Jak napisać odwołanie od mandatu? Podpowiadamy.
REKLAMA
REKLAMA
Odwołanie od mandatu: czy jest taka możliwość?
Każda osoba ukarana przez policję ma prawo nie tylko odmówić przyjęcia mandatu. Może też złożyć wniosek o uchylenie mandatu. W takim przypadku sprawa jest rozpatrywana przez sąd. Kto może złożyć odwołanie od mandatu? Nie tylko ukarany czy jego przedstawiciel ustawowy, ale też przedstawiciel służby wystawiającej mandat czy postępowanie z urzędu może wszcząć pracownik sądu. Jak odwołać się od mandatu? Podstawowa zasada jest jedna. Wniosek musi być spisany na piśmie. Co ważne, odwołanie mandatu karnego po podpisaniu także jest możliwe. Fakt przyjęcia grzywny nie kasuje tej możliwości.
REKLAMA
Wniosek o uchylenie mandatu, który wpłynie do biura podawczego sądu jest rozpatrywany bezpłatnie. Składający nie ponosi kosztów postępowania.
Wniosek o uchylenie mandatu: kiedy zostanie przyjęty?
Wniosek o umorzenie mandatu zostanie zaakceptowany przez sąd przede wszystkim po wystąpieniu czterech przesłanek ustawowych:
- mandat wymierzono za czyn, który nie jest wykroczeniem,
- gdy mandatem ukarano osobę przed ukończeniem 17 roku życia,
- gdy sprawca wykroczenia działał w obronie koniecznej lub stanie wyższej konieczności,
- gdy wykroczenie popełniła osoba chora psychicznie lub upośledzona umysłowo - przy czym schorzenia te miały wpływ na działanie.
Odwołanie od mandatu może być też skuteczne wtedy, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność zapisu będącego podstawą kary z ustawą zasadniczą.
Odwołanie od mandatu: ile czasu na złożenie wniosku?
REKLAMA
Czy można odwołać się od mandatu po jego przyjęciu? Odwołanie od mandatu można złożyć w terminie 7 dni od momentu uprawomocnienia się kary - podstawę do wyznaczenia takiego terminu daje art. 101 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Po przekroczeniu tego terminu ukarany nie będzie miał możliwości złożenia wniosku o uchylenie mandatu.
Wniosek o umorzenie mandatu można też złożyć po 7 dniu od uprawomocnienia się kary. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie jednego przypadku. Odwołanie od mandatu w takim terminie może złożyć przedstawiciel służby, która karę wystawiła.
Jak napisać odwołanie od mandatu?
REKLAMA
Jak napisać odwołanie od mandatu? To tak naprawdę niezwykle proste, bo sam wniosek o uchylenie mandatu wygląda tak samo jak każde inne podanie. Należy określić miejscowość i datę, wskazać swoje dane wraz z numerem PESEL, serię i numer mandatu oraz zaadresować pismo do sądu - sądu rejonowego właściwego miejscu nałożenia kary. Jeżeli chodzi o uzasadnienie, należy opisać okoliczności, które zdaniem poszkodowanego stanowią podstawę do odwołania od mandatu. Nie ma z góry określonego terminu rozpatrzenia wniosku. Sąd powinien się jednak nim zająć niezwłocznie.
Jak napisać odwołanie od mandatu z fotoradaru? Wzór jest dokładnie taki sam jak w każdym innym przypadku. To standardowe podanie, w którym poza danymi identyfikacyjnymi, należy określić okoliczności sprawy i podstawę prawną wniosku o odwołanie od mandatu.
Przyjęte odwołanie od mandatu policji oznacza, że kwota kary powróci na rachunek bankowy, z którego została opłacona. Przed podjęciem decyzji sąd ma możliwość np. zarządzenia czynności sprawdzających podstawę prawną.
Odwołanie od mandatu za brak biletu: wzór?
Odwołanie od mandatu za brak biletu w MPK czy autobusach dalekobieżnych nie jest objęte tymi samymi przepisami, które dotyczą mandatów karnych. Powód? Uchylenie mandatu drogowego jest opisane w przepisach, bo kara w takim przypadku wynika nie kodeksów. W przypadku mandatu za brak biletu podstawą są zapisy regulaminu świadczenia usług. Odwołanie to rządzi się zatem innymi prawami - może obowiązywać w innych terminach i odnosić się np. do konkretnego wzoru pisma.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.