REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stan wyższej konieczności. Kierowca popełnił wykroczenie, ale kary nie dostanie

stan wyższej konieczności, stan wyższej konieczności mandat, stan wyższej konieczności wykroczenie
Stan wyższej konieczności. Kierowca popełnił wykroczenie, ale kary nie dostanie
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Kierowca może popełnić wykroczenie i kary nie dostać. I przypadki takie są dwa. Podstawowym jest oczywiście stan wyższej konieczności. Ten wymaga jednak spełnienia pewnego wymogu. Wiesz jakiego?

Złamanie przepisów drogowych oznacza wykroczenie. Wykroczenie to z kolei kara w postaci chociażby mandatu. To jakby oczywista oczywistość. Czy są jednak sytuacje, w których policjanci mogą odstąpić od karania kierującego? Są i to aż dwie.

REKLAMA

Stan wyższej konieczności a mandat karny

REKLAMA

Może się okazać, że kierowa np. popełnił wykroczenie w postaci wjechania na skrzyżowanie na czerwonym świetle lub przekroczenia prędkości, ale zrobił to w tzw. stanie wyższej konieczności. Jechał np. z chorym dzieckiem lub rodzącą żoną do szpitala. W takim przypadku nawet gdyby jego czyn został dostrzeżony przez policjantów, ci po wysłuchaniu okoliczności sprawy, zamiast karać go mandatem, będą eskortować jego pojazd do placówki medycznej.

Co ważne, takie zachowanie funkcjonariuszy wcale nie będzie bezprawne. O możliwości odstąpienia od kary w takim przypadku wprost mówią bowiem przepisy. Mowa konkretnie o art. 16 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń. Zapis ten stwierdza, że "nie popełnia wykroczenia, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone nie przedstawia wartości oczywiście większej niż dobro ratowane".

Kiedy nie można mówić o uniknięciu mandatu z uwagi na stan wyższej konieczności?

Łamanie przepisów drogowych podczas przewożenia chorego dziecka do szpitala jest możliwe. Kierowca nie poniesie za to kary. Oczywiście pod warunkiem, że swoim zachowaniem nie zagrozi bezpieczeństwu czy nawet życiu innych osób. Łamiąc zasady ruchu drogowego, musi zatem uważać na innych użytkowników drogi – w tym pieszych, rowerzystów czy innych kierowców.

Gdyby podczas jazdy kierowca doprowadził do wypadku, ewentualnie stworzy zagrożenie dla pieszego na pasach, nadal popełnia wykroczenie i nadal mandat dostanie. O stanie wyższej konieczności mowy być nie może i stwierdza to art. 16 par. 2 ustawy Kodeks wykroczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Kiedy kierowca dostanie pouczenie zamiast mandatu?

W przypadku mało znaczących wykroczeń, a do tego kierowcy o nieposzlakowanej opinii, policjanci mogą odstąpić od wlepienia kary mandatu. Podstawę do tego daje art. 41 ustawy Kodeks wykroczeń. Zapis mówi o tym, że "w stosunku do sprawcy czynu można poprzestać na zastosowaniu pouczenia, zwróceniu uwagi, ostrzeżeniu lub na zastosowaniu innych środków oddziaływania wychowawczego". Kiedy policjanci mogą zdecydować się na pouczenie? Przede wszystkim w przypadku, w którym sprawdzą historię kierowcy w bazie CEPiK i nie znajdą w niej poważnych wykroczeń. W takim przypadku mogą zastosować środki pozapenalne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA