Co grozi za brak trójkąta ostrzegawczego w samochodzie?
REKLAMA
REKLAMA
O obowiązku posiadania w samochodzie trójkąta ostrzegawczego informuje rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Trzeba również pamiętać, że trójkąt ostrzegawczy w samochodzie nie jest elementem ozdobnym, a ważnym przedmiotem, z którego w razie konieczności warto i należy skorzystać.
REKLAMA
Kiedy należy postawić trójkąt ostrzegawczy?
Trójkąt ostrzegawczy należy wystawić w razie postój pojazdu silnikowego lub przyczepy z powodu uszkodzenia lub wypadku:
- na autostradzie lub drodze ekspresowej - w każdym przypadku;
- na pozostałych drogach twardych:
- poza obszarem zabudowanym - w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, a na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości,
- na obszarze zabudowanym - w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione.
W jakiej odległości za autem powinien być ustawiony trójkąt ostrzegawczy?
- 100 metrów - na autostradach i drogach ekspresowych. Na tego typu drogach najlepiej ustawić trójkąt ostrzegawczy na jezdni lub poboczu, w miejscu widocznym dla nadjeżdżających pojazdów. W razie wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych warto zwiększyć tę odległość, by kierowcy mieli więcej czasu na reakcję.
- 30 - 50 metrów - w terenie niezabudowanym.
- Na lub za pojazdem, na wysokości nie wyższej niż 1 metr - terenie zabudowanym.
Należy pamiętać również o włączeniu świateł awaryjnych lub pozycyjnych, jeśli pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne.
Co grozi za brak trójkąta ostrzegawczego w samochodzie?
Za brak trójkąta ostrzegawczego w samochodzie grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł, z kolei za niewystawienie trójkąta w razie zajścia konieczności grozi mandat w wysokości 150 złotych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.