REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwszeństwo podczas skrętu w lewo. Zasada prawej dłoni nie zawsze działa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pierwszeństwo podczas skrętu w lewo. Zasada prawej dłoni nie zawsze działa
Pierwszeństwo podczas skrętu w lewo. Zasada prawej dłoni nie zawsze działa
Google Maps

REKLAMA

REKLAMA

Zasady pierwszeństwa na skrzyżowaniach nie zawsze są jasne. Przykład? Teoretycznie pojazd wykonujący lewoskręt zawsze ustępuje pierwszeństwa autom wykonującym prawoskręt. Praktycznie może się jednak zdarzyć, że to właśnie lewoskręt da pierwszeństwo.

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Mamy do czynienia ze skrzyżowaniem. Na jednej z dróg kierowca wykonuje manewr skrętu w lewo. Pojazd jadący z przeciwnego kierunku skręca natomiast w prawo w tę samą jezdnię, co poprzedni. Kto tu ma pierwszeństwo? To pytanie każdego dnia zadaje sobie wielu kierowców.

REKLAMA

Pierwszeństwo wyznacza zasada prawej dłoni

REKLAMA

Generalne zasady są oczywiste. Na zasadzie prawej dłoni (zapisanego w art. 25 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym) pojazd skręcający w lewo musi ustąpić pierwszeństwa temu, który skręca w prawo w tę samą jezdnię. Ma go bowiem po prawej stronie. Warto pamiętać o tym, że zasada ta odnosi się także do sytuacji, w której w prawo skręca więcej niż jeden pojazd. Wykonujący lewoskręt musi przepuścić każde z aut. Pojedzie jako ostatni.

Wyjątek od tej zasady jest tak naprawdę jeden. Dotyczy on przypadku, w którym pojazdem skręcającym w lewo jest pojazd szynowy. On w głos art. 25 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym "ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża".

Kiedy to skręcający w lewo może mieć pierwszeństwo?

Pierwszeństwo dla pojazdu skręcającego w prawo wydaje się być oczywistą oczywistością. Tyle że polskie prawo nie działa w tak prosty sposób. Ono składa się z przykładów i przykładzików. Wariantów skrzyżowań może być wiele. Jeszcze więcej może być zatem scenariuszy drogowych. Czy zatem istnieje możliwość, że to skręcający w lewo będzie miał pierwszeństwo? Tak, istnieje. Stanie się tak wtedy, gdy:

  • pojazd skręcający w prawo wyjeżdża z drogi wewnętrznej, strefy ruchu, strefy zamieszkania, prywatnej posesji czy parkingu. W takim przypadku włącza się do ruchu. Musi zatem ustąpić pierwszeństwa pojazdowi skręcającemu w lewo i wszystkim innym pojazdom znajdującym się na skrzyżowaniu.
  • pojazd skręcający w lewo porusza się pierwszeństwem łamanym. Pojazd skręcający w prawo w tę samą jezdnię będzie zatem wyjeżdżał z drogi podporządkowanej.
  • pojazd skręcający w lewo wykonuje manewr zgodnie ze wskazaniem sygnalizatora kierunkowego. Sygnalizator kierunkowy wskazuje na manewr bezkolizyjny. Nikt w prawo w takiej sytuacji skręcać nie powinien.

Pierwszeństwo wykonania manewru a pieszy na pasach

Może się też zdarzyć, że pojazd skręcający w lewo i prawo zatrzymają się przed pasami, przez które będzie przechodzić pieszy. I pieszy najpierw przejdzie przed maską auta wykonującego lewoskręt. Dopiero wejdzie przed maskę auta wykonującego prawoskręt. Taka sytuacja zmienia wszystko. W takim przypadku auto wykonujące lewoskręt pojedzie jako pierwsze. Po przejściu pieszego przed maską będzie mogło ruszyć. Pojazd wykonujący prawoskręt będzie musiał natomiast stać dalej. Nie będzie mógł kontynuować jazdy. Przez to niejako straci pierwszeństwo – a może nawet bardziej możliwość wykonania manewru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile wynosi mandat za wymuszenie pierwszeństwa przy lewoskręcie?

REKLAMA

Nie ma takiej kwalifikacji czynu i w Kodeksie wykroczeń, i taryfikatorze mandatów, jak wymuszenie pierwszeństwa podczas wykonywania manewru skrętu. Czy to oznacza, że kierowca nie dostanie kary? I tak, i nie. Jeżeli uda mu się wymusić pierwszeństwo i nie dojdzie w tym czasie do kolizji, jest mało prawdopodobne, że patrol policji ruszy za nim w pościg. Problem zacznie się w sytuacji, w której do kolizji dojdzie. Bo to kierowca z pojazdu wykonującego lewoskręt będzie winny zdarzenia.

Wina za kolizję drogową oznacza od 1020 do 5000 zł mandatu i 10 punktów karnych. Poza tym sprawca musi się liczyć z utratą zniżek na OC i koniecznością naprawy własnego pojazdu z AC, ewentualnie oszczędności.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

REKLAMA

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

REKLAMA

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

REKLAMA