REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolumna wojskowa. Przepisy stawiają ją ponad prawem? To dobre pytanie

kolumna wojskowa przepisy, kolumna pojazdów wojskowych przepisy, kolumna pojazdów wojskowych, kolumna wojskowa, uprzywilejowana kolumna pojazdów wojskowych
Kolumna wojskowa. Przepisy stawiają ją ponad prawem? To dobre pytanie
Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji

REKLAMA

REKLAMA

Kolumna pojazdów wojskowych a przepisy. Czy zielone ciężarówki mają pierwszeństwo? Czy kierowca może je wyprzedzać? Poszukaliśmy odpowiedzi na te i inne pytania w polskich przepisach.
rozwiń >

Czym jest kolumna pojazdów wojskowych?

Kolumna pojazdów wojskowych to kilka jadących pod rząd ciężarówek, które mają wyraźne malowania wojskowe, a do tego tablice rejestracyjne zaczynające się od litery U. Od kilkunastu miesięcy mamy do czynienia z natężonym ruchem tego typu samochodów na polskich drogach. Powód? Tych może być wiele. Mowa o ćwiczeniach i manewrach wojskowych, rozwiązywaniu sytuacji pandemicznych, kryzysie na granicy, a teraz wojnie w Ukrainie.

REKLAMA

Oznaczenie kolumny wojskowej

Kolumna wojskowa musi zostać właściwie oznakowania. Szczegóły podaje tu par. 17 ust. 1 rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie sposobu i trybu wydawania zezwoleń wojskowych na przejazd drogowy oraz sposobu organizacji i oznakowania kolumn pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Mówi on wyraźnie o tym, że:

  • z przodu po lewej stronie pierwszego pojazdu i z tyłu po lewej stronie ostatniego pojazdu w kolumnie pojazdów umieszcza się tablicę koloru pomarańczowego, która pokazuje serię pojazdów,
  • pierwszy pojazd każdej grupy pojazdów, z przodu po lewej stronie, oznacza się niebieską flagą,
  • ostatni pojazd każdej grupy pojazdów, z przodu po lewej stronie, oznacza się zieloną flagą,
  • pojazd dowódcy kolumny pojazdów, z przodu po lewej stronie, oznacza się biało-czarną flagą,
  • każdy pojazd kolumny pojazdów oznacza się numerem kolumny pojazdów,
  • umieszcza się ostrzegawczy sygnał świetlny błyskowy barwy żółtej na pierwszym i ostatnim pojeździe w razie przejazdu niepilotowanych kolumn pojazdów po drodze ekspresowej lub autostradzie.

Jaką długość może mieć kolumna pojazdów wojskowych?

REKLAMA

Przepisy w przypadku przejazdu kolumn są mocno szczegółowe. Wskazują nawet na warunki jazdy w zorganizowanej kolumnie. Mówią m.in. o tym, że liczba pojazdów jadących w kolumnie nie może przekraczać 5 (mówi o tym art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Choć tu pojawia się wyjątek. Bo w głos art. 32 ust. 6a w przypadku pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej kolumna może składać się z większej ilości pojazdów. Pod warunkiem jednak, że organizator przejazdu zdobędzie zezwolenie wojskowe na taki przejazd. Poza tym jadący nie mogą zapominać o odległościach między kolumnami. Ta nie może być mniejsza niż 500 metrów – mówi o tym art. 32 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Czemu służą przepisy dotyczące ilości pojazdów i odległości między kolumnami? To proste. Kolumny poruszają się na drogach publicznych i często z uwagi na ograniczenia pojazdów wojskowych, jadą dość wolno. Określenie parametrów długości kolumny i przerw między kolumnami ma sprawić, że inni kierujący otrzymają możliwość bezpiecznego wyprzedzenia pojazdów. W efekcie przejazd kolumny nie będzie w stanie np. zakorkować drogi czy nie zmusi kierujących do niebezpiecznych zachowań.

Kolumna pojazdów wojskowych czy po prostu pojazdy wojskowe?

Pojazdy wojskowe poruszające się po drodze publicznej nie zawsze muszą spełniać kryteria przypisane do kolumny. W sytuacji, w której nie wpisują się w powyższe wymogi dotyczące sposobu oznaczania poszczególnych pojazdów, tak naprawdę mają w ruchu drogowym dokładnie taki sam charakter, jak każdy inny pojazd. Stają się po prostu zielonymi ciężarówkami jadącymi w szeregu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy można wyprzedzać kolumnę wojskową?

Kierujący bardzo często pytają o to, czy kolumny wojskowe można wyprzedzać. Można i to bez względu na fakt czy mówimy o terenie zabudowanym, czy nie. Ale przy zachowaniu pewnych warunków. Kluczowe jest to, że kolumną wojskową trzeba wyprzedzić w całości! Zabrania się wjeżdżania między jadące w kolumnie pojazdy. Wyraźnie mówi o tym art. 32 ust. 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kierujący musi zatem znaleźć odcinek drogi, na którym znaki pionowe, poziome, jak i pojawiająca się przy drodze infrastruktura pozwolą na wyprzedzenie np. pięciu ciężarówek jednocześnie.

Przykład

W sytuacji, w której kierujący złapie powyższy zakaz, podlega odpowiedzialności z tytułu kodeksu wykroczeń. Wjeżdżanie między jadące w kolumnie pojazdy wojskowe może oznaczać 200 zł mandatu i 2 punkty karne.

Czy kolumna wojskowa musi stosować się do przepisów?

REKLAMA

Kolumna pojazdów wojskowych – pomijając kwestię jej wyprzedzania – nie ma żadnych specjalnych uprawnień na drodze. Wyraźnie mówi o tym m.in. art 32 ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zapis wskazuje, że "jazda w kolumnie nie zwalnia kierującego pojazdem od przestrzegania obowiązujących przepisów ruchu drogowego". Prowadzący pojazdy wojskowe muszą zatem stosować się do znaków i sygnałów drogowych, zasad pierwszeństwa czy poleceń wydawanych przez osoby kierujące ruchem.

Jest tylko jeden przypadek, w którym kolumna pojazdów wojskowych staje się uprzywilejowana. Mowa o przypadku, w którym na jej czele i końcu porusza się pojazd wysyłający sygnały dźwiękowe i świetlne. Uprzywilejowanie oznacza, że w głos art. 9 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym "uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się". Dodatkowo uprzywilejowana kolumna pojazdów wojskowych może "pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów" (art. 53 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Czy można wyprzedzać uprzywilejowaną kolumnę wojskową?

Sytuacja zmienia się wtedy, gdy na początku i końcu kolumny pojazdów wojskowych jedzie pojazd uprzywilejowany. Mowa np. o radiowozie, który wysyła sygnały dźwiękowe i błyskowe. W takim przypadku mówimy już o wojskowej kolumnie pojazdów uprzywilejowanych. To zmienia zasady gry w kwestii wyprzedzania. Kolumną można nadal wyprzedzić, ale tylko poza terenem zabudowanym. Dodatkowo kierujący cały czas musi pamiętać o tym, że wyprzedzić trzeba całą kolumnę. Nie można wjeżdżać między pojazdy jadące w niej. Złamanie przepisów oznacza jeden z dwóch mandatów. Mowa o karze za:

  • wjeżdżanie między jadące w kolumnie uprzywilejowanej pojazdy – mandat 200 zł i 2 punkty karne,
  • wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym – mandat 1000 zł (recydywa 2000 zł) i 10 punktów karnych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

REKLAMA

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

REKLAMA