęd: przedni
Typ silnika: turbodiesel
Liczba cylindrów: 4
Pojemność silnika: 1582  ccm
Moc silnika: 115 KM / 400 obr./min
Maksymalny moment obrotowy: 260 Nm / 1900-2750 obr./min

Prędkość maksymalna: 188 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h: 11,5 s
Zużycie paliwa: 4,5 l / 100 km (dane producenta)
Pojemność zbiornika paliwa: 53 l

Bagażnik Hyundaia i30 mieści 340 litrów, po rozłożeniu foteli pojemność zwiększa się do 1250 litrów. fot. moto.wieszjak.pl
Zdecydowanie przydałoby się wygaszenie podświetlenia wszystkich podświetlonych na niebiesko wyświetlaczy LCD, a nie tylko radia: zbyt jasny niebieski panel może w nocy razić. Hyundai i30 hatchback fot. moto.wieszjak.pl
Problemem wnętrza Hyundaia i30 są jednak wykorzystane materiały. fot. moto.wieszjak.pl
Największym mankamentem Hyundaia i30 jest jednak słaba oferta wyposażenia dodatkowego. fot. moto.wieszjak.pl
Odpowiednia ilość na nogi dla pasażerów drugiego rzędu nie jest już jednak w segmencie C oczywista, a tu Hyundai i30 spisuje się bardzo dobrze. fot. moto.wieszjak.pl
W kwestii miejsca za kierownicą i dla przedniego pasażera Hyundai i30 wpisuje się w średnią segmentu kompaktów. fot. moto.wieszjak.pl
Patrząc na czerwono-białe wskaźniki trudno jest się oprzeć wrażeniu, że Hyundai wyraźnie aspiruje do wyglądu deski rozdzielczej w Volkswagenie Golfie. fot. moto.wieszjak.pl
Wnętrze Hyundaia i30 jest równie zachowawcze stylistycznie, co linia nadwozia.fot. moto.wieszjak.pl
Hyundai i30 wygląda podobnie do Kii cee'd, jednak juz na pierwszy rzut oka wyróżnia go inna, mniej agresywna, przednia atrapa. fot. moto.wieszjak.pl
Kształty Hyundai i30 ma dość zachowawcze: tak, aby podobać się mógł każdemu: ot, auto jakich wiele jest na polskich drogach. fot. moto.wieszjak.pl
Za projekt nadwozia Hyundaia i30 odpowiada niemiecki ośrodek Hyundai European Team. fot. moto.wieszjak.pl
Hyundai i30 po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w marcu 2007 roku na targach w Genewie, zaś do salonów trafił cztery miesiące później. fot. moto.wieszjak.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

REKLAMA

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

REKLAMA

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA