REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym się różni samochód do nauki jazdy od zwykłego auta?

Łukasz Kuźmiuk
Czym się różni samochód do nauki jazdy od zwykłego auta? / Fot. Skoda
Czym się różni samochód do nauki jazdy od zwykłego auta? / Fot. Skoda

REKLAMA

REKLAMA

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że samochód do nauki jazdy ma tylko literkę "L" na dachu, ale to nie jedyna różnica pomiędzy pojazdem do szkolenia nowych kierowców, a zwykłym samochodem. Czym się różni samochód do nauki jazdy od zwykłego auta?

"Elka"

To element, który większość z nas dostrzeże już na pierwszy rzut oka. Tzw. elka, to plafon (tak to się fachowo nazywa), mocowany na dachu auta za pomocą magnesu. Przedmiot ten ma za zadanie ostrzegać innych użytkowników dróg, że za kierownicą danego auta siedzi początkujący kierowca, który dopiero zbiera swoje pierwsze doświadczenia z prowadzenia auta. "Elka" jest podświetlana, dzięki czemu łatwo ją dostrzec także po zmroku. Widząc "elkę" na dachu samochodu do nauki jazdy warto zachować szczególną ostrożność, bowiem kursantom stosunkowo często zdarzają się pomyłki i potknięcia.

REKLAMA

Zdublowane pedały

Dwa zestawy pedałów w samochodzie przeznaczonym do nauki jazdy to konieczność w tego typu pojazdach - jeden zestaw jest przeznaczony dla osób starających się o uzyskanie prawa jazdy, drugi natomiast dla instruktora szkoły jazdy, zasiadającego na przednim fotelu pasażera. Kursanci w trakcie swoich pierwszych jazd często popełniają błędy związane z obsługą sprzęgła i gazu, a także doprowadzają do sytuacji, w których to instruktor musi wcisnąć pedał hamulca. Zazwyczaj w autach nauki jazdy są zamontowane tylko zdublowane pedały sprzęgła i hamulca, ale czasami trafia się także drugi pedał gazu. Warto wspomnieć, że obydwa zestawy pedałów są ze sobą połączone - w razie interwencji instruktora odpowiedni pedał zostanie wciśnięty także po stronie kierowcy.

Więcej lusterek

Podobnie jak w przypadku pedałów, instruktor nauki jazdy także posiada swój zestaw lusterek, umożliwiający obserwację otoczenia, by móc zainterweniować w razie popełnienia błędu przez kursanta. Instruktor ma do dyspozycji nie tylko dodatkowe nakładki na lusterkach bocznych pojazdu, ale także dodatkowe lusterko wsteczne.

Kamery rejestrujące przebieg egzaminu

Tych elementów raczej nie znajdziemy w autach używanych w szkołach nauki jazdy. Kamery rejestrujące jazdę kierowcy są obecne w samochodach wykorzystywanych w trakcie egzaminów państwowych na prawo jazdy. Rozwiązanie to ma za zadanie zapobiec wręczaniu łapówek za pozytywny wynik egzaminu, a także zapisywać przebieg egzaminu na potrzeby ewentualnego podważenia oceny końcowej wystawionej przez egzaminatora, jeśli uznamy, że jest niesprawiedliwa. Kamery włączają się automatycznie w momencie uruchomienia silnika.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    REKLAMA

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA