REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odmowa przyjęcia mandatu: jak się przygotować na nowe prawo?

Odmowa przyjęcia mandatu: jak się przygotować na nowe prawo?
Odmowa przyjęcia mandatu: jak się przygotować na nowe prawo?
Reporter

REKLAMA

REKLAMA

Odmowa przyjęcia mandatu: już wkrótce rządzący chcą odebrać kierowcom taką możliwość. Co to oznacza w praktyce i jak się przygotować?

Odmowa przyjęcia mandatu: czemu ta możliwość ma zniknąć?

Zdarza się, że przepisy mają - delikatnie mówiąc - dyskusyjny charakter. Tak właśnie jest w przypadku nowelizacji ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie, która zakłada że karanym odebrana zostanie możliwość odmowy przyjęcia mandatu karnego. Grzywny staną się obowiązkowe - kierowca będzie musiał ją przyjąć i zapłacić. Co gdy nie zgadza się z decyzją funkcjonariusza? Musi napisać wniosek do sądu i tam bronić swoich interesów. Skąd taki legislacyjny pomysł? Rządzący twierdzą że chodzi o usprawnienie postępowań mandatowych i odciążenie sądów. W taką motywację nie wierzy jednak zbyt wiele osób...

REKLAMA

Obecnie kierowca zatrzymany przez funkcjonariuszy ma prawo nie zgodzić się z ich oceną sytuacji i odmówić przyjęcia mandatu. W takim przypadku już na miejscu wykroczenia pisany jest wniosek do sądu o ukaranie prowadzącego.

Obowiązkowe mandaty: jak się od nich odwołać?

Na mocy nowych przepisów nie tylko zniknie odmowa przyjęcia mandatu, ale również skomplikuje się droga odwoławcza. Bo aby kierowca mógł dochodzić swoich praw przed sądem, w pierwszej kolejności musi wypełnić jeszcze dwie przesłanki. Po pierwsze musi opłacić mandat, z którym się nie zgadza. Po drugie czas od momentu ukarania do momentu opłacenia grzywny i złożenia wniosku do sądu nie może być dłuższy niż 7 dni. I choć nikt w tym momencie nie chce udowadniać złej woli dbających o porządek na polskich drogach policjantów, warto pamiętać też o tym że nowelizacja zakłada ich nieomylność - a jak pokazuje praktyka, z tą nieomylnością bywa różnie.

Nieprzyjęcie mandatu? Jak się przygotować na brak takiej opcji?

Jak zatem kierowca powinien przygotować się na nową rzeczywistość - tj. Polskę, w której mandaty staną się obowiązkowe? Jednym z lepszych i tak naprawdę tańszych rozwiązań jest zastosowanie rejestratora jazdy w pojeździe. Rejestrator przez cały czas zapisuje obraz widziany przed i za pojazdem oraz może stanowić jeden z ważniejszych dowodów w sprawie. Przykład? Może pomóc w ustaleniu lub odnalezieniu sprawcy kolizji, ale także rozstrzygnąć wiele innych kwestii spornych. Bo za jego sprawą można chociażby udowodnić policji, że zatrzymaliśmy pojazd przed znakiem "Stop" czy nie wjechaliśmy na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Rejestratory jazdy: oferta jest naprawdę szeroka!

Rynek rejestratorów jazdy jest obecnie w Polsce naprawdę szeroki. Urządzenia tego typu są dostępne nie tylko w sklepach motoryzacyjnych, ale i większych marketach, sklepach RTV/AGD czy w Internecie. Oferta? Każdy kierowca powinien znaleźć kamerę dopasowaną do swoich potrzeb i przede wszystkim finansowych możliwości. Szczególnie że ceny rejestratorów jazdy startują już od kilkudziesięciu złotych i w przypadku urządzeń dobrej klasy osiągają kwotę na poziomie 250 - 400 złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odmowa przyjęcia mandatu: jej wykasowanie jest pewne?

Na szczęście jeszcze nie. Rządzący na razie przedstawili wyłącznie projekt nowelizacji. A to oznacza, że czeka go pełna ścieżka legislacyjna. Musi zyskać akceptację poszczególnych komisji, a później sejmu, senatu i prezydenta. Zmiany wejdą w życie w 14 dni po ich ogłoszeniu w dzienniku ustaw.

Źródło: Materiały prasowe Xblitz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Miała ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie, wjechała samochodem w dom

Pijana 36-latka wjechała reanult megane w ogrodzenie, a następnie w budynek. Właścicielka posesji, przebywająca w domu doznała obrażeń. Kierującej grozi do trzech lat więzienia.

Jak zaoszczędzić na transporcie? Oto najbardziej ekonomiczne opcje

Wydatki na transport to często całkiem spora część domowego budżetu. Paliwo, ubezpieczenie pojazdu, koszty eksploatacji, parking stanowią duże obciążenie finansowe. Jak zoptymalizować wydatki w zakresie podróżowania? Czy nowoczesne środki transportu są dobrą opcją na oszczędności? 

KGP: 100 139 interwencji, 377 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 139 interwencji.

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni. Od najbliższego piątku zacznie obowiązywać nowa, rozszerzona sieć płatnych dróg. Obejmie ona zarówno drogi ekspresowe jak i autostrady.

REKLAMA

Nie zmieniłeś opon? Możesz dostać 3000 zł grzywny

W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi i wynikającymi z tego – coraz gorszymi warunkami na drogach – listopad to najlepszy czas na wymianę opon i sprawdzenie ich stanu technicznego. Czy w Polsce wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa i w jakich sytuacjach – w związku z brakiem zmiany ogumienia samochodu – kierowca może zostać ukarany grzywną? 

Policja zatrzymała pędzące auto, które prowadził 15-latek

15-latek prowadził samochód bez uprawnień, przekroczył prędkość i wiózł pasażerów bez pasów bezpieczeństwa. Odpowie przed sądem rodzinnym. 

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Czy warto kupić całoroczne?

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Lepiej założyć je o tydzień za wcześnie niż o tydzień za późno. Nie warto czekać na pierwsze przymrozki. 

Pijany przewoził autem troje dzieci

Kierowca zatrzymany do kontroli miał prawie promil alkoholu w organizmie. W samochodzie przewoził trójkę dzieci. 

REKLAMA

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan. Do 2026 r. na polskiej sieci dróg szybkiego ruchu ma funkcjonować ponad 70 urządzeń ułatwiających usuwanie śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych.

KGP: 107 085 interwencji, 434 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 085 interwencji.

REKLAMA