REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wyciągnąć samochód z błota, sypkiego piasku i podobnych miejsc?

We współczesnych samochodach są specjalne gniazda do osadzania haków, służących do holowania fot. Fotolia
We współczesnych samochodach są specjalne gniazda do osadzania haków, służących do holowania fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podczas jazdy poza drogami o nawierzchni utwardzonej może się zdarzyć niemal wszystko. Bardzo łatwo o zakopanie się w piasku lub w błocie, albo o zjechanie z drogi na niżej położone pola. Zazwyczaj kontynuowanie jazdy bez pomocy z zewnątrz jest niemożliwe.

Gdy samochód ugrzęźnie, nie wolno próbować samodzielnie wyjechać z pułapki. Takie próby kończą się najczęściej coraz głębszym zakopywaniem się kół napędzanych, aż w końcu pojazd oprze się na podwoziu lub misce olejowej silnika oraz na elementach układu wydechowego i wówczas może dojść do poważnych uszkodzeń podczas próby wyciągnięcia go traktorem lub koniem.

REKLAMA

W wyrwaniu pojazdu z pułapki będą bardzo pomocne różne deski, drabinki, trapy itp. Aby je podłożyć pod koła często trzeba unieść pojazd. To stanowi bardzo duży problem, ponieważ typowe podnośniki samochodowe mają niewielką stopę, dobrą do podniesienia auta na asfalcie lub twardym poboczu, natomiast zupełnie nieprzydatną w miejscach miękkich.

Zobacz też: Jak prawidłowo holować samochód?

REKLAMA

Pod stopę należy podłożyć dostatecznie dużą i mocną podstawkę – może to być prostokątna lub okrągła deseczka z twardego drewna o powierzchni co najmniej 300 centymetrów kwadratowych, albo podobnej wielkości gruba metalowa płytka. Nie nadaje się do tego płytka plastikowa – pod obciążeniem szybko pęknie. Dobre są płytki z tekstolitu, rezoteksu lub rezokartu, o grubości co najmniej 20 mm, lub z laminatu poliestrowego, zbrojonego włóknem szklanym albo węglowym, również dostatecznie grube.

Jeżeli pojazd będzie wyciągany z pułapki przez inny samochód, traktor lub przez konia, nie wolno zapomnieć o dobrym zamocowaniu linki holowniczej we właściwym miejscu (takie punkty holowania opisane sa w instrukcji auta). Siła konieczna do wyrwania auta z grząskiego piasku lub błota jest znacznie większa od siły używanej podczas normalnego holowania. Dlatego linę należy mocować do trwałych i bardzo mocnych elementów nadwozia, takich jak przednia belka ramy pod silnikiem, tylny most, hak holowniczy itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

We współczesnych samochodach są specjalne gniazda, służące do osadzania haków, służących do holowania. Takie gniazdo należy przed wkręceniem w nie haka starannie oczyścić z piasku, błota i innych zanieczyszczeń, aby mieć gwarancję, że hak został wkręcony na właściwą głębokość. Oby ułatwić wkręcanie należy przedtem posmarować gwint haka dowolnym smarem lub olejem. Gdy jego brak, do smarowania można zastosować krople oleju spływające z tzw. bagnetu, służącego do pomiaru poziomu oleju w silniku.

Zobacz też: Poradnik eksperta: 10 przykazań offroadera

REKLAMA

Do wyciągania samochodów osobowych z piaskowo-błotnistych pułapek nie należy używać lin stalowych. Są one sztywne, mało elastyczne, co oznacza że niemal zupełnie nie amortyzują szarpnięć. Elastyczna lina zapewnia też nieco większą siłę w momencie wyciągania, gdy "sprężynuje".

Niezmiernie ważne jest dokładne i precyzyjne mocowanie lin, szekli etc. Jeśli któryś z elementów jest przymocowany niedokładnie, może on w kluczowym momencie "puścić", powodując zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA