REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo jazdy na czołg. Jest coś takiego? Jak je wyrobić? Ile kosztuje?

Prawo jazdy na czołg. Jest coś takiego? Jak je wyrobić? Ile kosztuje?
Prawo jazdy na czołg. Jest coś takiego? Jak je wyrobić? Ile kosztuje?
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Czy istnieje prawo jazdy na czołg? W pewnym sensie tak. Nie oznacza dopisania do klasycznego dokumentu dodatkowej kategorii. Mimo wszystko do prowadzenia specjalnych pojazdów wojskowych konieczne są uprawnienia.

Czołgi rzadko pojawiają się na drogach publicznych. To jednak nie oznacza, że prowadzić ten pojazd może osoba przypadkowa. Nie może! Pojazdy specjalne eksploatowane w ramach sił zbrojnych mogą prowadzić tylko te osoby, które posiadają właściwe uprawnienia. Tryb ich uzyskiwania precyzyjnie wskazują przepisy.

REKLAMA

Czy istnieje coś takiego jak prawo jazdy na czołg?

Do kierowania czołgiem – ale także i każdym innym pojazdem specjalnym sił zbrojnych – konieczne są uprawnienia. Wyraźnie mówi o tym art. 6 ust. 5 ustawy o kierujących pojazdami. Tu jednak określone zostały zasady ogólne. Szczegółowe można znaleźć w rozporządzeniu ministra obrony narodowej z dnia 6 września 2012 r. w sprawie uprawnień osób kierujących pojazdami specjalnymi i pojazdami przeznaczonymi do celów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Jakie są wymagania do uzyskania prawa jazdy na czołg?

Prawo jazdy na czołg, ale także i każdy inny pojazd specjalny sił zbrojnych, nie jest samodzielnym dokumentem. Kierujący musi najpierw posiadać jedno z uprawnień ogólnych. Konieczne jest posiadanie prawa jazdy kat. B, C1, C, D1, D lub T.

Jeszcze kilka lat temu do prowadzenia czołgu niezbędne było posiadanie co najmniej prawa jazdy kategorii C. Przepisy w tej sprawie zmieniły się jednak w połowie 2023 r. Próg wymogów został znacznie obniżony.

Jak wyrobić prawo jazdy na czołg?

REKLAMA

Podstawą uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami specjalnymi należącymi do armii jest ukończenie koniecznego szkolenia. W jego ramach kierujący pozna tajniki budowy pojazdu, ale także zrozumie specyfikę jego obsługi. Zajęcia odbywają się zarówno w części praktycznej, jak i teoretycznej. Szkolenia są realizowane przez specjalne jednostki wojskowe. Dobrym przykładem jest Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W polskich warunkach szkolenie uprawniające do uzyskania "prawa jazdy" na czołg trwa około 4. miesięcy (w sumie 135 godzin). Po jego zakończeniu kandydat musi wykonać badanie testu tolerancji tlenowej. Następnie może przystąpić do egzaminu. Pozytywny wynik egzaminu oznacza, że kierujący otrzyma świadectwo ukończenia kursu z zasad eksploatacji i kierowania pojazdem specjalnym i pojazdem przeznaczonym do celów specjalnych. To wraz z prawem jazdy właściwej kategorii daje możliwość prowadzenia czołgu.

Ile kosztuje prawo jazdy na czołg?

Prawo jazdy na czołg tak właściwie nie ma ceny. Kierowca nie płaci za jego uzyskanie. To jednak wynika z warunków, w których się ono odbywa. Bo osoba z ulicy nie może po prostu zapisać się na kurs, przystąpić do egzaminu i dostać uprawnienie. Nie ma takiej możliwości prawnej. Przejście tej ścieżki jest możliwe tylko w przypadku osoby wykonującej czynną służbę wojskową, która zostanie skierowana na kurs przez swoich przełożonych. Odbywa ona szkolenie bezpłatnie, w zamian musi jednak służyć polskim siłom zbrojnym.

Według różnych szacunków koszt szkolenia na uprawnienia do kierowania czołgiem może sięgnąć nawet 20 tys. zł. Głównym elementem tej sumy jest oczywiście paliwo. Czołgi są paliwożerne. Osoby prowadzące kurs pracują w ramach służby.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA