REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak napisać odwołanie od mandatu? Podpowiadamy.

Jak napisać odwołanie od mandatu? Podpowiadamy.
Jak napisać odwołanie od mandatu? Podpowiadamy.
Creandi.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jak napisać odwołanie od mandatu? W tym materiale powiemy też ile na złożenie wniosku ma ukarany oraz jak wygląda postępowanie.

Odwołanie od mandatu: czy jest taka możliwość?

Każda osoba ukarana przez policję ma prawo nie tylko odmówić przyjęcia mandatu. Może też złożyć wniosek o uchylenie mandatu. W takim przypadku sprawa jest rozpatrywana przez sąd. Kto może złożyć odwołanie od mandatu? Nie tylko ukarany czy jego przedstawiciel ustawowy, ale też przedstawiciel służby wystawiającej mandat czy postępowanie z urzędu może wszcząć pracownik sądu. Jak odwołać się od mandatu? Podstawowa zasada jest jedna. Wniosek musi być spisany na piśmie. Co ważne, odwołanie mandatu karnego po podpisaniu także jest możliwe. Fakt przyjęcia grzywny nie kasuje tej możliwości.

REKLAMA

Wniosek o uchylenie mandatu, który wpłynie do biura podawczego sądu jest rozpatrywany bezpłatnie. Składający nie ponosi kosztów postępowania.

Wniosek o uchylenie mandatu: kiedy zostanie przyjęty?

Wniosek o umorzenie mandatu zostanie zaakceptowany przez sąd przede wszystkim po wystąpieniu czterech przesłanek ustawowych:

  • mandat wymierzono za czyn, który nie jest wykroczeniem,
  • gdy mandatem ukarano osobę przed ukończeniem 17 roku życia,
  • gdy sprawca wykroczenia działał w obronie koniecznej lub stanie wyższej konieczności,
  • gdy wykroczenie popełniła osoba chora psychicznie lub upośledzona umysłowo - przy czym schorzenia te miały wpływ na działanie.

Odwołanie od mandatu może być też skuteczne wtedy, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność zapisu będącego podstawą kary z ustawą zasadniczą.

Odwołanie od mandatu: ile czasu na złożenie wniosku?

REKLAMA

Czy można odwołać się od mandatu po jego przyjęciu? Odwołanie od mandatu można złożyć w terminie 7 dni od momentu uprawomocnienia się kary - podstawę do wyznaczenia takiego terminu daje art. 101 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Po przekroczeniu tego terminu ukarany nie będzie miał możliwości złożenia wniosku o uchylenie mandatu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o umorzenie mandatu można też złożyć po 7 dniu od uprawomocnienia się kary. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie jednego przypadku. Odwołanie od mandatu w takim terminie może złożyć przedstawiciel służby, która karę wystawiła.

Jak napisać odwołanie od mandatu?

REKLAMA

Jak napisać odwołanie od mandatu? To tak naprawdę niezwykle proste, bo sam wniosek o uchylenie mandatu wygląda tak samo jak każde inne podanie. Należy określić miejscowość i datę, wskazać swoje dane wraz z numerem PESEL, serię i numer mandatu oraz zaadresować pismo do sądu - sądu rejonowego właściwego miejscu nałożenia kary. Jeżeli chodzi o uzasadnienie, należy opisać okoliczności, które zdaniem poszkodowanego stanowią podstawę do odwołania od mandatu. Nie ma z góry określonego terminu rozpatrzenia wniosku. Sąd powinien się jednak nim zająć niezwłocznie.

Jak napisać odwołanie od mandatu z fotoradaru? Wzór jest dokładnie taki sam jak w każdym innym przypadku. To standardowe podanie, w którym poza danymi identyfikacyjnymi, należy określić okoliczności sprawy i podstawę prawną wniosku o odwołanie od mandatu.

Przyjęte odwołanie od mandatu policji oznacza, że kwota kary powróci na rachunek bankowy, z którego została opłacona. Przed podjęciem decyzji sąd ma możliwość np. zarządzenia czynności sprawdzających podstawę prawną.

Odwołanie od mandatu za brak biletu: wzór?

Odwołanie od mandatu za brak biletu w MPK czy autobusach dalekobieżnych nie jest objęte tymi samymi przepisami, które dotyczą mandatów karnych. Powód? Uchylenie mandatu drogowego jest opisane w przepisach, bo kara w takim przypadku wynika nie kodeksów. W przypadku mandatu za brak biletu podstawą są zapisy regulaminu świadczenia usług. Odwołanie to rządzi się zatem innymi prawami - może obowiązywać w innych terminach i odnosić się np. do konkretnego wzoru pisma.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA