Stan wyższej konieczności. Kierowca popełnił wykroczenie, ale kary nie dostanie
REKLAMA
REKLAMA
- Stan wyższej konieczności a mandat karny
- Kiedy nie można mówić o uniknięciu mandatu z uwagi na stan wyższej konieczności?
- Kiedy kierowca dostanie pouczenie zamiast mandatu?
Złamanie przepisów drogowych oznacza wykroczenie. Wykroczenie to z kolei kara w postaci chociażby mandatu. To jakby oczywista oczywistość. Czy są jednak sytuacje, w których policjanci mogą odstąpić od karania kierującego? Są i to aż dwie.
REKLAMA
Stan wyższej konieczności a mandat karny
REKLAMA
Może się okazać, że kierowa np. popełnił wykroczenie w postaci wjechania na skrzyżowanie na czerwonym świetle lub przekroczenia prędkości, ale zrobił to w tzw. stanie wyższej konieczności. Jechał np. z chorym dzieckiem lub rodzącą żoną do szpitala. W takim przypadku nawet gdyby jego czyn został dostrzeżony przez policjantów, ci po wysłuchaniu okoliczności sprawy, zamiast karać go mandatem, będą eskortować jego pojazd do placówki medycznej.
Co ważne, takie zachowanie funkcjonariuszy wcale nie będzie bezprawne. O możliwości odstąpienia od kary w takim przypadku wprost mówią bowiem przepisy. Mowa konkretnie o art. 16 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń. Zapis ten stwierdza, że "nie popełnia wykroczenia, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone nie przedstawia wartości oczywiście większej niż dobro ratowane".
Kiedy nie można mówić o uniknięciu mandatu z uwagi na stan wyższej konieczności?
Łamanie przepisów drogowych podczas przewożenia chorego dziecka do szpitala jest możliwe. Kierowca nie poniesie za to kary. Oczywiście pod warunkiem, że swoim zachowaniem nie zagrozi bezpieczeństwu czy nawet życiu innych osób. Łamiąc zasady ruchu drogowego, musi zatem uważać na innych użytkowników drogi – w tym pieszych, rowerzystów czy innych kierowców.
Gdyby podczas jazdy kierowca doprowadził do wypadku, ewentualnie stworzy zagrożenie dla pieszego na pasach, nadal popełnia wykroczenie i nadal mandat dostanie. O stanie wyższej konieczności mowy być nie może i stwierdza to art. 16 par. 2 ustawy Kodeks wykroczeń.
Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!
Kiedy kierowca dostanie pouczenie zamiast mandatu?
W przypadku mało znaczących wykroczeń, a do tego kierowcy o nieposzlakowanej opinii, policjanci mogą odstąpić od wlepienia kary mandatu. Podstawę do tego daje art. 41 ustawy Kodeks wykroczeń. Zapis mówi o tym, że "w stosunku do sprawcy czynu można poprzestać na zastosowaniu pouczenia, zwróceniu uwagi, ostrzeżeniu lub na zastosowaniu innych środków oddziaływania wychowawczego". Kiedy policjanci mogą zdecydować się na pouczenie? Przede wszystkim w przypadku, w którym sprawdzą historię kierowcy w bazie CEPiK i nie znajdą w niej poważnych wykroczeń. W takim przypadku mogą zastosować środki pozapenalne.
- art. 16 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U.2023.2119 t.j.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.