Sfałszowana karta parkingowa dla niepełnosprawnych - 2000 zł kary
REKLAMA
REKLAMA
Brak miejsc parkingowych zwłaszcza w centach dużych miast sprawia, że część kierowców zajmuje tzw. koperty czyli miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Aby ukryć ten fakt posługują się sfałszowanymi kartami parkingowymi. Wkrótce proceder ten ma zostać ukrócony, bowiem sejm uchwalił określone zmiany w prawie.
REKLAMA
Nielegalne używanie karty parkingowej dla niepełnosprawnych
Według policji i straży miejskiej kierowcy, którzy nielegalnie zajmują miejsca parkingowe przeznaczone dla niepełnosprawnych najczęściej posiadają podrabiane karty parkingowe, kierowcy bądź używają kart parkingowych wydanych dla członków rodziny zamieszkujących w innych miastach. Nie brakuje też i takich osób, które używają kart wydanych przez placówki sprawujące opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Szczytem bezczelności jest legitymowanie się kartą należącą do osoby zmarłej…
Zobacz też: Mandat zza granicy trafi do Polski - CEPiK dostosowany
Karta parkingowa - nowe przepisy od 1 lipca 2014 r.
Nowe przepisy, uchwalone 23 października 2013 roku, jasno określają miejsce, w którym należy umieścić kartę parkingową. Należy położyć ją za przednią szybą samochodu, a w razie jej braku - w przedniej części auta w taki sposób, aby możliwe było odczytanie jej numeru i daty ważności.
Kto może dostać kartę parkingową dla niepełnosprawnych?
Nowelizacja wyraźnie określa także sposób, w jaki można nabyć kartę parkingową dla niepełnosprawnych. Zmianie uległ m.in. organ, który ją wydaje. Wcześniej był to starosta, w przyszłości będzie to przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności osobom niepełnosprawnym oraz placówkom opiekującym się osobami, które są ograniczone w samodzielnym poruszaniu się.
Termin ważności karty parkingowej dla niepełnosprawnych
Ważność karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej będzie wynosić 5 lat. W przypadku placówki która zajmuje się opieką nad takimi osobami i ich rehabilitacją będzie skrócona do 3 lat. Jeśli placówka taka nie będzie wykorzystywać samochodu w celu przewożenia swoich podopiecznych. Karta straci także ważność m.in. w sytuacji, gdy placówka ta utraci kartę, zostanie ona zlikwidowana oraz również w przypadku śmierci osoby, która jest posiadaczem karty.
Mandat za używanie sfałszowanej karty parkingowej
Aby ukrócić proceder korzystania ze sfałszowanej karty parkingowej wprowadzona zostanie kara grzywny w wysokości 2000 zł. Przepis ten wejdzie w życie po 14 dniach od opublikowania nowelizacji w Dzienniku Ustaw. Pozostałe przepisy nowelizacji będą wchodziły w życie etapami – część z nich wejdzie w życie np. 1 lipca 2014 r. Centralna Ewidencja Kart Parkingowych stanowiąca informatyczną bazę danych ma błyskawicznie weryfikować legalność i zasadność posługiwania się kartami.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.